Apple Car v roku 2024

Len včera sme vás informovali, že Apple môže predstaviť svoje vlastné auto už na budúci rok. Na tieto informácie, pochádzajúce od prestížneho magazínu Economic Daily News, reagovala aj agentúra Reuters. Podľa jej tvrdenia začne výroba Apple Car až v roku 2024. Dôvody sú celkom logické.

V Cupertine pracujú na tomto projekte približne od roku 2014. Zo začiatku sa mal týkať iba autonómneho systému riadenia, no po zmenení vedenia (v rámci projektu) stúplo kompetentným sebavedomie a začali stavať vlastné vozidlo pre bežných spotrebiteľov.

Nemenované zdroje pre agentúru Reuters uviedli, že Apple vyvíja nový dizajn batérií, ktoré radikálne znížia náklady na výrobu a zároveň zvýšiť dojazd na jedno nabitie. Malo by sa jednať o akýsi monočlánkový systém, pri ktorom sa odstránia puzdra modulov, vďaka čomu budú akumulátory menšie, no za to aktívnejšie.

V laboratóriách sa taktiež skúma LFP (fosforečnan železitý lítny), a teda bezpečnejšia chémia batérie s nižšou pravdepodobnosťou prehriatia (v porovnaní s inými typmi lítium-iónových akumulátorov).

Zdroj informácií uvádza, že sa bude jednať o novú úroveň akumulátorov a zákazníci majú očakávať podobné „prekvapenie“, ako keď videli prvý iPhone v roku 2007.

Technologický gigant bude musieť používať úplne nový dodávateľských reťazec, ktorý sa bude podieľať na výrobe automobilu. Podľa všetkého tu môžeme očakávať aj výrobného partnera (žeby nejakú automobilku?) pre riešenie problémov a uľahčenie vývoja.

LiDAR nie len pre iPhone

Technológiu LiDAR skeneru poznáte v súvislosti s iPhonom 12 Pro či iPadom Pro 2020. Podľa všetkého sa na ňu môže spoliehať aj Apple Car, ktorému pomôže s orientáciou v premávke. Rozsiahly systém čidiel preberie kontrolu nad vozidlom a zvládne plne autonómnu jazdu.

Apple už v roku 2016 rokovalo so spoločnosťou Magna International o výrobe automobilu, no keď boli plány nejasné, všetky rozhovory skončili. Na to, aby mohol technologický gigant uzavrieť zmluvu, musí odoberať zhruba 100 000 vozidiel ročne.

Pokiaľ pôjde všetko podľa plánu, Apple Car uvidíme v roku 2024. Reuters upozorňuje aj na možné omeškanie spôsobené pandémiou koronavírusu. V takomto prípade by auto prišlo až v roku 2025.

Ako sme však uviedli na začiatku, stále nie je vylúčené, že nám firma predstaví plány už v septembri 2021. Nechajme sa prekvapiť.

Prečítajte si tiež  5 ďalších super aplikácií, ktoré sú teraz zadarmo
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.