Jeden z najväčších súdnych sporov spoločnosti Apple sa opäť dostáva do hľadáčika médii. Všeobecný súd Európskej únie dnes zrušil pôvodné rozhodnutie Európskej komisie o tom, že cupertinský gigant má povinnosť zaplatiť írskej vláde dane vo výške 13 miliárd eur.

Apple írskej vláde nezaplatí 13 miliárd eur!

Pokiaľ sa jablková spoločnosť súdi za nejakú „drobnosť“ (o niekoľko desiatok miliónov eur), poväčšine sa nič významné nestane ak náhodou prehrá a peniaze musí zaplatiť. Deje sa to prakticky neustále.

- Reklama -

V tomto prípade je však v hre úplne iná suma, ktorá by už zabolela aj jednu z najväčších firiem na svete. 13 miliard eur je skutočne dosť na to, aby sa celý prípad veľmi podrobne prešetril predtým, než padne definitívny verdikt. Pôvodné rozhodnutie pochádza ešte z roku 2016. Uvádza sa v ňom, že Apple dlží krajine 13 miliard eur na daniach. Dôvodom mali byť nespravodlivé dohody medzi samotnou spoločnosťou a írskou vládou.

Všeobecný súd Európskej únie však v dnešnom rozsudku zrušil pôvodné rozhodnutie, pretože sa komisii nepodarilo po právnej stránke dostatočným spôsobom preukázať výhodu technologickej spoločnosti. Ešte pred štyrmi rokmi sa k celému prípadu vyjadril aj Tim Cook, ktorý uviedol, že samotné rozhodnutie nie je správne a nebolo založené na zákonoch či faktoch ale len na politike. Uvidíme, akú to bude mať celé dohru. Samozrejmosťou je aj možnosť odvolania sa, po ktorej s vysokou pravdepodobnosťou siahne komisia. Nechajme sa prekvapiť.

zdroj

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.