Je to možno až neskutočná informácia vzhľadom na to, čo tu posledné mesiace počúvame samé negatívne správy, ale vraj je to tak. Minulý rok malo Apple predsalen rekordné predaje a dosiahlo neuveriteľné zisky. Dokonca sa aj tej „nepodarenej“ sedmičke relatívne dobre darilo a predaje iPhonu tak medziročne vzrástli. Pozri sa spolu s nami, ako to vyzeralo počas 4. štvrťroka 2016 (prvého fiškálneho štvrťroka 2017), nikto sa určite nemôže sťažovať!

Apple malo minulý rok rekordné predaje!

Hoci tu z každej strany neustále počúvame, aké bolo Apple v roku 2016 čo sa predajov iPhonov týka neúspešné, nie je to celkom pravda. Ako ukazuje posledný štvrťrok menovaného roku, Applu sa darilo v oblasti až moc dobre a jeho predajné výsledky nás popravde až mierne zaskočili, nakoľko analytici z celého sveta tvrdili, že Applu sa nedarí a výsledky za minulý rok nebudú až také oslnivé. pravda je ale celkom iná.

- Reklama -

Čísla veľmi milo potešili, predaje narástli (ale aj poklesli, ako ináč, pri iPade). Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, ako to vyzeralo počas 4.štvrťroku 2016 a 4.štvrťroku 2015. Apple sa sťažovať určite nemôže, práve naopak, bolo veľmi úspešné.

iPhony sa predali vo 4.štvrťroku 2016 v počte 78,4 miliónov kusov. Neskutočné číslo, najmä ak vezmeme do úvahy, že v rovnakom období, len o rok skôr to bolo „len“ 74,8 milióna kusov. Celkom slušný nárast, nemyslíš? Čo je na tom horšie sú už iPady. Tých sa predalo len 13 miliónov, pričom rok predtým to bolo 16,1 milióna. Predaje tabletov ale stále klesajú a ide o trhový pokles nie pokles týkajúci sa Applu.

Toto sa teda dá chápať. Všetko je to na úkor predaja iPhonov, ľudia si proste radšej kúpia iPhone 7 Plus ako iPad mini, či iPad Pro 9,7″ lebo im to stačí. Navyše, Apple má väčšie marže pri predaji iPhonov ako pri predaji iPadov. Znamená to teda, že ak predal o 3,1 milióna menej iPadov ale o 3,6 milióna viac iPhonov, je v obrovskom plus.

Nakoniec tu máme už len počítače Mac, ktoré Apple ku koncu roka ešte stihlo aktualizovať, no sme si istí, že predaje sa ukážu až tento rok, nakoľko si ich ku koncu roka nemuselo stihnúť kúpiť dostatočne veľa zákazníkov. Predaje boli v podstate na tom istom, čo rok pred tým. Apple predalo 5,3 milióna Macov tak, ako minulý rok.

Musíme teda povedať, že aj napriek nepriaznivým analýzam a údajne zlým predajným výsledkom to vôbec nebolo až také tragické a Apple potvrdzuje to, že je v predajoch jednotka na trhu. Žiaden iný výrobca nedokáže predať skoro 80 miliónov smartfónov jedného druhu za tri mesiace a už vôbec nie so 65% maržou v kategórií „high-end“-

Apple - svetapple.sk

Apple - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.