Apple Pay je platobná služba, ktorá bola predstavená ešte v roku 2014 spoločne s iPhone 6 a iPhone 6 Plus. Tieto dva telefóny prinášajú okrem iného aj službu NFC, ktorá umožňuje platby, no žiaľ nie na Slovensku. U nás môžeš nad niečim podobným len snívať, zatiaľ čo v zahraničí pomaly ale isto už prostredníctvom Apple Pay aj vyberajú z bankomatu!

Apple Pay

Asi by sme si mali najprv niečo povedať o celosvetovo známej platobnej službe Apple Pay, ktorá tu s nami bude je druhý rok. Áno, presne takúto dlhú dobu služba existuje a mnohí používatelia po celom svete si ju ešte nemali možnosť vyskúšať. Je to z toho dôvodu, že na ich trh služba jednoducho zatiaľ nie je. Niekto by si mohol myslieť, že je to kvôli zaostalosti Slovenska, ale to nie je celkom pravda.

- Reklama -

Predsalen sme krajinou, ktorá je podľa odborníkov veľmi dobre pripravená na bezkontaktné platby a tiež na platby, ktoré by sa mohli týkať Apple Pay. Problém teda nie je v tom, že by tu daný druh platenia nemal dobrú infraštruktúru. Problém je skôr v tom, že Apple sa musí dohodnúť s bankami po celom svete. Z každej platby chce malú províziu a to znamená, že dohodnúť sa so všetkými bankami chvíľu trvá.

Presne to je okrem iného dôvod, prečo u nás nie je Apple Pay. Pred Slovenskom je ešte obrovské množstvo väčších štátov, ktoré sú pre Apple logicky priorita. Nevieme teda, kedy sa ho dočkáme, ale nemuselo by to byť až tak ďaleko. Predsalen sú 2 roky už dosť dlhá doba na to, aby sa ľady pohli. Apple bude chcieť Apple Pay rozšíriť čo najviac, pretože môže práve cez túto službu dobre zarobiť.

Apple Pay bankomaty - svetapple.sk
Apple Pay bankomaty – svetapple.sk

Výber z bankomatu

No a teraz prejdime k niečomu, čo nám raz bude snáď spríjemňovať život aj tu na Slovensku. Výber peňazí pomocou Apple Pay priamo z bankomatu. Súčasný trend bezkontaktných platieb sa totižto rozširuje aj do ďalších sfér. Mobilné platby fungujú na veľmi podobnom, často až rovnakom princípe, no a keďže telefón nosíme v rukách častejšie ako kartu je celkom logické, že Apple Pay má sľubnú budúcnosť.

Výber z bankomatu bez toho, aby sme potrebovali čokoľvek iné ako telefón poznáme už dnes. Existujú banky, dokonca aj u nás na Slovensku, pri ktorých si priamo v telefóne, vo svojom Internet bankingu nastavíš sumu a po zadaní exkluzívneho kódu, ktorý platí niekoľko minút ti bankomat vydá tvoju hotovosť.

Už to je veľmi jednoduché a hlavné rýchle, ale predsalen to môže byť ešte lepšie. Stačilo by len zvoliť sumu, priložiť telefón s priloženým prstom na Touch ID a peniaze by sa k tebe dostali ešte o pár sekúnd rýchlejšie. V Amerike takéto Apple Pay bankomaty práve začínajú fungovať a podľa prvých správ sa výber cez iPhone teší veľkej obľube. Uvidíme teda, akú to má celé budúcnosť ale držíme Applu palce aby aj v tomto vo svete mobilných platieb urobil revolúciu!

Apple Pay bankomaty - svetapple.sk
Apple Pay bankomaty – svetapple.sk
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.