V súčasnosti poznáme Apple ako spoločnosť, ktorú tak veľmi obdivujeme. Je to proste firma, ktorá trhá rekordy prakticky stále a aj keď sa jej jeden rok možno úplne nedarí, skoro vždy to doženie na ten rok ďalší. Okrem iného, aj keď sú predaje slabšie, ide o tak vysoké čísla, že konkurencia len závidí a potichu sa prizerá. Prvý štvrťrok 2017 bol ale lepší ako ten v roku 2016. Rozdiel síce nebol až taký obrovský ale predaje boli skvelé. Ako sa teda darilo?

Predaje

iPhone 7 bol evidentne trefa priamo do čierneho nakoľko okamžite vyhovel miliónom používateľom po celom svete, ktorí ho ale nekupovali len koncom minulého roku, ale evidentne aj začiatkom toho nového, teda súčasného roku. Apple asi dosť pomohlo aj to, že minulý rok predstavilo lepšie MacBooky, ľudia sú s nimi veľmi spokojní a my tomu rozumieme. Koniec koncov, ukázalo sa to aj na samotných predajoch, ktoré sú veľmi priaznivé (o čosi lepšie ako minulý rok). Potom tu bol aj iPad. Modernizácia predaje veľmi neovplyvnila, keďže prišla až na konci prvého štvrťroku. Pozeráme sa skôr na čísla, ktoré vytvorili staršie modely a tie síce nie sú oslnivé, ale na druhú stranu nie sú vôbec zlé.

- Reklama -

V tomto prípade sa dokonca môže zdať, že s Applom to šlo v niektorých oblastiach dole vodou. Treba si povedať už len to, že to, čo nezískal vo svoj prospech iPhone, dorovnal MacBook a v prípade iPadov ide o predaj so starých zariadení, takže Apple tento rozdiel pravdepodobne dobehne niekedy koncom roka po predstavení nových modelov. Tržby boli tento rok 52,9 miliárd dolárov a čistý zisk 11 miliárd dolárov (medziročne 50,6 miliard a 10,5 miliardy). Apple si teda evidentne o čosi prilepšilo.

Suma sumárom, predávalo sa asi takto:

iPhone: 50,8 milióna kusov (medziročne 51,1 milióna)

iPad: 8,92 milióna ( medziročne 10,25 milióna)

Mac: 4,2 milióna (medziročne 4,03 milióna)

Zaujímavá informácia je v tomto prípade aj tá, že Apple v súčasnosti drží v hotovosti a cenných papieroch zhruba 300 miliárd amerických dolárov zatiaľ čo minulý rok to bolo „len“ 233 miliárd. V tomto smere je na tom teda lepšie. Uvidíme, ako sa bude dariť po zvyšok roka ale držíme palce! 🙂

Graf - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.