Apple a Samsung. Inými slovami dva úplne opačné póly, ktoré sa navzájom nenávidia, konkurujú si, predbiehajú sa v technológiách, niekedy urážajú v reklamách, kradnú patenty a majú nespočetné množstvo malých súdnych sporov, ale aj jeden veľký, ktorý sa tiahne už poriadne dlho. Jeden by si bol možno povedal, že tieto firmy nemajú nič spoločné a čím sú jedna od tej druhej ďalej, tým sa majú lepšie. Nie je to však celkom pravda. Aj cez veľkú nenávisť sú na sebe závislé, no v trošku inom zmysle slova.

Veľká konkurencia

Sortiment Applu a sortiment Samsungu sa v mnohom zhoduje. Najmä ak ide o mobilné telefóny, tablety či počítače. Je tu toho dosť, v čom si firmy konkurujú a navzájom sa už niekoľko rokov „nenávidia“. Jedna predbieha každý rok tú druhú, chce mať lepší HW, rýchlejší systém či kvalitnejší fotoaparát a kameru.

- Reklama -

Ďalej sú tu patentové spory, ktorých je hneď niekoľko, firmy sa navzájom kopírujú. Existuje asi milión dôvodov a naschválov, ktoré si firmy navzájom robia, pre ktoré by sa nikdy nemali na akejkoľvek úrovni baviť, no keď ide o peniaze, zrazu sa vedia dohodnúť aj tí najväčší nepriatelia.

Firmy totižto na jednom trhu spolupracujú a spolupracujú v obrovskom rozsahu. Apple je na Samsungu totálne závislé, najmä teraz, pred predstavením nového iPhonu 8. Rovnako tak je ale aj Samsung závislý na Apple a jeho zakázkach. Ide o to, že Samsung nie je len o výrobe produktov ako takých, ale aj o výrobe komponentov ako napr. rôzne súčiastky, procesory a najnovšie aj veľké OLED displeje, ktoré budú v iPhone 8. Apple teda potrebuje od Samsungu jeho výrobné kapacity a kvalitu, ktorú bude môcť aplikovať aj na svojich zariadeniach (popravde kvalita komponentov je vždy špičková, Samsung zabíja skôr fakt, že beží na Androide).

Povieš si, dobre, ale ako je na tom závislý Samsung od Apple? To je vlastne tiež veľmi jednoduché. Je to len obchod. Ide o tak obrovskú zákazku, že tu Apple bude platiť stovky miliónov či možno aj miliardy dolárov. To sú proste ponuky, ktoré sa neodmietajú a to ani v prípade, že sú robené pre úhlavného nepriateľa.

Ak príde Apple s tým, že zaplatí koľko Samsung chce, no musí dodržať jeho podmienky, zrazu sa firmy vedia dohodnúť a akoby zabudli na všetky spory, ktoré medzi sebou majú. Uvidíme, dokedy budú takto na sebe závislé. Zaujímavé je totižto to, že pred rokom chcelo Apple Samsung úplne odstaviť, kvôli niekoľkým problémom s výrobou čipov, avšak nepodarilo sa a opäť ho potrebuje.

Samsung a Apple - svetappe.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.