Pokiaľ ste doposiaľ nesledovali dianie okolo jablkovej spoločnosti a nikdy ste nepočuli o novej funkcii App Tracking Transparency, v krátkosti ide o zásadné vylepšenie, pomocou ktorého dokážete deaktivovať to, aby o vás aplikácie tretích strán zhromažďovali informácie a osobné údaje.

Apple sa rozhodlo, že tento systém zavedie spolu s vydaním iOS 14.5 a nakoľko bol update sprístupnený iba pred niekoľkými hodinami, môžete si ho už nainštalovať a vyskúšať v praxi.

- Reklama -

Zhromažďujú viac dát ako potrebujú…

Samotná funkcia sa zameriava na to, aby vás každá aplikácia predom upozornila o skutočnosti, že sa chystá zhromažďovať vaše dáta a osobné údaje.

Jedná sa o všetky informácie začínajúce vekom alebo pohlavím a končiace detailnými dátami o vašej osobe či napríklad zamestnaní. Na základe nich dokážu aplikácie a inzertné systémy prispôsobovať reklamu vašim požiadavkám, čo nemusí byť vždy úplne ideálne.

Dvojminútové video sa snaží upozorniť na problém, kedy niektoré apky získavajú oveľa viac dát, ako v skutočnosti potrebujú a tie následne predávajú spoločnostiam tretích strán (ako napríklad Google alebo Facebook).

Zaujímavý fun fact ku tejto prezentácii je, že jej vizuál pripomína niektoré staré videá od Apple, ako napríklad úvod ku WWDC 2013 alebo septembrovú konferenciu Wonderful Things z roku 2019. Obe videa si môžete pozrieť nižšie.

Nezabudnite nám napísať do komentára, ako sa vám táto prezentácia páčila. Budeme radi za všetky vaše postrehy a názory.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.