O tom, aký bol Brexit krok si už radšej urobme každý vlastnú mienku. My sa zastávame názoru, že to bola jedna veľká chyba, ale kto vie, možno to Veľkej Británii pomôže. Tak či onak, ak si niekto z kompetenntých myslel, že to bude len tak, mýlil sa. Krajina bude postihovaná veľkým množstvom problémov, aj keď pôjde o maličkosti, ktoré sú zapríčinené práve výstupom z Európskej únie. Súvisí to aj s Applom, spoločnosť zdražela aplikácie o 25%!

Brexit si vyžiadal 25% zvýšenie cien!

Áno, všetci vieme, že po minuloročnom referende už Spojené kráľovstvo nechce byť súčasťou Európskej únie a ako si to páni želali, tak sa teraz aj stalo. Avšak všetko má svoje pre aj proti, a tento krok súvisí aj so zmenami kurzu. Nakoľko Apple prispôsobuje ceny svojich aplikácií či obsahu v AppStore a iTunes Store, je celkom logické, že sa to dotkne aj Brexitu ako takého. Vyššie ceny potom konkrétne pocítia v Indii, Turecku, no a samozrejme v Spojenom kráľovstve.

- Reklama -

Ak sleduješ Apple, tak určite vieš, že práve Spojené kráľovstvo je jedna z najväčších krajín, čo sa zákazníkov týka. Apple tu používajú vyslovene milióny používateľov.

Práve z týchto končín sveta Apple generuje jedny z najväčších ziskov na jedného obyvateľa a po Brexite muselo upraviť ceny o 25%. Zvýšenie to našťastie nie je až také razantné, ale určite nikoho nepoteší. Pozrime sa na to v praxi.

Ak nejaká aplikácia, ktorá je jednoduchá začína na cenovke $0,99, v Anglicku by si za ňu zaplatil 0,79 libry. Po novom bude ale táto aplikácia stáť 0,99 libry, čo nie je až také hrozné. Ďalej tu máme druhú skupinu aplikácií, ktoré sú trošku drahšie. Skupina je označovaná ako Tier 2 a tu stojí aplikácia 1,49, po novom 1,99 libry.

Nakoniec sú tu drahšie aplikácie, ak si napríklad zakúpiš appku, ktorá včera stála 7,99 libier, dnes za ňu zaplatíš 9,99 libry. Ako teda môžeš vidieť aj sám, zvyšovanie tu síce je, ale cenovky väčšiny aplikácii sa reálne ľudí vôbec nedotknú, nakoľko ide o mikro platby. Za všetko môže samozrejme slabý kurz libry.

Appky - svetapple.sk

Nie je to len kurz

Zdražovanie vo Veľkej Británii nie je len kvôli slabšiemu kurzu libry. Dôvod je ešte aj nová, 20% spotrebná daň. Zvyšovanie cien sa žiaľ dotklo všetkých aplikácií bez rozdielu, každá jedna je teda zhruba o tých 25% drahšia. Ak sa na to pozrieme v inom merítku, ceny sú vlastne rovnaké ako v USA, tu platí prepočet dolár=libra.

Zvyšovanie cien bude začínať od dnes a do 7 dní by mali byť kompletne všetky Appky drahšie. Najlacnejšia možná aplikácia v AppStore bude stáť 0,49 libry. Pokiaľ si môžeš pamätať, aj Slovensko bolo kedysi v AppStore lacnejšie, potom nás však navýšilo práve zdražovanie rovnako tak ako vo Veľkej Británii!

AppStore - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.