Spoločnosť Apple žaluje utajený startup Rivos za to, že preberal jej inžinierov s prístupom k tajným informáciám, ktoré sa týkali platformy Apple Sillicon. Podľa žaloby sa spoločnosť Apple domnieva, že bývalí zamestnanci ukradli na žiadosť spoločnosti Rivos v rámci náborového procesu chránené informácie.

Hoci toho o Rivose zatiaľ veľa nevieme, k dispozícii je aspoň informácia, že táto malá firma sa sústredila predovšetkým na nábor inžinierov, ktorí mali skúsenosti s vývojom procesorov.

Apple v žalobe uvádza, že startup chcel navrhnúť vlastné čipy, ktoré by súťažili proti platforme Apple Sillicon. Technologický gigant navyše verí, že Rivos mal k dispozícii jeho proprietárne informácie.

„Od júna 2021 začala spoločnosť Rivos koordinovanú kampaň zameranú na zamestnancov spoločnosti Apple, ktorí mali prístup k patentovaným informáciám a obchodnému tajomstvu o návrhoch SoC spoločnosti Apple,“ uvádza sa v žalobe spoločnosti Apple.

Dáta kradli cez AirDrop, USB a taktiež Time Machine 

Spoločnosť Apple odoslala pred začatím súdneho konania Rivosu list, aby objasnila podmienky mlčanlivosti, ktorým sú zaviazaní jej bývalí zamestnanci. Startup však podľa dostupných informácií nijako nereagoval.

Technologický gigant v súdnom sporte obviňuje aj niekoľko jednotlivcov, ktorých Rivos „motivoval“, aby sa dopustili krádeže „gigabajtov citlivých dát, ktoré sa týkali SoC a dizajnových súborov“.

Prečítajte si tiež  iOS 16 a iPadOS 16: dátum predstavenia, podporované zariadenia a všetky očakávané novinky (aktualizované 18. 5. 2022)

„Niektorí používali viacero úložných diskov USB na prenos materiálov do osobných zariadení, pristupovali k väčšine proprietárnych špecifikácií spoločnosti Apple uložených v aplikáciách na spoluprácu a používali AirDrop na prenos súborov do osobných zariadení. Iní si ukladali rozsiahle prezentácie o existujúcich a nevydaných SoC spoločnosti Apple – označené ako Apple Proprietary and Confidential – na svoje osobné cloudové úložiská. Jeden dokonca vytvoril úplnú zálohu Time Machine celého svojho zariadenia Apple na osobný externý disk.“

V súdnom spore proti Rivosu Apple vymenúva dvoch bývalých inžinierov, ktorí predtým pracovali v jeho čipovom tíme a ktorí sa k Rivosu pripojili minulú jeseň.

Cieľom žaloby spoločnosti Apple je „získať späť svoje obchodné tajomstvá, chrániť ich pred ďalším zverejnením a odhaliť celý rozsah ich použitia v snahe zmierniť škody, ktoré sa vyskytli a nastanú“. Držíme palce, aby sa to podarilo. 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -