Apple je spoločnosť, ktorú pozná úplne každý. Je jednoducho jedna z najznámejších na svete a jej produkty už nájdeme asi úplne všade. Je úplne jedno, že patria medzi najdrahšie vôbec, pokiaľ si človek môže kúpiť nový iPhone, hoci stojí viac ako jeho mesačná mzda, ale urobí to. Je to vec prestíže, zvyku a samozrejme nových technológií. Firma vznikla presne pred 40 rokmi, čo zas nie je až tak dávno. Dnes je najcennejšia značka na svete. Tento titul drží štvrtý krát po sebe!

Apple

Spoločnosť Apple vznikla 1. apríla 1976 (áno na deň bláznov) a odvtedy si razí cestu v technologických sférach a prináša veci, ktoré všetci milujeme a používame ich prakticky denne. Pokiaľ si to jednoducho zrátame, zistíme, že tento rok mala spoločnosť 40 rokov. Vo svete známych spoločností to ale nie je zas až tak dlhá doba. Napríklad taká Coca-Cola, ktorá sa zaradila na druhej priečke vznikla v roku 1886.

- Reklama -

Netreba ale zabúdať ani na to, že na priečke druhej sa drží internetový gigant Google, založený v roku 1998, čo znamená, že má ešte lepší rast ako Apple. To je ale teraz nepodstatné, podstatné je vlastne len to, že Apple je najcennejšia značka na svete štvrtý rok po sebe a každý rok si prilepšuje. Tak napríklad oproti minulému roku to bolo tento rok slušných 5%. Nezdá sa to ako veľa, ale pri hodnote vyše 178 miliard amerických dolárov to je už dosť slušné číslo.

Apple ako značka na svojej hodnote naberá už od roku 2002, vtedy mala hodnotu asi len 5,2 miliardy dolárov. Je to síce dosť, no oproti dnešku je to doslova nič. Apple za 14 rokov teda narástlo nenormálnym spôsobom a o rast sa určite vo významnom smere podpísal aj Tim Cook. Samozrejme väčšina úspechu patrí Stevovi Jobsovi, ktorý síce spoločnosť rozbehol a vytvoril z nej nezastaviteľný vlak, avšak už žiaľ nie je medzi nami a nemôže sa pozerať na úspechy, ktoré jeho “dieťa” dosahuje dnes.

Apple - svetapple.sk

Pokiaľ sa pozrieme o políčko nižšie, nájdeme tu Google a ono je to tiež v podstate celkom zaujímavé. Táto značka má hodnotu okolo 133 miliard dolárov a oproti minulému roku si polepšila o slušných 11%, čo môžme považovať za úspech, predsa len je číslo lepšie ako pri Apple. Netreba ale zabúdať ani na približne 45 miliardový rozdiel, ktorý od seba spoločnosti delí. Len tak pre zaujímavosť, na treťom mieste nájdeme už spomínanú Coca-Colu, ktorá je tiež stálicou TOP 10 tohto rebríčka avšak jej hodnota je už podstatne nižšia. Táto značka sa hodnotí na 73 miliard dolárov, čo je zhruba polovica hodnoty Google.

Coca-Cola si pritom oproti minulému roku pohoršila o -7%. Uvidíme, ako si bude Apple počínať aj na budúci rok. Podobné rebríčky majú aj iné spoločnosti ako Interbrand a práve Apple sa tu takmer vždy umiestni na prvom mieste v TOP 10 a ak aj náhodou nie, obsadzuje druhé miesto. Je to jednoducho najcennejšia značka na svete a vyrába tie najlepšie produkty na svete!

Apple - svetapple.sk

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here