Dnes bolo na konferencií WWDC 2014 predstavených viacero nových vecí, ktoré nás, ako každý rok, príjemne prekvapili. Jednou z nich je aj nový operačný systém pre mobilne zariadenia iPhone/iPad/iPod Touch – iOS 8. Ponovom ponúkne množstvo skvelých zlepšovákov, ktoré vás určite potešia v každodennom živote. Tu je zoznam tých najdôležitejších zmien a noviniek ktoré momentálne už v ôsmej generácií iOS  uvidíme.

Fotky:

Pokiaľ radi fotíte, táto aplikácia bude pre vás veľmi dôležitá. V Apple-i si to uvedomili, a predstavilo takzvaný iCloud Photo Libary, vďaka ktorému budete mať všetky fotky okamžite po ruke na všetkých zariadeniach. Navyše sa zlepšili aj editačné programy, tým pádom budete môcť svoje fotky upraviť ešte jednoduchšie a samozrejme kvalitnejšie ako predtým.

Správy:

 Apple tvrdí, že od dneška budete písať správy ako nikdy predtým. Do každej konverzácie môžete po novom vložiť zvukovú stopu, zdieľať video a samozrejme zasielať fotky

iOS-8-iphone-5s

Dizajn:

Ako každý operačný systém iOS doteraz, aj v tomto sa dočkáme zopár zmien v oblasti dizajnu.

  1. Možnosť odpovedania na správy bez toho, aby sme museli vypnúť aplikáciu s ktorou momentálne pracujeme.
  2. Nový štýl prijímania a odmietania pozvánok.
  3. Po novom sa môžete postarať o e-mail bez toho, aby ste opustili obrazovku na ktorej ste.
  4. Jednoduchšie vybavovanie upomienok.
  5. To isté platí aj pre aplikácie tretích strán, ktoré by po aktualizácií mali ponúknuť podobné služby ako (1,2,3,4)

iOS-8-features

- Reklama -

Klávesnica:

Po novom bude vylepšená o pridávanie kontextových slov. Inak povedané dočkáme sa niečoho podobného ako pri klávesnici, ktorú poznáme z Androidov. Bude vedieť rozpoznať aj to, či sa momentálne nachádzate v aplikácií „Mail“ alebo „Správy“, kedže vaše štýly písma sú v týchto prípadoch odlišné.

Family Sharing:

V tejto novinke sa stretnete zo zdieľaním vašich fotografií, udalostí z kalendára, momentálnej polohy a ďalšieho obsahu až zo šiestimi osobami z vašej rodiny jednoduchšie ako predtým.

iCloud Drive:

Apple si zrejme uvedomil, že v dnešnej dobe je mať všetky dôležité dokumenty pri sebe takmer nevyhnutné. Vyriešili to pomocou aplikácie iCloud Drive, vďaka ktorej môžete pracovať na akomkoľvek dokumente kdekoľvek.

iOS8

Health: 

Jablkovej firme očividne záleží aj na našom zdraví, a tak predstavuje aplikáciu Health. Aplikácia prináša úplne nový spôsob ako využiť zdravie a fitness zároveň. Nájdeme v nej merač tepovej frekvencie ako sme ho už mohli poznať pri Samsungu Galaxy S5 a podrobné sledovanie našej činnosti.

Handoff

Unikátne prepojenie medzi iPhonom/iPadom/Macbookom: Pokiaľ vlastníte iPhone, oddnes budete môcť prijímať hovory na vašom iPade/Macbooku. Okrem toho budete môcť začať písať správu na jednom zariadení a plynule ju dokončiť na druhom.

handoff_3_verge_medium_landscape

Spotlight:

Apple ho zdokonalilo až na úroveň, kedy okrem zadávania aplikácií,hudby, kontaktov atď. môžete plynule vyhľadávať informácie za pomoci Wikipédie a iných webových lokalít.

SDK: 

Čoskoro sa dočkáme úplne nových druhov aplikácií s novými možnosťami aké sme doteraz nepoznali. iOS 8 ponúka vývojárom omnoho väčšie možnosti ako verzia 7.

Nové iOS bude dostupné na iPhone (4s,5,5c,5s), iPad (2,3-retina,4,Air) (Mini,Mini-retina) a iPod Touch (5).

Samozrejme hneď ako bude dostupná Beta verzia pre vývojárov, spravíme na ňu recenziu 🙂

iOS-8-home-screen

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.