iPhone 8 je veľmi diskutovaná téma už pomerne dlhú dobu a nie je to náhoda. iPhone sám o sebe je v podstate najpredávanejší smartfón na planéte, a tak je veľmi zaujímavé sledovať všetky kroky, ktorými sa firma Apple uberá, a ktorými sa uberajú aj analytici a všetci tí, ktorí už dopredu zisťujú, čo to vlastne bude zač. Najnovšia správa hovorí o tom, že iPhone 8 neprinesie zaoblený OLED displej. Bude len normálny. Bude to dobré alebo zlé?

Plochý OLED displej

Spoločnosť Samsung pred niekoľkými rokmi uviedla na trh prvé smartfóny s označením „Edge“, ktoré mali vo výbave aj špeciálny OLED displej, ktorý bol po stranách zaoblený. Veľmi elegantný detail, ktorý môže byť aj funkčný, no zároveň má svoje neduhy. Apple používa v súčasnosti len ploché displeje a v podstate sa nikto nesťažuje na ich použitie. Navyše všetky modely od iPhonu 6 vyššie (výnimkou je samozrejme model SE) majú po stranách takzvané 2,5d zaoblenie, ktoré síce neráta aj so zaoblením displeja, ale krycie sklíčko tento efekt ponúka a veľmi pohodlne sa vďaka tomu celý telefón drží v rukách.

- Reklama -

Pokiaľ sa ale pozrieme na riešenie od Samsungu, presne v tomto môže byť záasadný rozdiel. Hoci má zaoblený OLED displej svoje výhody, ako napríklad možnosť prečítania si upozornenia aj keď je telefón „dole hlavou“ prípadne používanie praktických funkcií, pri každodennom používaní to môže byť zbytočný detail. V prvom rade spomínané funkcie človek nepoužíva zas až tak často, takže z tohto pohľadu sa zaoblenie môže zdať ako zbytočné, no z druhej strany je kontroverzná aj samotná otázka ovládania telefónu. Pri ovládaní (napríklad jednou rukou na ulici) sa môže stať, že človek omylom klikne aj na niečo čo nechce a z vlastných skúseností a tiež z toho, čo som zatiaľ počul od užívateľov, sa to aj často stáva.

iPhone 7 a jeho displej. Je výborný a vôbec nám zaoblenie nechýba – svetapple.sk

Potom je tu ale aj estetické hľadisko, a to je samozrejme zaujímavejšie a vizuálne krajšie, ako pri bežných displejoch. Človek má niečo, čo nemá skoro nikto iný a okrem iného to aj vyzerá výborne, čo je veľké plus. Ako sme už ale písali vyššie, v podstate je to ako Jet Black iPhone 7/7 Plus. Hoci je krásny, aj tak je veľmi nepraktický, lebo sa na ňom objavia takmer okamžite aj škrabance.

Prečo teda iPhone neponúkne zaoblený OLED displej? Odpoveď samozrejme nepoznáme, a tiež nevieme túto správu na 100% potvrdiť. Predsalen sa dozvieme o samotnom zariadení viac až v septembri tohto roka. Každopádne, túto teóriu dnes potvrdilo viacero analytikov, a tak je už teraz veľmi pravdepodobné, že to presne takto dopadne.

Apple možno nechce mať produkt veľmi podobný Samsungu alebo len nechce veci komplikovať. Výroba zaobleného displeja by mohla byť finančne omnoho náročnejšia, ako výroba normálneho displeja, ktorý by sa objavil na celej prednej strane. Navyše by to museli byť obrovské množstvá týchto displejov dodané včas, čo nie je isté, že by sa aj podarilo. Predsalen sa tu nehovorí v státisícoch či miliónoch, ale v desiatkach či sto-miliónoch kusov.

Je to neuveriteľný biznis, a tak treba brať do úvahy každé jedno hľadisko. Či už iPhone toto riešenie prinesie alebo nie uvidíme, my súhlasíme skôr s teóriou, že si budeme musieť vystačiť s normálným, plochým displejom. Zároveň nám to ale nie je ľúto. Prečo? Displej by sa mal nachádzať na celej prednej strane, ak by aj bol zaoblený, vyzeralo by to minimálne zvláštne, no nie? 🙂

iPhone 7 – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.