Aj keď si mnohí myslia, že spoločnosť Apple sa stala slávna až po predstavení iPhonu v roku 2007, nie je to pravda. Jej história siaha oveľa ďalej, keď vznikla v garáži u rodičov Steva Jobsa a neskôr sa vypracovala na popredného výrobcu počítačov.

Mnohé internetové kvízy týkajúce sa spoločnosti Apple bývajú príliš jednoduché a tak sme sa to dnes rozhodli trochu „okoreniť„.

- Reklama -

Nasledujúcich 10 otázok je skutočne náročných a myslíme si, že na všetky správne neodpovie drvivá väčšina z vás.

Vyskúšali sme si ich totiž sami na sebe v redakcii a zistili sme, že v oblasti histórie spoločnosti Apple máme ešte niektorí rezervy.

Prejdite si teda kvíz a napíšte nám do komentára ako ste v ňom dopadli. Taktiež nám dajte feedback, či vás takéto interaktívne články bavia a chceli by ste ich do budúcnosti viac.

Tešíme sa na všetky vaše reakcie a názory.

Kde sa poprvýkrát stretli spoluzakladatelia spoločnosti Apple Steve Jobs a Steve Wozniak?

Pred štyridsiatimi rokmi prežil zakladateľ Applu, Steve Wozniak, leteckú nehodu
Correct! Wrong!

Zakladatelia spoločnosti Apple Steve Jobs a Steve Wozniak sa stretli v počítačovom klube v čase keď boli ešte tínedžeri. Jeho názov bol Homebrew Computer Club, nachádzal sa v San Franciscu a udialo sa to v polovici 70-tých rokov.

Apple má aj tretieho zakladateľa, jeho meno je:

Correct! Wrong!

Chlapík menom Ronald Wayne založil Apple spolu so Stevom Jobsom a Stevom Wozniakom, no krátko potom predal svoj podieľ vo výške 800 $ pretože sa zľakol rizika. Dnes by mal jeho vklad hodnotu niekoľkých miliárd.

Za koľko Apple predávalo svoj prvý počítač v roku 1976?

Correct! Wrong!

Áno, skutočne je to pravda. Pôvodný počítač Apple I sa predával za diabolskú cenu 666,66 dolárov.

Ako sa volal počítač z roku 1983, ktorý mal byť revolúciou no zlyhal a tak ho nahradil Macintosh?

Correct! Wrong!

Apple najskôr pracovalo na počítači menom "Lisa" (ktoré sa zhodou okolností zhodovalo s menom Jobsovej dcéry). Neskôr sa však zameralo na Macintosh, ktorý v roku 1984 spôsobil revolúciu.

Kto režíroval slávnu reklamu pre Apple, ktorá sa premietala na Super Bowl v roku 1984?

Apple odvysielalo počas Super Bowl prvú reklamu po 16. rokoch.
Correct! Wrong!

Jednu z najznámejších reklám (nie len spoločnosti Apple) natočil Ridley Scott. Tá je do dnešných dní oceňovaná mnohými kritikmi.

V ktorom roku Apple predstavilo svoje prvé PDA zariadenie s dotykovým displejom?

Correct! Wrong!

Malo to byť revolučné zariadenie, ktoré zmení technologický priemysel no v skutočnosti bolo iba veľmi priemerné a jeho predaje dosť mizerné. Zrejme aj preto ho Steve Jobs zrušil tesne po návrate do spoločnosti Apple.

V ktorom americkom meste bol otvorený prvý Apple Store?

Correct! Wrong!

Aj keď ste pravdepodobne zvažovali alebo volili New York, pretože tam je najikonickejší Apple Store (na 5th Avenue), prvý Apple Store bol v skutočnosti otvorený vo Washingtone, DC. Stalo sa tak 19. mája 2001 v areáli Tysons Corner, Va.

Kedy Apple spustilo svoj prvý internetový obchod?

Correct! Wrong!

Spoločnosť Apple vždy držala krok s dobou. Aj preto svoj prvý online obchod spustila už 10. novembra 1997. Bolo to o štyri roky skôr než otvorila svoju prvú kamennú pobočku.

V ktorom roku bolo Apple označené za najhoršie riadenú firmu v USA?

Correct! Wrong!

Ako sme už naznačili vyššie pri otázke s PDA (Apple Newton), polovica 90-tých rokov spoločnosti Apple nehrala do karát. Aj preto si vyslúžila nie príliš reprezentatívne označenie - "najhoršie riadená firma v USA". Treba však uviesť, že v tom čase v nej ešte nepracoval Steve Jobs. Ten sa vrátil až o niečo neskôr.

Akú operačnú pamäť mal Macintosh v roku 1984?

Macintosh
Correct! Wrong!

Aj keď to znie v súčasnosti smiešne, v danej dobe šlo o kapacitu, ktorú sa zďaleka nemohol pochváliť každý počítač. Len tak pre porovnanie, iPad Pro s procesorom M1 ponúka dnes až 16 GB RAM.

Kvíz: Odpoviete správne na všetkých 10 historických faktov ohľadom spoločnosti Apple?
Gratulujeme! 😁✌️

Nech už je váš výsledok akýkoľvek, tento test bol mimoriadne náročný a pri zostavovaní otázok sme používali fakty, ktoré nie sú v komunite Apple fanúšikov vôbec známe (minimálne väčšina z nich). Pokiaľ ste ich teda "trafili" aspoň pár, môžete sa považovať za človeka, ktorý pozná spoločnosť Apple veľmi dobre.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.