Microsoft a Apple, to je téma, ktorá je tu už od 80-tych rokov, kedy tieto dve spoločnosti postupne bojovali na trhu s osobnými počítačmi. Pričom Microsoft skopíroval Macinstosh (áno, jeho princíp bol tiež skopírovaný). Tak vznikol Windows a nabral na popularite tak neuveriteľne, že jeho trhový podiel bol niekoľkonásobne väčší ako trhový podiel Applu, ktorý svoj softvér montoval iba do svojich zariadení. Windows bol vždy dostupný pre všetky možné počítače. Dnes ale Microsoft predáva na poli počítačov aj svoje zariadenia a vraj sa mu darí. Dokonca kradne Applu zákazníkov. Pýtaš sa ako? Odpoveď je jednoduchá!

Inovácia

Kým jedni nepracujú a inovačne sa neposúvajú vpred, iní makajú a ponúkajú ľuďom technológie, o ktorých pred pár rokmi iba snívali. Aj takto by sme možno mohli nazvať konkurenčný boj medzi Applom a Microsoftom, ktorý je žiaľ naklonený pre nás konkurenčnej spoločnosti.

- Reklama -

Práve Microsoft zaznamenal veľmi úspešný minulý rok. Predstavil Microsoft Studio či zvyšok produktovej línie Surface a ako sa ukazuje, bol to veľmi dobrý krok. Všetky zariadenia sú veľmi dobre vybavené či už po hardvérovej alebo softvérovej stránke (aj keď Windows sa samozrejme výkonom a rýchlosťou nevyrovná MacOS, no na druhú stranu tu máme väčšiu kompatibilitu programov a podobne).

Microsoft Studio - svetapple.sk

Microsoft teda očividne makal a ako sa ukazuje, vypláca sa mu to. Apple ten minulý rok akoby zaspal a tento pocit nemáme len z 2016. Máme tu napríklad už takmer 4 roky nevylepšený MacPro. Nádherný kúsok zariadenia s neskutočným výkonom, ale tak možno pred spomínanými 4 rokmi. Dnes má jeho zostava za bezmála $5000 hodnotu počítača, ktorý si profesionál zostaví za $600 a to je zlé, veľmi zlé.

iMacy tiež nedostali minulý rok žiadnu obmenu. Majú síce Retina displeje, ale ničím iným nedokážu používateľa zaujať. Človek si ich nekupuje kvôli výkonu, ale skôr kvôli dizajnu, dobrému používateľskému rozhraniu, no a samozrejme aj preto, lebo jeho starý Mac už nezvláda nové nároky. Avšak v poslednom prípade sa môže rozhodovať aj medzi inými zariadeniami a to je zlé. Pokojne môže prejsť k Micorosftu a Apple zbytočne stratí zákazníka, pritom mu má čo ponúknuť!

Jediného produktu, čo sa divízie Mac týka sme sa dočkali v októbri. Áno, prišli tri aktualizované MacBooky. MacBook Pro 13″ s Touch Barom, MacBook Pro 13″ bez Touch Baru a MacBook Pro 15″. Pekné novinky, ale po výkonnostnej stránke nič moc. Tieto počítače predáva skôr dizajn, profesionáli prechádzajú ku konkurencií. Microsoft v poslednej dobe zaznamenáva čoraz viac tých, ktorí Mac vymenili za ich Surface a tento trend nespomaľuje, práve naopak. Apple by sa teda malo čo najrýchlejšie vzchopiť, pretože ak si to teraz pokazí, bude mať veľký problém svoje zlé kroky naprávať!

Microsoft Studio - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.