Apple má v súčasnosti dva problémy, ktoré sa pomerne negatívne podpisujú pod jeho reputáciu. Prvý je ten, že patrí medzi najhodnotnejšie firmy a značky na svete, ktoré vytvárajú miliardové zisky každý jeden deň. Druhý je potom technológia, ktorá sa dostala na vysokú úroveň. Hoci sa ani jeden z týchto dvoch problémov nezdá ako problém, problém to je a my sme na Apple možno až príliš kriticky. Prečo? Hneď to vysvetlím!

Predaje iPhonu

Začneme asi predajmi. Apple malo slabší štvrťrok. Áno, jednoducho sa im nedarilo tak dobre, ako doteraz. To znie naozaj smutne, pre niekoho až tragicky. Ak však niekto predáva 5 iPhonov za sekundu vo svojom slabšom období, asi to nie je až také tragické, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Navyše, keď jeden telefón stojí viac ako priemerná mzda bežného Slováka, je to až neuveriteľné. Apple síce doteraz predávalo viac, ale netreba zabúdať na to, že to bolo najmä vďaka úspechu iPhonu 6 a iPhonu 6 Plus, ktoré prišli s väčšími displejmi.

- Reklama -

Apple tým pádom získalo naozaj veľa zákazníkov z radov Androidu a tiež pomerne dosť zákazníkov, ktorí možno ešte nechceli meniť svoj telefón, no napokon tak predsa len urobili. Zistili, že väčší displej je lepší ako ten malý, ktorý mali na svojich iPhonoch 5/5S. Veľmi zaujímavé číslo ukazuje, že v roku 2014 malo Apple predaných zhruba pol miliardy iPhonov. Hovoríme samozrejme o všetkých predajoch od roku 2007. Vtedajšie predpovede o tom, že vroku 2016, teda len o dva roky neskôr predá raz toľko smartfónov zneli skutočne smiešne, no aká je realita?

Naozaj je to bieda?

Je to len pár dní, čo Tim Cook oslavoval miliardtý predaný iPhone a to iPhone ani zďaleka nepovedal posledné slovo. Applu sa teda darí, darí sa mu prakticky aj vtedy, keď sa mu nedarí. No a čo, že sú teraz predaje trošíčku slabšie a určite nebudú silnejšie ani po tom, ako bude predstavený iPhone 7. Ten „razantný“ pokles je len krátkodobý a my si musíme počkať zase raz na niečo veľké ako iPhone 6. Potom sa ukáže, že tento zostup a následne rýchly trend smerom hore sa ukázali len ako zúbky na grafe, ktorým sa bude firma chváliť niekedy o pár rokov.

Apple - svetapple.sk

Nový iPhone 7 a iPhone 7 Plus

iPhone 7 nebude mať 3,5mm audio jackiPhone 7 bude rovnaký ako iPhone 6iPhone 7 sa možno bude volať iPhone 6SE… a blablabla.“ Stále dookola počúvame podobné informácie o tom aký bude ten nový vylepšený iPhone vlastne zlý. O tom ako nás Apple sklamalo a o tom, aká je to tragédia, že iPhony bude vylepšovať medzigeneračne každé tri a nie dva roky tak, ako to firma robila doteraz. Áno, neznie to vôbec pozitívne, ale nie je to vôbec také zlé ako to znie. Prečo?

V prvom rade by sme chceli povedať, že hoci iPhone 7 nepríde s celkom novým dizajnom, príde s novými funkciami a už aj ten dizajn bude trošku odlišný. Príde s lepším fotoaparátom, lepšími prvkami, určite aj vyšším výkonom, možno zaujímavejším Touch ID a podobne. Jednoducho povedané, stále tu bude dôvod, prečo by si ho mal človek kúpiť a je jedno či vlastní iPhone 3GS z roku 2009 alebo iPhone 6S Plus, ktorý má sotva niekoľko mesiacov.

Bude lepší

Telefón by mohol byť napríklad vodeodolný. Nebude mať jack? Áno, je to trošku problém, ale určite nie tak obrovský a tragický, že by sa nedal prekúsnuť. Už sme avizovali, že Apple tento problém vyrieši a hudbu budeme počúvať cez slúchadlá či tam ten jack bude alebo nie. Sú tu aj iné technológie. Napríklad redukcia, Bluetooth či rovno Lightining koncovka pre EarPods, ktorými sa to dá jednoducho vyriešiť. Ďalšia skvelá vec je tá, že telefón bude dostupný so základom 32GB, čo je raz toľko, ako máme dnes. A to nehovoríme o tom, že navýšiť by sa mali aj ďalšie úrovne – na 128GB a 256GB.

Skrátka bude lepší, budú sa naň stáť fronty a ľudia ho budú milovať rovnako tak, ako všetky súčasné iPhony. Možno budú trochu nižšie predaje, len ľudia očakávajú niečo, čo si žiaľ Apple nemôže dovoliť splniť. Nie preto, že by nemalo peniaze, ale kvôli technológií.

iPhone 7 - svetapple.sk

Technológia

Ak si si všimol, naše vrecká sú plné superpočítačov. Niekoľko rokov dozadu sme takýto výkon nemali ani v najlepších laptopoch a dnes ho máme v obyčajnom telefóne. Technológia vystrelila za tých 9 rokov, čo máme iPhone neuveriteľným tempom vpred a ako to už býva, jej vývoj sa prirodzene spomalil (nie zastavil!). To inými slovami znamená, že Apple muselo predĺžiť cyklus na jeden iPhone. Znamená to teda, že ak iPhone 7 bude vychádzať z iPhonu 6S, jedna generácia bude mať až tri verzie!

Apple si všetky tie tromfy, ktoré teraz vyvíja a možno by ich už aj mohlo použiť schováva až na budúci rok. Chce predstaviť opäť raz revolučný iPhone, ktorý tu zaručene vydrží opäť niekoľko rokov. Presne preto nedá do najnovšieho iPhonu úplne všetko, čo by doň mohlo dať. Odomykanie cez rohovku tak ako má Samsung Galaxy Note 7 určite vedia vyvinúť aj v Apple, ale použijú ho až neskôr.

3D Touch - svetapple.sk

Nebuďme teda takí kritickí

Na konci článku by som už chcel asi len poznamenať, že netreba byť na Apple zase až tak kritický. Môže to vyzerať, že to trošku fláka, ale nie je to pravda. Určite sa snažia priniesť nám to najlepšie, čo nám priniesť môžu a určite chcú urobiť jeden veľký „boom“, ktorý im predá ďalšiu polmiliardu iPhonov. Je to jednoducho politika tých najväčších spoločností sveta a to, že majú teraz možno horšie obdobie skutočne nič neznamená.

Môže sa napríklad stať, že sa podarí predať viac kusov iPhonu 8, prípadne iPhonu 7 (nevieme ako sa bude volať nová generácia, ktorá príde na budúci rok), ako iPhonu 6/6S dokopy. To by bol megalomanský úspech a zrazu by nikomu súčasné horšie čísla nevadili. Je to teda len uhol pohľadu. Niekto sa možno snaží predávať a predá 10 000 000 kusov smartfónu za celú jeho existenciu, čo považuje za úspech. No my sme si zvykli kritizovať Apple za to, keď podobné číslo nedokáže vykázať za 25 dní. Sme skrátka príliš nároční, ale na druhú stranu to nevadí, musíme byť. Každopádne držíme chlapcom palce, nech sa snažia a nech nám ukážu, ako sa to má robiť. My Applu stále veríme a vieme, že má pre nás ešte veľa, veľa prekvapení!

Apple Store - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.