Každý asi vie, čo je to Photoshop. Pokiaľ aj nie, tak ide o grafický program, konkrétne určený na úpravu fotiek, vďaka čomu je možné vytvárať rôzne fotomontáže, úpravy, filtre atď… Je to skrátka mnoho. Dnes je to už pomerne bežná záležitosť avšak v takom roku 1990, kedy prišiel po prvý krát na trh to bolo tak trochu niečo futuristické. Pozri sa na úplne začiatky Photoshopu. Ako vtedy program fungoval? 

Photoshop 1.0

Možno si ani nevedel, no program Adobe Photoshop je tu snami už dlhých 27 rokov a to je teda poriadne dlhá doba na to, aby sme sa mohli pozrieť späť na to, ako vlastne začínal. Pozeráme sa dokonca na používateľské verziu softvéru, ktorá nie je ani farebná ale len čiernobiela (fotky už samozrejme sú farebné). Za programom stojí John Knoll, spolu so svojim bratom Thomasom. Veľa prvkov, ktoré boli na tú dobu nevídané používame v bežnom živote aj dnes, 27 rokov po tom, ako program uzrel svetlo sveta.

- Reklama -

Zaujímavé je napríklad to, že Photoshop 1.0 nemal jednu z najdôležitejších funkcií, pre ktoré dnes tento program používame. Áno, hovoríme o vrstvách, na ktoré by si v roku 1990 mohol asi určite zabudnúť. Ďalšia vec je potom ovládanie. Neviem ako tebe, ale nám by asi nestačil len jeden krok späť. Bolo toho viac. Nedostatkov bolo skrátka veľa ale určite nie na tú dobu. To čo považujeme za štandard sa postupne vyvíjalo niekoľko desiatok rokov. Kto vie ako bude vyzerať Photoshop za 10 či možno 20 rokov. Zase tu bude množstvo vecí, ktoré dnes nepoznáme. Tak či onak, na to ako dávno toto všetko prišlo išlo, o veľký prervrat. Súhlasíš?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.