Včera večer bola uverejnená prvá verejná beta verzia mobilného operačného systému iOS 11 a množstvo ľudí počas včerajšej noci a dnešného rána využilo možnosť a nainštalovali si túto betu. Netvrdíme, že je vyslovene zlá ale tak, ako je veľa dôvodov, prečo sa to oplatí vyskúšať je tiež veľa dôvodov, prečo by si mal dať od tejto bety ruky preč. Prečítaj si viac v našom článku!

Prečo neinštalovať iOS 11 public beta?

Dôvodov, prečo nainštalovať iOS 11 public beta 1 ti dá ktokoľvek milión. Dôvodov prečo nie už tak veľa počuť nebudeš. Samozrejme je to na každom, či si betu nainštaluje alebo nie. Ja z osobnej skúsenosti ale viem, že od niečoho takéhoto treba dať ruky preč alebo sa do toho netreba aspoň bezhlavú hrnúť a dopredu si prečítať, prečo sa inštalácia až tak neoplatí.

Poďme teda od začiatku a uvedomme si, čím je dobrý náš iPhone a súčasný iOS 10. Je to najmä stabilita však? Beta je nestabilná a má veľa problémov počas používania. Na to aby si si pozrel najnovšiu verziu operačného systému je určite super, no na nič viac. Zbytočne si komplikuješ takýmto spôsobom život. iPhone zrazu používaš s tým, čo najviac kritizuješ na konkurenčných zariadeniach s Androidom.

Batéria

Baterka je niečo, s čím mal iPhone dlhodobo problémy. Posledné iPhony 7 však na tom nie sú vôbec zlé. Minimálne model 7 Plus, ktorý osobne používam už skoro rok má podľa môjho názoru fantastickú výdrž a nemôžem sa sťažovať na nedostatok energie. Akonáhle však nainštaluješ iOS 11, tak na perfektnú alebo aspoň „akú takú“ výdrž môžeš zabudnúť. Systém je omnoho náročnejší či už na procesor alebo na iné komponenty. Presne preto sa ľahko môže stať, že ti baterka bude klesať pokojne aj o polovicu rýchlejšie ako tomu bolo doteraz a to určite nie je dobré.

Batéria - svetapple.sk

Stabilita

So stabilitou na tom beta tiež nebude úplne najlepšie. Všetko samozrejme funguje, Apple ti nedá do rúk totálne nefunkčný software, no môžeme ho označiť za dosť nedokonalý. Po spustení mnohých funkcií, či už nových alebo starých sa môže stať, že iPhone zamrzne, začne sa prehrievať, prípadne sa kompletne reštartuje. Netvrdíme, že sa to stáva neustále, no pokiaľ ide o betu a najmä tú prvú, človek sa s tým stretne veľmi často a úplne bežne. Podobné problémy nie sú ničím výnimočným ani pri ostatných verziách.

Prečítajte si tiež  Nový Mac Pro dostane extrémne výkonné procesory

Zariadenie sa ti môže takisto kedykoľvek reštartovať aj keď ho práve nepoužívaš. Rovnako sa ti môže objaviť aj chyba, kedy síce telefón funguje, no displej ostáva čierny ako keby bolo zariadenie vypnuté. Nič z toho samozrejme nie je neriešiteľné a vždy pomôže tvrdý reštart avšak stále dookola toto riešiť nemusí byť dva krát príjemné. Aj preto odporúčame inštalovať iOS 11 jedine v tom prípade ak máš ešte jeden iPhone, prípadne iPad. Na tvoj primárny telefón ho radšej nedávaj, nemôžeš sa naň nikdy spoľahnúť.

Apple iOS 11 - svetapple.sk

Aplikácie

Aplikácie taktiež nie sú tým, čo by najlepšie na beta verzií fungovalo. Ich nestále padanie, zasekávanie sa či iné problémy sú úplne bežné a všetko je to spôsobené práve systémom, ktorý nie je úplne dokonalý. Nič si z toho nerob, finálna verzia bude fungovať naozaj perfektne ale ak potrebuješ používať telefón, iOS 11 public beta je naozaj zbytočná. Treba byť možno trošku trpezlivý a počkať si na iOS 11 vo finálnej verzii. Budú to už len nejaké tie 2 mesiace a to predsa vydržíš čakať, alebo nie?

iOS 11 - svetapple.sk

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.