Rozhodli ste sa kúpiť si nový telefón a neviete, čo urobiť s tým starým? Bez ohľadu na to, či je alebo nie je funkčný ho neodložte na spodok zásuvky. Prečo? Asi najdôležitejším dôvodom je, že za neho môžete rýchlo získať finančnú hotovosť, ktorá sa hodí napríklad na nákup nového telefónu. A ak si myslíte, že sa vám ešte niekedy môže hodiť, pozrite sa na ostatné telefóny odložené do večného zabudnutia a spočítajte, koľkokrát ste ich využili.

Spôsoby, akými sa môžete zbaviť starých mobilov je niekoľko. Ak za ne nechcete peniaze, môžete ich darovať rôznym nadáciám na dobročinné účely. Ak sa vám finančná výpomoc hodí, predať ich môžete prostredníctvom bazárov, výkupcov telefónov alebo známemu.

- Reklama -

Ako zvýšiť jeho hodnotu?

Ak predávate telefón ako funkčný, mal by ním byť na 100-percent. Nielenže tak zvýšite jeho hodnotu, ale vyhnete sa aj neskorším sťažnostiam a reklamáciám. Ak je váš telefón nefunkčný a nechcete už do jeho opravy viac investovať, predať ho môžete na súčiastky.

Okrem funkčnosti je dôležitý je aj vizuálny stav, ktorý dokáže vo veľkej miere rozhodnúť o konečnej predajnej cene. Preto, ak chcete dostať za svoj telefón viac, starostlivo ho vyčistite zvonka aj zvnútra.

1. Žiarivý displej a telo bez škrabancov

Ako prvé si každý všimne obité rohy, škrabance na displeji a zadnom kryte smartfónu. Preto, ak si za neho chcete vypýtať viac, mal by mať žiarivý displej a nepoškriabané telo.

Ako na to? V prvom rade odstráňte mastnotu použitím jemnej utierky z mikrovlákien a veľmi malého množstva špeciálneho čistiace prostriedku určeného na čistenie dotykových displejov. Nezabúdajte, že mobil nesmie prísť do styku s tekutinou. To platí nielen pre vodu a paru, ale aj čistiace prostriedky. Preto čistiaci roztok nanášajte vždy na handričku a nie priamo na displej.

Ak sa po vonkajšom vyčistení odhalia jemnulinké škrabance, zvážte poslednú investíciu do starého telefónu a vymeňte jeho kryt. Táto investícia nie je vysoká, ale výrazne môže zvýšiť hodnotu predávaného telefónu. Ak sa chcete tejto investícii pri predaji ďalšieho telefónu vyhnúť, používajte ochranný obal na vašom novom telefóne od prvého dňa.

Ako predať použitý telefón za viac? - svetapple.sk
Ako predať použitý telefón za viac? – svetapple.sk

2. Čisté porty

Porty na telefónoch sú zvyčajne zanesené prachom a nečistotami z rúk a tváre. Na ich vyčistenie použite drevené špáradlo na zuby, pomocou ktorého prach zanesený v portoch opatrne vyšpárate. Potom vezmite kozmetické špáradlo do uší a vyčistite ním okolie portov, z ktorých ste vytiahli nazhromaždený prach. Rovnakým spôsobom môžete vyčistiť všetky škáry vo vonkajšej konštrukcii telefónu.

3. Okolie batérie a slot pre SIM a mikro SD kartu

Záujemca o váš použitý mobil si s najväčšou pravdepodobnosťou pozrie telefón aj zvnútra, pokiaľ je možné ho rozobrať. Preto pomôže, ak po odstránení zadného obalu uvidí rovnako čistý mobil ako zvonku.

Batériu vyberte a jemnou suchou utierkou z mikrovlákien vyčistite okolie batérie. Na prach zachytený v rohoch priestoru pre baterku použite drevené špáradlo alebo jemný čistý štetec. Dajte však pozor na krehké vnútro mobilu a žiadne iné miesta pod zadným krytom špáradlom nečistite.

Pokiaľ sa SIM a mikro SD karta vkladá do zadnej časti mobilu pod zadným krytom, sloty jemne pretrite suchou utierkou. Na ich čistenie však určite nepoužívajte špáradlo alebo iný tvrdý predmet. Toto upozornenie platí dvojnásobne v prípade slotov, ktoré sú umiestnené na boku telefónu. Bočné sloty pre SIM kartu nikdy nečistite žiadnym ostrým predmetom, ktorý by mohol poškodiť ich jemnú mechaniku.

4. Nezabudnite ani na pamäť a nastavenia

Všetky osobné fotky, videá, či kontakty vymažte z pamäte telefónu. Nezabudnite ani na nainštalované aplikácie a ak je to možné, telefón vráťte do pôvodných nastavení. Existuje viacero spôsobov, ako použitý telefón vrátiť do stavu, akoby práve vyšiel z výrobnej linky.

Majitelia Androidov môžu kontakty a multimediálne súbory zálohovať prostredníctvom Google Drive alebo mikro SD karty, ktorá sa jednoducho preloží do nového zariadenia. Po zálohovaní je dobré telefón resetovať cez Nastavenia (Settings), Kontá (Accounts) a v Možnostiach zálohovania (Backup) vybrať Zálohovanie a resetovanie (Backup and Reset).

Majitelia iPhonov majú zálohovanie dát vyriešené automaticky prostredníctvom iCloud, ktoré sa viaže na užívateľa, nie na mobil. Pri resetovaní nastavení si však dajte veľký pozor, aby ste omylom dáta nevymazali aj z iCloudu. Najprv sa na telefóne odhláste zo svojho iCloud účtu. Až potom choďte do Nastavení (Settings), Všeobecných nastavení (General) a zvoľte možnosť Vymazať obsah a nastavenia (Erase all content and settings). Pokiaľ by ste boli stále prihlásení do svojho iCloud účtu, týmto postupom by ste vymazali nielen dáta v iPhone, ale aj v iCloude.

Ak pripravujete svoj mobil na predaj, zamyslite sa na chvíľku – za aký telefón by ste boli ochotní zaplatiť viac, ak by ste boli kupujúcim vy? A presne do tohto stavu by ste svoj telefón mali dostať. Ak potrebujete pomoc s vyčistením alebo opravením, my v PCexpres vám pomôžeme vyťažiť z vášho starého telefónu čo najviac.

Ako predať použitý telefón za viac? - svetapple.sk
Ako predať použitý telefón za viac? – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.