Určite vieš, že Apple pre autá pripravilo infotainment, ktorý sa nazýva ako CarPlay. V podstate stačí aby si vlastnil iPhone s najnovšou verziu operačného systému a po pripojení cez USB (v novom BMW 5 dokonca aj cez Bluetooth) sa ti zmení displej v aute s plochou, ktorý pripomína iOS. My sami sme doposiaľ nemali možnosť vyskúšať CarPlay, avšak naskytla sa nám príležitosť v celkom bežnom aute a rozhodli sme sa upresniť jeho výhody a nevýhody. Oplatí sa ho priplatiť?

Rýchla recenzia

Hoci ide o plnohodnotný operačný systém do auta, rozsiahlu recenziu od nás určite nečakaj. Nie, že by sa nám nechcelo písať ale skrátka nedá sa o ňom príliš veľa povedať. Veľmi sa nám páči grafika a spôsob akým sa ovláda. Pripomína to Apple produkty a všetko funguje a reaguje tak rýchlo ako by si to očakával. Výhodou je tiež omnoho jednoduchšie prehrávanie hudby priamo na palubnom displeji auta bez toho, aby si musel odomykať iPhone a vyhľadávať napríklad playlist. My vieme, že toto zvládnu aj bežné systémy v autách, nemusí tu byť práve CarPlay, avšak len s CarPlayom získaš rýchly a jednoduchý prehľad, tak ako na iPhone, čo je obrovské plus.

- Reklama -

Rovnako tak je to aj s hovormi. Nečakaj, že s CarPlayom získaš niečo extra navyše, čo by si v aute pred tým nemal. Telefónny zoznam je úplne bežná vec. Softwér od Applu nám ale prišiel v každom smere príjemnejší. Dokonca tu môžeš používať mapy zdielané priamo z iPhonu (napríklad ak tvoje auto nemá úplne ideálnu navigáciu). Ak máš na palubnej doske dotykový displej, ktorý ale nemá úplne kvalitnú grafiku, toto môže byť riešenie. Domovská plocha skrátka vyzerá super a vždy keď sadneš do auta, automatický máš pocit, že máš na palubnej doske pripevnené zariadenie od Applu.

My sme testovali technológiu v celkom novom Riu a musíme povedať, že napriek veľkému a modernému displeju sa omnoho lepšie pozerá na CarPlay ako na domovskú obrazovku od Kie. Na druhú stranu aj v takomto pomerne malom a lacnom aute funguje vynikajúco a pokiaľ by sme konfigurovali znovu, určite by sme túto položku nevynechali. V zásade platí, že nevie nezvládne nič extra navyše. Tým sme chceli povedať, že zvládne v podstate to, čo zvláda palubný systém aj bez neho. Je ale pekný, je to kúsok Applu aj v tvojom aute a akonáhle ho máš pripojený, chceš ho používať, pretože je veľmi jednoduchý. Áno, oplatí sa priplatiť si za podporu (pokiaľ ju vozidlo nemá sériovo). Netvrdíme, že ti bude hneď na prvý krát pasovať, ale to asi ani nemusí. Všetko sa vždy dá dopredu vyskúšať v showroome u predajcu.

Hoci by Apple ešte mohlo porozmýšľať ako CarPlay zveľadiť (napríklad povoliť sledovanie filmov, videí či video-podcastov počas toho ako auto stojí) dávame mu 6,5/10. Nie je úplne tým, čo sme očakávali ale je omnoho lepší ako to, čo máme v aute k dispozícií. Ak by Apple ešte rozšírilo napríklad podporované zariadenia a tiež jeho možnosti dočkáme sa veľmi slušného produktu. Pri takom by sme už ani sekundu neváhali!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.