Sony je výrobca všetkého podobne, ako Samsung a vo veľkom vyvíja aj fotoaparáty pre smartfóny. Napríklad aj tvoj iPhone by mal mať čip práve od tejto spoločnosti. Ten súčasný je výborný a v podstate na ňom nemáme veľmi čo kritizovať. V porovnaní s konkurenciou patrí na absolútny vrchol a v podstate nám na ňom nič vyslovene nechýba. Tak či onak, môže to byť naozaj lepšie, ako nám dnes práve Sony ukázalo. Budúce iPhony by mohli mať až 1000 fps!

Fotoaparát

Divízia Sony, ktorá sa zaoberá práve výrobou fotoaparátov pre moderné smartfóny, dnes predstavila celkom nový, trojvrstvový CMOS senzor, ktorý je ako príprava pre moduly nachádzajúce sa v mobilných zariadeniach. Tento senzor má aj vlastnú pamäť DRAM. Práve v tom je novinka tak dokonalá.

Vlastná DRAM dokáže uložiť omnoho viacej snímkov vo veľmi krátkej dobe, ako to dokážu senzory v súčasných smartfónoch. Pokiaľ sa na to pozrieme z dnešného pohľadu, zistíme, že iPhony už od roku 2014 (od predstavenia iPhonu 6/6 Plus) dokážu zaznamenávať video s 240 snímkami za sekundy. To všetko v kvalite HD, teda 720p.

Pokiaľ chceme vyššiu kvalitu, teda FullHD, čo je zhruba 1080p, telefóny to zvládajú na 120 fps. To je slušné, ale oproti tomu, čo dnes predstavilo Sony je to absolútne nič. Nový modul totižto dokáže zaznamenať viac ako 8x toľko, čo súčasný iPhone pri FullHD videu a 120 snímkoch za sekundu!

Je to neskutočné, kam sa doba dokázala posunúť ale áno, bavíme sa tu o 1000 fps za sekundu vo FullHD rozlíšení. Takéto spomalenie predstavuje zhruba 32x spomalenie bežného videa. Všetko má ale svoje limity a nič nie je úplne dokonalé. Sony ešte celkom nevyriešilo problém s veľkosťou tohto úložiska. Zatiaľ má len 125mb a dokáže natočiť len niekoľko sekúnd takéhoto videa.

To ale vôbec nevadí, ak niekto bude chcieť zachytiť nejaký moment v spomalenom režime, zopár sekúnd mu zaiste bude stačiť. Nový senzor má len tak mimochodom až 21,2 MPx a zaznamenáva statické snímky v rozlíšení 19,3 MPx! Spoločnosť tiež dodáva, že jej nový čip dokáže zaznamenať statický snímok v danom rozlíšení za 1/120 sekundy a to v rýchlosti 30 snímkov za sekundu.

Tomu hovoríme pekné číslo. Kvalita tu je teda očividná a z našich iPhonov sa dosť možno stanú už onedlho extrémne spomalené kamery, vďaka ktorým začnú aj bežní ľudia viac objavovať inak neodhalený, spomalený svet. Okrem iného sú tu aj 4K videa. Tie by mal nový CMOS čip natáčať až pri rýchlosti 60 fps, to je tiež slušné, veľmi slušné!

Sony sa novinkami samozrejme muselo pochváliť a najlepšie to urobilo vo svojom prezentačnom videu. To krásne zachytáva prechod z 960 fps na 15 fps. Je síce pravda, že obraz trošíčku seká, ale pozerať sa na to dá, minimálne na tu chvíľu, ktorú čip dokáže zaznamenať. Je to naozaj výborné video a musíme pochváliť inžinierov spoločnosti za kus dobre odvedenej práce.

Kedy sa niečoho podobného dočkáme netušíme. V iPhone 8 to ale už asi nebude, nakoľko si myslíme, že ten je už dávno navrhnutý a Apple má presne dohodnuté to, čo v ňom bude použité aj s dodávateľským reťazcom. Na druhú stranu by mohla technológia prísť ale o rok neskôr, teda v roku 2018. Nechajme sa prekvapiť, zatiaľ len vychutnávajme!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.