Apple je preslávené tým, že svoje technológie ladí v podstate do dokonalosti. Vždy prinesie riešenia, ktorými sa nahlas nechváli a ide o detaily, ktoré proste stoja za povšimnutie. Napríklad taká šošovka fotoaparátu by mala byť extrémne odolná voči poškriabaniu, nakoľko ide o zafírové sklíčko, teda aspoň takto to Apple tvrdí. Pravda je ale očividne niekde inde!

Zafír alebo obyčajné sklo?

Apple nás vie vždy tak dobre potešiť nejakým zo svojich produktov a nebolo tomu ináč ani v prípade iPhonu 7 a 7 Plus. Tie síce nie sú úplne nové po stránke dizajnovej, no technológie sú naozaj super. Na svojich stránkach firma uvádza, že šošovka fotoaparátu v iPhone 7 a 7 Plus je vyrobená zo špeciálneho materiálu, takzvaného zafírového sklíčka, ktoré v podstate nie je možné poškriabať a hneď po diamante by malo ísť o najtvrdší materiál. Teória teda hovorí, že by mala byť daná šošovka extrémne odolná, ale prax zase hovorí niečo celkom iné. Zavádza nás Apple?

- Reklama -

snimka-obrazovky-2017-01-05-o-14-18-21

Toto je screenshot priamo zo stránok Apple.com. Informácie o tom, že Apple uvádza zafírové sklíčko sme si teda nevycucali z prsta, ale sú pravdivé, môžeš si to dokonca overiť sám priamo na stránkach od Apple. Tak či onak, poďme ďalej. Keď teda Apple garantuje nepoškriabateľnú šošovku fotoaparátu na svojom iPhone, asi by taká aj naozaj mala byť. Rozhodol sa to teda vrámci vedy otestovať YouTuber Jerry Rig na svojom kanáli JerryRigEverything. Ako sme sa ale dozvedeli, šošovka sa poškriabe ešte omnoho skôr ako by sa mala za podmienok, že ide naozaj o zafírové sklíčko.

Teoreticky by ju nemalo poškriabať nič, s čím je iPhone denne v kontakte, ale v tomto prípade tomu tak nie je. Šošovka sa dá poškriabať a to sa človek ani nemusí veľmi snažiť, ako nám ukazuje video, ak narazíš na ostrejší predmet, škrabanec sa jednoducho objaví. Okrem toho je ale video veľmi odborné a popisuje všetko do detailov. My sme však s poškriabanou šošovkou zatiaľ žiadne problémy nemali.

A aký je názor odborníka? Podľa chalanov z PCexpres je toto závada, s ktorou sa bežne stretávajú.

Áno, bohužiaľ sa to stáva. Pomerne bežne sa stretávame s tým, že zákazník potrebuje vymeniť prasknuté alebo poškriabané sklíčko. Povedal nám technik Štefan, s ktorým sa stretávate aj v našich Livestreamoch.

Nemalo by sa to stávať, ale bohužiaľ sklíčko zjavne nie je až tak odolné, ako to uvádza Apple. Pokiaľ máš aj ty podobný problém a nevieš, čo robiť, obráť sa na servis PCexpres, oni ti určite s opravou radi pomôžu.

Nech je už pravda akákoľvek, faktom zostáva, že tento problém existuje a či s tým Apple niečo urobí ukáže až čas.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.