Qualcomm predstavil celkom nový snímač otlačkov prstov, ktorý dokáže prečítať a identifikovať osobu aj po tom, ako prst priloží priamo na displej. Ide vôbec o prvý takýto snímač ktorý bol demonštrovaný na smartfóne spoločnosti Oppo. Podľa výrobcu sa tento snímač vo veľkom dostane do smartfónov najskôr na budúci rok. S prvými vzorkami sa výrobcovia začnú stretávať už v auguste tohto roka.

Nová technológia

Spoločnosť Qualcomm predstavila snímač otlačkov prstov, ktorý je zabudovaný priamo v displeji smartfónu. Technológia funguje na ultrazvukovej báze a vo veľkom sa s ňou začneme stretávať v smartfónoch až v roku 2018. Zatiaľ ju len testujú a výrobcovia dostanú prvé vzorky v auguste tohto roka. Ide už o druhú generáciu takéhoto snímača avšak tá prvý nedokázala fungovať cez displej. Táto technológia je skutočne veľmi prepracovaná a dokáže zázraky. Tak napríklad, ak je OLED displej hrubý do 1,2 mm nemal by byť problém s prenesením otlačku prsta. Rovnako tak nie je problém prenesenia cez 0,8 mm hrubé sklo či 0,65 mm hrubý hliník.

- Reklama -

Rozdiel je ale v tom, že tento snímač je pri každom materiály mierne odlišný. Nejde teda celkom o „univerzálnu technológiu“. Pravdepodobne však bude jedno, kde bude snímač použitý, na cene by sa to výrazne prejaviť nemalo. Okrem toho, že budeme môcť odomykať smartfóny dotykom na zadné hliníkové šasi či spredu na displej, dokáže táto novinka ešte niečo iné. Dokáže sledovať náš srdečný tep či krvný obeh. Využiteľnosť je teda omnoho väčšia. Otázne ale zostáva to, či bude tento snímač dostatočne presný na to aby človeku nepodával skreslené údaje.

Len tak mimochodom, Apple takýto patent vlastní už dávno a technológiu očakávame v iPhone 8, ktorý by mal prísť niekedy v septembri tohto roka. To či sa jej ale skutočne dočkáme žiaľ nevieme. Apple by mohlo prekvapiť nie len nás ale aj svoju konkurenciu v prípade, že by niečo podobné zaviedlo aj do sériovej podoby. Nápad je to výborný, uvidíme aká bude prax!

senzor - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.