Steve Jobs bol v podstate vo svete IT a technológie takou legendou. Jeho najväčší prínos sa odohrával presne v časoch, kedy sa začali rozširovať osobné počítače. Apple I a Apple II boli takéto produkty a vo svete mali veľký úspech. Istá verzia počítača Apple II sa dokonca používala až do roku 2000. Steve ale žiaľ prehral svoj boj s rakovinou pankreasu v roku 2011. Odchod jedného génia teda znamenal príchod niekoho nového. Tým správnym človekom bol Tim Cook, ten je na pozícií generálneho riaditeľa presne 5 rokov!

Tim Cook ako CEO Apple už 5 rokov!

Za 5 rokov sa dá toho stihnúť naozaj veľa. Niekto rozbehne vlastný úspešný biznis. Niekto sa dostane do pozície, kedy za 5 rokov musí s biznisom skončiť, no a niekto preberie jednu z najväčších a najhodnotnejších spoločností sveta a riadi ju s pocitom, že ak pochybí, vyčítať mu to bude možno aj celý svet, minimálne tých ľudí, ktorí sú fanúšikmi a nadšencami spoločnosti Apple. Tim toto bremeno prevzal 24.8.2011. Vtedy oficiálne predal spoločnosť Steve Jobs, ktorý musel žiaľ odstúpiť z dôvodu zhoršujúceho sa zdravotného stavu.

- Reklama -

Všetci vieme, ako to nakoniec dopadlo, no ak sa pozrieme na toto rozhodnutie ako celok, bol to výborný krok. Tim Cook má fantastické manažérske schopnosti a ako môžeme vidieť aj na samotnom Apple, dokáže ich aplikovať aj tu, vo firme, kde je každý krok mimo poriadne trestaný. Tim ale očividne svoju prácu miluje a krok vedľa len tak neurobí. Nech ktokoľvek nadáva na Apple, že už to nie je to, čo to bývalo, pravda je taká, že Tim Cook vedie celú spoločnosť dobrým smerom, zisky a predaje sú lepšie ako za Jobsa a to aj v období, kedy sa možno úplne nedarí!

Firma predala za dva roky pol miliardy iPhonu. Za 9 rokov je to rovná miliarda. Predáva množstvo iPadov, predaje síce mierne klesajú ale to u tabletov všeobecne. Telefóny majú väčšiu uhlopriečku a ľudia už tablety tak moc nepotrebujú. Rovnako sa stala spoločnosť Apple druhým najväčším výrobcom počítačov. Toto všetko sú zásluhy predovšetkým Tima Cooka, ktorý musel urobiť ťažké rozhodnutia. Tie sa ale očividne vyplatili a Apple dobre prosperuje.

Tim Cook - svetapple.sk

Tim Cook a peniaze

Aj napriek tomu, že Tim Cook vedie jednu z najväčších spoločností sveta, očividne si na sláve a ani na peniazoch veľmi neulieta. Dôvod je taký, že jeho plat ani zďaleka nie je najvyšší, čo sa Applu týka a dávnejšie sa zbavil aj väčšej časti svojho majetku, ktorý prenechal v prospech charity. Tak či onak, stále vlastní milióny dolárov, ktoré sú ukryté v akciách Apple, ktoré za tie roky pôsobenia vo firme získal. Rovnako tak sa mu dnes odomkli aj bonusy vo výške 100 000 000 dolárov, ktoré dostáva za dlhoročné pôsobenie vo funkcií generálneho riaditeľa.

Dúfajme, že sa mu bude dariť aj naďalej a dúfajme, že sa rovnako tak bude dariť aj samotnému Applu. Za éry Tima Cooka Apple napríklad aj rozšírilo paletu produktov, ktoré Apple dnes ponúka. Hodnota Applu stúpla a to dosť podstatne, to tiež nie je náhoda ale len manažérska šikovnosť vedúceho spoločnosti. Tim tvrdí, že chce byť tým najlepším CEO a že pre Apple urobí jednoducho všetko. To sa mu aj celkom darí, sú tu síce nejaké drobnosti, ktoré by ešte mohol vylepšiť, no na druhej strane každý má nejaké chyby. Na to aby sme ich obmedzili, musíme na nich poriadne drieť.

Tim sa okrem lepších predajov, viacerých produktov a väčšej hodnoty celej firmy podpísal aj pod fantastickú bezpečnosť každého produktu. iPhony, iPady a tiež MacBooky sú prakticky neprekonateľné a ide o najbezpečnejšie zariadenia na trhu s bežnou elektronikou. Blahoželáme teda Timovi za tento miľník v jeho kariére a dúfame, že Apple pôjde aj naďalej spolu s ním len tým dobrým smerom!

iPhone - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.