Apple momentálne stavia svoje nové sídlo, do ktorého sa kompletne celé presťahuje. Je to vlastne taký „sen“ Steva Jobsa, ktorý stál ešte počas svojho života za jeho návrhom, ako sme sa mohli dočítať aj v jeho oficiálnej biografií od Waltera Isaacsona. Nové sídlo sa stavia už od roku 2014, pričom prvé práce začali ešte skôr. Dokončené má byť koncom tohto roka či začiatkom toho budúceho, no a takto vyzerá Apple Campus 2 dnes.

Apple Campus 2

Apple Campus 2 je extrémne moderná stavba. Nielen tým, ako sama o sebe vyzerá, ale aj tým, ako funguje. Okrem toho, že sa nachádza v strede obrovského parku, kde sú okrem hlavného kampusu aj iné budovy, je aj energeticky nenáročná. Dokonca by sme ju mohli označiť aj za takú malú solárnu elektráreň. Solárne panely sú tu totižto prítomné asi úplne všade a všetky dokopy dokážu napájať celý areál bez nutnosti iného napájania.

- Reklama -

Ak ťa zaujíma, až do akého extrému Apple so svojim novým sídlom zašlo, pekne ti to ukáže napríklad na obrovských markízach, ktoré slúžia ako inteligentné tienidlá. Tie slúžia najväčším zakriveným sklám na svete, ktoré nájdeme po obvode celej budovy. To však nie je ani zďaleka všetko. Solárne panely totižto nájdeme vraj aj v samotných sklách, pričom sú priehľadné a tak ich v skutočnosti nevidíme. Potom sú samozrejme aj na strechách všetkých budov v celom komplexe.

Ak ťa Apple Campus 2 nezaujal tým, ako úchvatne vyzerá, možno ťa zaujme jeho konštrukcia a aké zaujímavé technologické riešenia. Tie obsahuje napríklad divadlo alebo prezentačná miestnosť, ktorá sa nachádza pod zemou a jej konštrukciu tvoria prakticky len obrovské sklenené panely nesúce obrovskú strechu. Patent na sklenené panely, ktoré sa využívajú ako nosníky, vlastní len Apple, a tak ide o niečo, čo nemá nikto iný na svete a vyzerá to fantasticky.

Apple Campus 2 na mape - svetapple.sk
Apple Campus 2 na mape – svetapple.sk

Ako vyzerá dnes?

No a keď už sme ti túto ultimátnu stavbu predstavili a pravdepodobne si sa o nej aj dozvedel niečo nové, je čas prejsť ďalej. Pozrime sa na to, v akom stave je dnes a ako prebiehajú práce. Ešte stále máme v živej pamäti, ako bola na mieste stavby prakticky len obrovská diera, ktorá slúžila ako základ pre podzemné garáže. Tie sú už ale dávno hotové a na miestach, kde bola predtým len diera dnes stojí nádherná a hlavne obrovská budova.

Najnovšie video ti ukáže asi všetko, čo by si mal vedieť a nájdeš v ňom aj popisné titulky. Musíme povedať, že na to, že sa stavia len dva roky ide o vynikajúci progres. Len si predstav, ako by to vyzeralo po dvoch rokoch u nás, na Slovensku. Možno by sme už mali vykopanú jamu na podzemné garáže, ale zrejme by sa vyskytol nejaký „nevyriešiteľný“ problém.

Apple Campus 2 bude otvorený niekedy koncom tohto či začiatkom budúceho roka. Malo to byť v novembri 2016, ale kvôli problémom s firmou, ktorá budovu stavala a musela sa vymeniť sa to celé trošku zdržalo. Každopádne už dnes vyzerá celý komplex fantasticky, čo povieš?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.