Hoci je to pri iPhone sotva novinka, bezdrôtové nabíjanie podporujú už rôzne Android smartfóny dlhé roky a tak nie je celkom prekvapením, že táto technológia je už vo svete celkom rozšírená. Výnimkou nie sú potom ani automobily, ktoré ponúkajú akési podložky, ktoré takéto nabíjanie podporuj. Ide tu o štandard Qi a práve ten potrebuješ na to aby si bezdrôtovo nabil svoj iPhone. V akých automobiloch ho nájdeme?

Bezdrôtové nabíjanie v aute?

Mnohí o tom možno ani len netušia a mnohí to už dlhé roky používajú. Nie je to totiž žiadna veľká novinka, že po nastúpení do nového auta, ktoré je vybavené touto technológiou len položíš smartfón na špeciálne miesto či podložku a ten tam ostane pevne uložený s tým, že sa popritom aj nabíja. Nie je tu nutnú zapájať žiadne USB káble ani nič podobne. Je to extrémne jednoduché a po novom to podporuje už aj iPhone. Konkrétne ide o modely 8,8 Plus a X.

- Reklama -

Všetky sú dostupné s podporou štandardu Qi a všetky už v moderných automobiloch môžete používať. Fantastické na tom je, že môžte napríklad bezdrôtovo počúvať hudbu cez Bluetooth avšak v tomto prípade neprídete ani o % baterky. Niektoré vozidlá (napríklad BMW) majú problém cez vstavaný USB port nabíjať iPhone. Pri bezdrôtovom nabíjaní ale nič takéto nehrozí. Vo všeobecnosti je síce slabšie a omnoho pomalšie ako klasické nabíjanie, avšak to sú aj autonabíjačky s redukciou. V všeobecnosti ide teda o šikovnú a prínosnú technológiu, za ktorú sa oplatí priplatiť.

Automobilky

Apple k tejto príležitosti ponúkol majiteľom iPhonu aj možnosť skontrolovať, ktoré automobilky podporujú bezdrôtové nabíjanie, no a ktoré naopak nie. Všetko zverejnil na tejto stránke. Vo všeobecnosti sa tu ale toho až tak moc nedozvieš, preto sme zoznam zo stránky skopírovali aj sem. V týchto automobilkách v najnovších modeloch už bezdrôtové nabíjanie nájdeš. Niekde ide o samostatný príplatok, inde zase o súčasť nejakého stupňa výbavy, je to samozrejme rôzne. Ak však uvažuješ nad tým, či sa ti oplatí za to zaplatiť niekoľko desiatok či stoviek euro navyše, my ti ho môžeme len a len odporúčiť. 

  • Audi
  • BMW
  • Chrysler
  • Ford
  • Honda
  • Mercedes-Benz
  • PSA
  • Toyota
  • Volkswagen
  • Volvo

Tak čo priplatil by si si zaň vo svojom novom aute alebo ho už aktívne používaš. Svoje poznatky a názory popíš v komentároch či už tu alebo na Facebooku. Budeme radi! 🙂

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.