Jedna z najväčších a najhodnotnejších technologických spoločností sveta urobí z času na čas krok, ktorému sa niekedy nestačia čudovať ani jej vlastní fanúšikovia. Z odstupom niekoľkých rokov to však dáva perfektný zmysel.

A aj keď sa firme za tieto kroky konkurenčné firmy smiali, dnes len ticho sedia a aplikujú ich do svojich zariadení alebo služieb prakticky úplne rovnakým spôsobom. Veď posúďte sami: 

- Reklama -

5. AirPods

Pamätáte si na rok 2016, keď spoločnosť Apple po prvýkrát odprezentovala svoje bezdrôtové slúchadlá AirPods s nabíjacou stonkou? V tom čase to firma schytávala v podstate z každej strany, pretože kritikom sa dizajn klasických EarPods bez kábla príliš nepozdával.

Netrvalo ale dlho a Apple sa stalo lídrom v oblasti predaja bezdrôtových slúchadiel, k čomu jej určite dopomohla aj značka Beats, ktorú kúpila ešte v roku 2014. No a aký to malo vlastne efekt?

AirPods sú samozrejme stále iba jedny no konkurenční výrobcovia odkopírovali dizajn s nabíjacími stonkami a dnes na trhu nájdeme možno aj desiatky všemožných produktov, ktoré vyzerajú takmer rovnako. Až taký zlý nápad to teda zrejme nebol…

Instagram Banner

4. Chýbajúci adaptér v balení zariadenia

Samsung Galaxy S21 príde zrejme bez nabíjačky v baleníApple sa rozhodlo minulý rok zmeniť stratégiu a v boji za zvýšenú ekológiu prestalo do krabičiek iPhonu pribaľovať 5 W a 18 W nabíjací adaptér. Namiesto toho si môžete kúpiť o trochu výkonnejšiu 20 W nabíjačku v samostatnom predaji za približne 25,00 €.

Prečítajte si tiež  Koľko percent ušetrí "Režim slabej batérie" vo vašom iPhone? Tu je odpoveď

Ako prvý na to zareagoval Samsung, ktorý zverejnil príspevok na svojich sociálnych sieťach, kde používateľov upozornil, že práve v balení jeho smartfónu sa nabíjaci adaptér nachádza.

Problémom však bolo, keď ho o približne 3 mesiace neskôr odstránil z krabice nadchádzajúcej vlajkovej lode s označením S21. To bolo trochu trápne, nemyslíte?

3. Výrez pre Face ID (notch)

Xiaomi prekonalo Apple
Xiaomi sa kopírovaním Apple nikdy netajilo

Apple v roku 2017 prinieslo technológiu Face ID, ktorú ukrylo do výrezu vo vrchnej časti obrazovky. Tento dizajnový prvok dodnes voláme „notch“. No a hoci Apple nemalo kvôli početnému množstvu senzorov v podstate na výber a iné firmy sa mu za to smiali, netrvalo dlho kým samé prešli na veľmi podobné riešenie.

Na rozdiel od pokročilých biometrických senzorov sa však vo výreze skrývala len kamera, mikrofón a senzor svetelnosti. Napriek tomu však odkopírovali prvok, ktorý bol mnohými kritizovaný.

Aby sme však boli fér, Apple nebolo úplne prvým výrobcom, ktorý použil notch (určite bol ale jedným z prvých). Dá sa však povedať, že až po predstavení iPhonu X začali vznikať podobné dizajnové riešenia, ktorých bolo zrazu na trhu ako húb po daždi. Ktovie prečo…

2. USB-C

Keď Apple v roku 2015 predstavilo prvý MacBook 12″, ktorý disponoval iba jediným konektorom na pripojenie a nabíjanie, mnohých používateľov to šokovalo. Technologický gigant však týmto spôsobom v podstate štandardizoval USB-C, ktoré sa veľmi rýchlo dostalo aj do iných počítačov.

Hoci aj dnes nájdeme v mnohých laptopoch USB-A, zďaleka ich nie je toľko ako v spomínanom roku 2015. S hrdosťou sa dá teda prehlásiť, že Apple posunulo technologický priemysel veľkým skokom dopredu, hoci to bolo trochu násilné. Aby sme boli objektívni, nie každému vyhovuje počítač spoliehajúci sa výhradne iba na USB-C.

1. Absencia 3,5 mm jack konektora

iPhone bez 3,5 milimetrového jack konektora? Viete si to vôbec predstaviť? Aj takto zneli nadpisy tesne pred predstavením iPhonu 7 v roku 2016. Netrvalo ale dlho a ľudia na neprítomnosť tohto konektora skoro úplne zabudli. Veď spýtajte sa sami seba kedy vám v dnešnej „Bluetooth“ dobe 3,5 mm jack chýbal.

Konkurenční výrobcovia si samozrejme na jablkovej spoločnosti v danom čase pekne zgustli. Povedzme si ale na rovinu, že dnes už nemá jack okrem spoločnosti Google v podstate nikto. Ľudia ho akosi prestali potrebovať…

Pokiaľ vás napadajú ďalšie veci, za ktoré sa najskôr Applu smiali a potom ich v skopírovali, dajte nám vedieť do komentára. Možno pripravíme aj druhú časť tohto článku.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -