Zaplatí Apple 13 miliárd eur Európskej únii?

Hoci bol tento prípad naoko uzavretý už v júli 2020, platilo to len pre jednu stranu súdneho sporu. Apple vtedy vyhralo, no Európska únia sa neplánuje vzdať. Najnovšie podala voči pôvodnému verdiktu odvolanie a stále požaduje vyplatenie chýbajúcich 13 miliárd eur (15,8 miliardy dolárov) za daňové úľavy v Írsku.

Agentúra Bloomberg konkretizovala, že k odvolaniu došlo iba včera, 1. februára 2021. EU je presvedčené, že sudcovia použili protichodné zdôvodnenie celého prípadu a dožaduje sa nápravy. Pokiaľ by sa tieto poznatky ukázali ako pravdivé, Apple by to stálo miliardy eur.

- Reklama -

Oficiálny rozsudok Všeobecného súdu Európskej únie znie, že vyšetrovanie nepreukázalo žiadne írske daňové dohody s Apple, ktoré sa rovnajú nelegálnej štátnej pomoci. Všetko malo prebehnúť v súlade so zákonom a technologický gigant nemusí uhradiť žiadne chýbajúce financie.

Odvolanie EU na druhej strane upozorňuje na nesprávne zjednotenie počtu zamestnancov Applu v dvoch írskych pobočkách a ďalšie chyby v argumentácii. Sudcovia vraj vo svojom verdikte použili protichodné zdôvodnenie, ktoré je potrebné prešetriť.

V súčasnosti samozrejme nie je známe, ako celý prípad dopadne. Nakoľko však Apple vyhralo už v lete 2020, predpokladá sa, že sa to v najbližších mesiacoch nezmení. Nechajme sa prekvapiť.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.