Počas minulého týždňa sa Apple rozhodlo aktualizovať svoj perfektný MacBook Pro, ktorý je takým ideálnym strojom pre ľudí s potrebou vlastniť počítač čo najkompaktnejších rozmerov a najvyšším možným výkonom. Ako sa ale ukazuje nie celkom sa to podarilo. Môže byť nový MacBook Air pomalší ako ten starý? Ukazuje sa, že áno.

Nový MacBook Air pomalší ako ten starý? Ak sa vám to zdá neuveriteľné, je to žiaľ realita.

Apple nás vie skoro vždy prekvapiť. V tomto prípade až tak ako by sme možno ani sami nechceli. Nový MacBook Air, respektíve len vylepšený MacBook Air nás minulý týždeň milo prekvapil. Pomerne neočakávaný upgrade znížil jeho cenu o 100$ v USA, vďaka čomu by sa mohol stať okamžite veľmi populárnym. Počítač je v tomto prípade cielený aj na študentov. Pre nich je zľava ešte výraznejšia (MacBook Air v takomto prípade zakúpia za dostupných 999$). To už znie za uvážne.

Nehovoríme len o tom, že nejde o počítač, ktorý za 2 roky budú musieť vymeniť ale aj o tom, že jeho funkcie a výkon sú naozaj na špičkovej úrovni a budú ho môcť reálne využiť na to, prečo zľavu získali. Na vzdelanie. No a hoci to všetko vyzeralo tak ideálne, ukazuje sa, že tu vznikol potajomky predsa len jeden “malý” kompromis. Tým je SSD úložisko. To bolo doteraz mimoriadne rýchle, no dnes mu prívlastok “mimoriadne” odpadá. Dôvodom je fakt, že sa značne spomalilo.

35% je jednoducho moc…

Hoci zápis SSD je v tomto prípade dokonca o pár percent rýchlejší, čítanie je oproti predošlému modelu značne pomalšie. V percentách sa bavíme až o 35% čo pri väčšom objeme dát určite nikto neprehliadne. Je zvláštne, že Apple hľadalo práve takúto cestu, akou mohlo zraziť ceny počítača ešte o čosi nižšie.

Firma si jednoducho musí udržať dlhodobo stanovenú maržu a ak má z ceny spustiť bude to na úkor používateľov, nie na úkor zisku. Je to logické a my to musíme rešpektovať. V tomto prípade nás ale mrzí, že Apple takto značne zasiahlo do hardvéru. Určite by bolo vhodné ponúknuť aspoň verziu s lepším čítaním, za ktorú by si prípadní zákazníci priplatili 99$. Zrejme by to pri tej čiastke už veľa ľuďom nerobilo problém…

Nový MacBook Air pomalší ako ten starý? Ukazuje sa, že žiaľ áno. - svetapple.sk
Nový MacBook Air pomalší ako ten starý? Ukazuje sa, že žiaľ áno. – svetapple.sk

zdroj: 9to5mac.com

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here