Nový operačný systém nám všetkým majiteľom Apple zariadenia doniesol veľa nových vylepšení. My sa ti týmto článkom posnažíme niektoré z nich ukázať a oboznámiť ťa s nimi. Možno i už aj sám na niektoré prišiel. 

1. Ako na Handoff

Handoff funkcia slúži na to, aby sme mohli jednoducho pokračovať v písaní mailu alebo dokumentu, prezeranie webových stránok alebo máp a v ďalších aplikáciách na inom Apple zariadení.

- Reklama -

2. Ako nastaviť zobrazenie kontaktov a aplikácií pri hľadaní – na obrazovke SpotLight

iOS 9 zobrazuje návrhy často používaných kontaktov a aplikácií na displeji s vyhľadávaním (Spotlight). Vypnúť a zapnúť toto zobrazenie môžete v Nastavenia -> VšeobecnéVyhľadávanie medzi Spotlight -> Návrhy Siri.

3. Ako na diktovanie

Len pre prípad prehliadnutia upozorňujem, že tlačidlo s ikonou mikrofónu pre diktovanie sa nachádza vľavo od medzerníka. Pre funkčné diktovanie musíte mať aktivované Siri Nastavenia -> Všeobecné -> Siri Ako jazyk nastavte Angličtinu.

4. Ako rýchlo odpovedať na správu

Keď ti príde SMS alebo iMessage správa, vysunie sa z horného okraja displeja notifikácia. Keď ju hneď ešte kúsok povytiahneš, môžeš na ňu okamžite odpovedať.

5. Ako odoslať zvukovú správu

V správach stačí podržať tlačidlo s mikrofónom, ktoré sa nachádza vedľa textového poľa (Nepliesť s tlačidlom vedľa medzerníka na klávesnici) a môžeš rovno začať hovoriť. Pre zrušenie správy posuň prst doľava, pre odoslanie hore.

6. Ako zistiť, ktoré aplikácie sú najnáročnejšie na odber energie

Nastavenia -> Batéria. Keď budeš iOS 9 zariadenie chvíľu používať, uvidíš tu koľko ti ktorá aplikácia odobrala percent batérie. Všimni si poznámok pod názvami aplikácií, ktoré používajú Aktivitu na pozadí. Aktivitu na pozadí možno nastaviť pre aplikácie individuálne Nastavenia -> Všeobecné -> Aktualizácia aplikácií na pozadí. 

7. Ako nastaviť upozornenie na prichádzajúci email

Ak chceš byť upozornený na prichádzajúcu dôležitú odpoveď, aby si mohol rýchlo zareagovať, klikni na ikonu vlajočky a vyber Oznámiť mi.

8. Ako vypnúť Ovládacie centrum v aplikáciách

Občas rušivé Ovládacie centrum možno v iOS 9 v aplikáciách vypnúť. Nastavenia -> Ovládací centrum -> deaktivuj Prístup v aplikáciách. Na rovnakom mieste je aj voľba pre prístup k Ovládaciemu centru zo zamknutej obrazovky, čo predstavuje bezpečnostné riziko. Možno cez neho aktivovať mód lietadlo bez zadania bezpečnostného kódu. Odporúčam deaktivovať.

9. Ako zakázať beh aplikácií na pozadí

Zakázaním behu aplikácií na pozadí predĺži výdrž batérie. Ide o funkciu, ktorá dokáže aplikácie na pozadí aktualizovať. Keď takúto aplikáciu opätovne spustíš, bude mať aktuálny obsah. Rozmysli si, ktoré aplikácie chceš, aby bežali na pozadí a pri ktorých to nie je potrebné. Typicky je dobré nechať voľbu aktívny u aplikácií, ktoré používate veľmi často a ktoré poskytujú nejaký obsah – napr. Čítačku Feedly. Nastavenia -> Všeobecné -> Aktualizácia aplikácií na pozadí.

10. Ako blokovať kontakty pre Telefón, Správy (SMS a iMessage) a FaceTime hovory

Pre Telefón: Nastavenia -> Telefón -> Blokované -> Pridať nový kontakt …
Pre SMS a iMessage: Nastavenia -> Správy -> Blokované -> Pridať nový kontakt …
Pre FaceTime hovory: Nastavenia -> FaceTime -> Blokované -> Pridať nový kontakt …

Na rovnakom mieste blokovanie zrušíš.

- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here