O tlači cez mobilné zariadenie nerozhodujete vy, ale vaša tlačiareň

Hoci žijeme v modernom svete, pokiaľ ide o tlač z iPhonu, nemáte na výber veľa možností. Alebo skôr nie je málo možností, ale vždy sú viazané na tlačiareň, ktorú vlastníte. Tá musí v prvom rade podporovať pripojenie WiFi, pretože z iPhonu nemôžete tlačiť pomocou kábla, a to ani s príslušnými redukciami.

Ak má vaša tlačiareň WiFi, máte dve možnosti tlače z iPhonu – konkrétne môžete tlačiť buď prostredníctvom aplikácie výrobcu tlačiarne, ktorú si môžete stiahnuť z App Store, alebo priamo prostredníctvom natívnych možností v systéme iOS. V druhom prípade je tu však malý háčik – tlačiareň musí podporovať technológiu AirPrint, aby mohla natívne spolupracovať s iOS. Väčšina moderných tlačiarní ju už má, ak však vlastníte starší model, tlač máte cez natívne rozhranie v rámci operačného systému zakázanú. Úplný zoznam tlačiarní, ktoré podporujú technológiu AirPrint, nájdete na webovej stránke spoločnosti Apple.

AirPrint aj aplikácie výrobcov tlačiarní umožňujú jednoduchú tlač z telefónu. Vo všeobecnosti však platí, že ak okrem rýchlej tlače hľadáte aj podrobnejšie nastavenie tlače z iPhonu, je lepšie siahnuť po aplikácii výrobcu tlačiarne, pretože zvyčajne ponúka podstatne viac možností ako vlastné riešenie od spoločnosti Apple. Okrem samotnej tlače môžete pomocou aplikácie sledovať napríklad stav zásobníka v tlačiarni, spúšťať skenovanie a následne ukladať skeny do telefónu a podobne. Práve z tohto dôvodu je dobré mať v iPhone stiahnutú aplikáciu výrobcu tlačiarne, aj keď vaša tlačiareň podporuje AirPrint.

A ak máte záujem upraviť dokument alebo obrázok na iPhone ešte pred jeho vytlačením, môžete tak urobiť v ľubovoľnej aplikácii určenej na tento účel – napríklad v Pages alebo vo Worde v prípade textu, v Lightroome alebo v natívnej aplikácii Apple Photos na obrázky. Potom stačí upravenú položku uložiť do telefónu a vytlačiť ju prostredníctvom aplikácie AirPrint alebo aplikácie výrobcu tlačiarne. Úprava v aplikáciách tretích strán samozrejme neblokuje možnosti tlače.

Zdroj: Unsplash.com

Platí to aj opačne

Samozrejme, dokumenty alebo obrázky nemusíte posielať len z iPhonu do reálneho sveta prostredníctvom tlačiarne, ale môžete ich posielať aj do tlačiarne. V tomto prípade vás určite poteší, že na digitalizáciu fyzickej verzie predmetu nepotrebujete skener ani nič podobné. V skutočnosti má iPhone zabudovaný skener v aplikácii Poznámky.

Stačí spustiť skenovanie, vytvoriť v ňom nový prázdny záznam prostredníctvom príslušnej ikony a vybrať ikonu fotoaparátu. Keď na ňu kliknete, aplikácia vám ponúkne možnosť „Skenovať dokumenty“ a po jej výbere sa automaticky spustí fotoaparát, ktorý rozpozná skenovaný dokument a nasníma ho. Potom je na vás, aby ste skontrolovali kvalitu skenovania a uložili ho, prípadne ho ďalej upravili.

Prečítajte si tiež  Návod: Ako nastaviť kvalitu Apple TV+ na vašom iPhone/ iPade?

iPhone ako previesť písaný text

Prakticky žiadna aplikácia na prevod písaného textu do elektronickej podoby si neporadí so slovenčinou, čo spôsobuje to, že všetky úpravy naskenovaných dokumentov sú komplikovanejšie ako na počítači v klasických desktopových PDF editoroch. Ak vám však na úprave až tak nezáleží a vystačíte si s jednoduchým skopírovaním časti textu zo skenu do mobilného textového editora, môžete využiť natívnu funkciu systému iOS s názvom Live Text.

Tip: Ak vás zaujímajú možnosti na prevod textu aj mimo produktov od spoločnosti Apple, odporúčame vám prečítať si aj článok o tipoch na aplikácie na prevod písaného textu.

Aj keď oficiálne nepodporuje slovenský jazyk, zvyčajne dokáže text rozpoznať a potom ho spoľahlivo preniesť, nanajvýš bez mäkčeňov a dĺžňov nad písmenami, ktoré je potrebné doplniť ručne. Prevod písaného textu na iPhone do digitálnej podoby je preto s touto funkciou relatívne uspokojivý. Jedným dychom však treba dodať, že Live Text si neporadí s ručne písaným písmom, a preto sa treba spoľahnúť len na tlačené písmo. Avšak, samozrejme si môžete v App Store nájsť aj iné aplikácie pre prevod písaného textu.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -