Na vytvorenie dokonalej fotografie už dávno nepotrebujeme tisícové zrkadlovky. Pokiaľ si chcete dať záležať na fotografiách, ktoré so svojimi blízkymi zdieľate napríklad na Instagrame, držte sa týchto pár jednoduchých rád.

Zapnite si v nastaveniach mriežku

Každý iPhone má k dispozícii pri snímaní mriežku, ktorá vám môže výrazne pomôcť pri usporiadaní objektov na fotke. Túto možnosť si zapnete veľmi jednoducho, stačí si otvoriť nastavenia, zvoliť kameru a ťuknutím zapnúť zobrazovanie mriežky.

Síce túto funkciu môžete kedykoľvek vypnúť, no rozhodne nie je na škodu, ani nijak pri fotografovaní nezavadzia. Pomôže vám predovšetkým pri pokusoch o dokonale vyrovnané obrázky, a už vám len zostáva skúšať a skúšať, aby bol výsledok čo najlepší. 

Zdroj: Patrícia Lukáčová

Zapnite si funkciu HDR

Práve funkcia HDR vám umožňuje snímať fotografie, ktoré môžu mať rôzne objekty s vysokým kontrastom svetla, napríklad jasný západ slnka nad tmavou horou. Práve vďaka tejto funkcii docielite pekný obrázok bez skreslenia svetla, či tmavej časti fotky.

Funguje to tak, že iPhone za sebou rýchlo zachytí niekoľko snímok, pričom ich spojí a vytvorí jednotnú fotografiu. Túto funkciu nájdete opäť v Nastaveniach fotoaparátu, kde kliknete na HDR.

Premyslite si, kam plánujete fotku umiestniť

Aplikácia fotoaparátu na Apple zariadeniach ponúka celý rad rôznych režimov pre dokonalú fotku. Panoráma alebo orezanie do štvorca môžu znieť ako funkcie, ktoré nepotrebujete, obzvlášť keď ste presvedčený, že finálnu fotografiu doupravujete do želanej podoby v iných aplikáciách.

Na prvý pohľad to síce vyzerá ako zbytočná komplikácia, no po čase sami zistíte, že snímať v režime a veľkosti, v akej chcete fotografiu uverejniť, sa naozaj oplatí. Na instagram preto fotím predovšetkým v režime štvorca, ktorý pomáha finálny obrázok lepšie orámovať, než ako by ste sa o to pokúšali neskôr svojpomocne.

Zdroj: Patrícia Lukáčová

Vypnite si blesk

Aj keď sa funkcia blesku v najnovších generáciách iPhonu podstatne zlepšila v porovnaní so svojimi predchodcami, no blesk naďalej zostáva len LED svetlom. Čo to v praxi znamená? Jednoducho len to, že nie je taký výkonný, a dokonca aj s technológiou TrueTone môže občas vyprodukovať zvláštny odtieň vašej fotografie.

Namiesto toho si radšej dajte záležať na prirodzenom svetelnom zdroji a v prípade, že fotíte v noci, si ľahko dokážete zosilniť svetlo na fotografii.

Podržte prst presne tam, kde chcete zaostriť

Ak sa snažíte odfotiť veľmi blízky objekt, prípadne nechcete, aby fotoaparát vášho iPhonu zaostril na iné objekty, zíde sa vám uzamknúť bod zaostrenia na cieľovom objekte. Držte prst na predmet až dovtedy, kým sa nezobrazí žlté upozornenie blokovania AE / AF.

Prečítajte si tiež  Nie len iOS 15.3. S vybíjaním batérie má problémy aj macOS 12.2 Monterey

To znamená, že automatické meranie expozície a zaostrenia boli zablokované. Ak však zámok chcete odstrániť, klemnite prstom kdekoľvek na fotografii.

Zdroj: Patrícia Lukáčová

Nezabudnite na príslušenstvo

Pokiaľ si chcete urobiť s priateľmi dokonalú selfie, nezabudnite si so sebou vziať napríklad selfie tyč, ktorá vám zaručí, že sa do záberu všetci pekne zmestíte, a pritom nebude mať nikto hlavu ako zemiak.

Ak plánujete fotografie na samospúšť, poslúžia vám aj obaly na iPhone, vďaka ktorým nebudete musieť hľadať vhodnú alternatívu na pridržanie telefónu. Nebude vám tak padať, a teda sa vám skupinová fotografia môže podariť aj na prvýkrát.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.