Zdroje 9to5mac nám dneska prezradili niečo, čo nás na jednej strane možno trošku sklamalo ale na strane druhej aj veľmi potešilo. Apple v deň Keynote, ktorá sa uskutoční v San Franciscom divadle už 9. septembra predstaví len dva nové iPhony.

Pôjde o model 6S a 6S Plus, ktoré by mali nahradiť súčasné iPhony 6 a 6 Plus. Z ponuky by sa mohol vytratiť model 5C ale iPhonov ostane stále 5, ako je to možné?

Koniec 5C

Je takmer isté, že tieto mesiace sú už pre model iPhone 5C viacmenej posledné. Prečo? Apple ho na jednej strane nepredalo toľko, koľko by možno plánovalo a na strane druhej sa jeho dvojročný cyklus končí, keďže bol predstavený v roku 2013.

Toto zariadenie nemá ani 64 bitovú architektúru, čo znamená, že pravdepodobne nebude podporovať iOS 10, ktoré by malo na budúci rok prísť len pre zariadenia s Apple A7 a novším procesorom, ktorý už takúto architektúru ponúka.

Akonáhle však Apple yradí model 5C z ponuky, nenahradí ho novým modelom. Neznamená to však, že bude predávať menej smartfónov ako doteraz. Bude ich ešte viac!

5 smartfónov

Poďme si to pekne po poriadku spočítať. V súčasnosti má Apple v ponuky len 4 iPhony. Ide o iPhone 5C, iPhone 5S, iPhone 6 a iPhone 6 Plus. Tieto zariadenia sa predávajú v rôznych cenových reláciach podľa toho, o aké staré zariadenie ide, poprípade čo ponúka.

V septembri tohto roka bude však takýchto telefónov až 5 a má to veľmi jednoduchý dôvod. Na Keynote sa dočkáme predstavenia len dvoch iPhonov a nie troch.

iPhone 6C je síce vo vývoji ale ten ešte nezašiel tak ďaleko, aby ho mohla spoločnosť predstaviť či začať predávať. Predstavenia sa dočkáme až na ďalšej Keynote, ktorú bude spoločnosť organizovať.

Do vtedy budú v ponuke zariadenia iPhone 6S a iPhone 6S Plus, iPhone 6 a iPhone 6 Plus, no a potom absolútne dno tejto bohatej ponuky, iPhone 5S, ktorý bude jediným zástupcom 4″ displeja.

Jeho nástupca by teoreticky mohol prísť ešte tento rok a taktiež ponúkne len 4″ displej (má to byť práve spomínaný model 6C). Dokonca sa šepká, že Apple testovalo toto zariadenie aj s menším 3,5″ displejom, s ktorým sme sa viacmenej „rozlúčili“ po príchode iPhonu 5 v roku 2012.

Prečítaj si tiež: iPhone 5C vybuchol a spôsobil popáleniny 3.stupňa!

Táto informácia môže byť síce pravdivá ale šanca, že takýto malý displej uvidíme aj v praxi je takmer nulová. Model 6C ponúkne prakticky rovnaký HW ako súčasný model 6.

Možno sa to bude zdať ako málo, ale predsalen bude displej menší a nároky na grafiku, výkon či spotrebu energie nižšie. Vďaka tomuto sa bude môcť aspoň z časti vyrovnať svojmu väčšiemu bratovi iPhonu 6S, ktorého predstavenie je stanovené na 9. september!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.