Návod: Ako na Macu nainštalovať aplikáciu

Pokiaľ sťahovaná aplikácia nepochádza z internetového obchodu Mac App Store, musíte ju nainštalovať iným spôsobom. Našťastie je celý proces veľmi jednoduchý a zvládnete ho za pár sekúnd. Ako vzor sme vybrali mediálny prehrávač VLC Player, ktorý sa vám môže hodiť. Postup nájdete aj v galérii.

Začnime sťahovaním aplikácie. Akonáhle ju dostanete z internetu do počítača, nájdete ju v sekcii Stiahnuté (cez Finder). Tieto súbory používajú koncovku „.dmg„. Po spustení začne počítač overovať pôvod a bezpečnosť. Tento krok sa dá preskočiť. Po otvorení sa už objaví priamo inštalačka (väčšinou sa aj automaticky spustí).

Vašou úlohou je v podstate len presunúť ikonu nainštalovanej aplikácie do priečinka, kde máte všetky ostatné apky (priamo v otvorenom okne). Po tomto kroku otvorte napríklad Launchpad a nájdite svoj nový program. V tejto chvíli už môžete vymazať všetky inštalačné súbory.

Poznámka: Pri prvom spustení vás Mac zvykne upozorniť, že aplikácia je stiahnutá z internetu. Pokiaľ pochádza z overeného zdroja, pokojne ju môžete povoliť. Je to v podstate len štandardná ochrana od spoločnosti Apple.

Návod: Ako na Macu odinštalovať aplikáciu

Ako sme už spomenuli, inštalácia apiek na Macu je veľmi rýchla. Ako ich však z počítača odstrániť? S týmto problémom sa potýkajú aj skúsenejší používatelia. Postup je pri tom opäť úplne jednoduchý.

Otvorte Finder z Docku a v bočnom paneli nájdite položku Aplikácie. Teraz máte na výber z dvoch akcii:

  1. Pokiaľ sa nainštalovaný program nachádza v priečinku, otvorte ho a skúste sa pozrieť, či tu nie je odinštalátor. Zvyčajne sa označuje textom „Odinštalovať …„. Ak ste ho našli, otvorte ho a pokračujte podľa pokynov počítača.
  2. Pokiaľ ste nenašli odinštalátor, konkrétnu appku jednoducho označte a presuňte ju do Koša. Z vášho Macu definitívne zmizne až vo chvíli, keď vysypete kôš. V prípade, že ste si to rozmysleli, môžete otvoriť Kôš, nájsť konkrétny súbor/apku a použiť tlačidlo „Vložiť späť“.

To je v podstate všetko. Ako môžete vidieť sami, nebola to žiadna veda. Platforma Mac je v tomto smere oveľa jednoduchšia ako Windows. Stačí si len zvyknúť.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.