Obmedzenia sú pre niektorých používateľov iOS zariadení skrytým strašiakom, pretože ich nastavenia, ako to už z názvu vyplýva, obmedzujú používanie zariadenia. Mnohí o tom možno ani nevedia, no niektoré problémy sa dajú vyriešiť kontrolou obmedzení. Taktiež slúžia ako taká rodičovská ochrana. 

Na čo slúžia Obmedzenia a ako ich upraviť?

Obmedzenia by sa pokojne mohli volať aj blokátory, pretože blokujú vybrané funkcie a aplikácie v iOS zariadeniach, ktoré následne nie je možné používať. Pri aktivovaní sa vyžaduje nastaviť heslo, bez ktorého je úprava nemožná, no treba si dať pozor aké heslo zvolíš.

- Reklama -

Heslo nie je dôležité len pre prístup k obmedzeniam, ale aj preto, že ak ho zabudneš, tak pre obnovu používania obmedzení budeš musieť obnoviť celý iPhone či iPad. Obmedzenia zapneš/vypneš nasledovne: Nastavenia > Všeobecné > Obmedzenia.

Tu si zvolíš alebo zadáš heslo pre obmedzenia, kde následne uvidíš zoznam povolených aplikácií (Safari, Kamera, Siri, FaceTime, AirDrop, iTunes a pod.), ktoré môžeš zakázať ťuknutím na prepínač. Ak napr. vypneš AirDrop, v centre ovládania nebude pole AirDrop a taktiež ani v možnostiach zdieľania. Pri ostatných aplikáciach obmedzenia fungujú veľmi podobne, takže sa nebudú zobrazovať.

Pri ostatných obmedzeniach môžeš zakázať inštaláciu, vymazávanie či nákupy aplikácií z App Store, nevhodný obsah v Safari alebo aplikácie podľa vekového určenia. Ďalej môžeš zakázať či povoliť zmeny týkajúce sa lokalizačných služieb, knižnice médií a Fotiek, podobne ako v nastaveniach súkromia pre dané aplikácie.

Ako však využiť obmedzenia pri bežnom používaní?

Obmedzenia majú svoj význam napr. pre tých, ktorí majú tablety pre celú rodinu alebo deti a chcú zamedziť prístup k vybraným funkciám, ktoré by boli určitým spôsobom pre ne nevhodné alebo jednoducho to nemajú robiť. Môžu tak mať kontrolu nad obsahom webu, nákupmi v App Store alebo môžu zamedziť nechcené vymazanie aplikácií.

Taktiež sa môže stať, že nový majiteľ iOS zariadenia skúša nové funkcie a nechtiac zapne nejaké obmedzenia a potom si všimne, že niečo mu chýba a nevie prečo. Nepomáha ani vyhľadanie cez Spotlight, no pomôže, ak si skontroluje nastavenia obmedzení.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -