Obmedzenia sú pre niektorých používateľov iOS zariadení skrytým strašiakom, pretože ich nastavenia, ako to už z názvu vyplýva, obmedzujú používanie zariadenia. Mnohí o tom možno ani nevedia, no niektoré problémy sa dajú vyriešiť kontrolou obmedzení. Taktiež slúžia ako taká rodičovská ochrana. 

Na čo slúžia Obmedzenia a ako ich upraviť?

Obmedzenia by sa pokojne mohli volať aj blokátory, pretože blokujú vybrané funkcie a aplikácie v iOS zariadeniach, ktoré následne nie je možné používať. Pri aktivovaní sa vyžaduje nastaviť heslo, bez ktorého je úprava nemožná, no treba si dať pozor aké heslo zvolíš.

Heslo nie je dôležité len pre prístup k obmedzeniam, ale aj preto, že ak ho zabudneš, tak pre obnovu používania obmedzení budeš musieť obnoviť celý iPhone či iPad. Obmedzenia zapneš/vypneš nasledovne: Nastavenia > Všeobecné > Obmedzenia.

Tu si zvolíš alebo zadáš heslo pre obmedzenia, kde následne uvidíš zoznam povolených aplikácií (Safari, Kamera, Siri, FaceTime, AirDrop, iTunes a pod.), ktoré môžeš zakázať ťuknutím na prepínač. Ak napr. vypneš AirDrop, v centre ovládania nebude pole AirDrop a taktiež ani v možnostiach zdieľania. Pri ostatných aplikáciach obmedzenia fungujú veľmi podobne, takže sa nebudú zobrazovať.

Pri ostatných obmedzeniach môžeš zakázať inštaláciu, vymazávanie či nákupy aplikácií z App Store, nevhodný obsah v Safari alebo aplikácie podľa vekového určenia. Ďalej môžeš zakázať či povoliť zmeny týkajúce sa lokalizačných služieb, knižnice médií a Fotiek, podobne ako v nastaveniach súkromia pre dané aplikácie.

Ako však využiť obmedzenia pri bežnom používaní?

Obmedzenia majú svoj význam napr. pre tých, ktorí majú tablety pre celú rodinu alebo deti a chcú zamedziť prístup k vybraným funkciám, ktoré by boli určitým spôsobom pre ne nevhodné alebo jednoducho to nemajú robiť. Môžu tak mať kontrolu nad obsahom webu, nákupmi v App Store alebo môžu zamedziť nechcené vymazanie aplikácií.

Taktiež sa môže stať, že nový majiteľ iOS zariadenia skúša nové funkcie a nechtiac zapne nejaké obmedzenia a potom si všimne, že niečo mu chýba a nevie prečo. Nepomáha ani vyhľadanie cez Spotlight, no pomôže, ak si skontroluje nastavenia obmedzení.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here