Každý jeden z nás má nejaký svoj zlozvyk. Môže to byť rutina všetkých používateľov platforiem, ktorí robia zo zvyku veci, ktoré si ani neuvedomujú. No taktiež to môže byť prípad, kedy niečo napríklad na Andoride nefunguje tak, ako na iOS a človek si to uvedomí po dlhšom čase. Tu je výber 10 vecí, ktoré možno robíš aj ty! 

1. Touch ID.

Prvá vec, ktorú sme pridali do zoznamu je Touch ID. Nehovoríme tu síce o dlhodobej histórií, keďže po prvý krát prišlo až v roku 2013 s príchodom iPhonu 5S, avšak dnes je už v každom modeli iPhonu a dokonca aj iPadu. Ľudia si zvykajú odomykať svoj iPhone na odtlačok prsta a akonáhle odomykajú niečo iné, nechávajú prst aj niekoľko sekúnd položený na domovskom tlačidle, až kým si neuvedomia, že to takýmto spôsobom asi nepôjde.

Vieme to dokonca z vlastnej skúsenosti. Akonáhle prišiel nový iPhone 5S na trh s Touch ID a človek si na to celé po pár mesiacoch zvykol, chytil do ruky iPad a ten (v tej dobe ešte bez Touch ID) nešiel odomknúť. Najhoršie na tom je, že iPad je postavený na rovnakej platforme ako iPhone, o to neskôr si človek svoju chybu uvedomí.

Touch ID - svetapple.sk

2. 3D Touch v klávesnici.

Opäť tu máme technológiu, na ktorú si zvykáme len pomerne krátku dobu, v tomto prípade ale ide o technológiu, ktorá je pre svoju „nezmyselnosť“ dokonca aj terčom kritiky. Ono je síce super, že ten iPhone reaguje na silu stlačenia nášho prsta na displeji, avšak kto to kedy využije? Samozrejme okrem prvého zoznamovania sa s iPhonom, kedy na ňom často robíme aj veci, ktoré neskôr nerobíme vôbec. Popravde, my v redakcií ju nepoužívame skoro vôbec pri bežných činnostiach, ak sa nad tým ale hlbšie zamyslíme, zistíme, že každý 3D Touch používame pri jednom. Pri písaní.

Stačí totižto len pritlačiť na klávesnicu a pohybom prsta môžeš zmeniť polohu kurzora, čím sa ti omnoho lepšie pracuje s textom pri písaní a tiež pri jeho vymazávaní. Jednoducho povedané, je to zlozvyk, a keď človek vyskúša iný telefón či iPhone 6, ktorý ešte 3D Touch nemá, zistí, ako často ho vlastne používa aj keď si myslí, že je to úplne zbytočná funkcia.

3D Touch - svetapple.sk

3. Prechádzanie v menu, všetko na jednom mieste.

Niekedy si to určite ani neuvedomuješ, ale robíš to určite aj ty. iPhone je veľmi jednoduchý svojou podstatou. iOS bol navrhnutý tak, aby ho zvládlo aj 5 ročné dieťa, či 80 ročný dôchodca. Je skrátka pre každého. Presne preto tu nenájdeš žiadne iné časti menu. Je tu skrátka len menu s aplikáciami a to je všetko, celá domovská obrazovka.

Niekedy keď človek nemá čo robiť, len tak si prezerá, čo vo svojom iPhone vlastne má a čo by mohol robiť, poprípade, čo by si mohol zahrať, aby zabil čas, ktorý ináč presedí čakajúc na niekoho. Skvelé je to, že v iPhone sa hľadá jednoducho a vždy sa čosi na zabitie nudy nájde už po pár sekundách. Android má svoje nadstavby a rozhrania, ktoré majú domovské plochy, rozdelené dokonca na niekoľko časti a celé to pôsobí komplikovane, iPhone má len menu a v tom sa človek pohybuje.

Prečítajte si tiež  Apple Event “Far Out” sa práve začal!

Keď človek prechádza domovskú plochu na inom zariadení, často krát to býva nepohodlné a nepracuje sa mu dobre. To preto, lebo je to komplikované. iPhone nás naučil jednoduchosti. To sa ale pri iných platformách povedať nedá. Sme zvyknutí na to, že všetko nájdeme prakticky uložené na jednom mieste, presne preto je to zlozvyk, pri iných produktoch to nie vždy platí, iPhone nás teda vyškolil!

iPhone - svetapple.sk

4. Prezeranie Facebooku, Instagramu a iných sociálnych sietí.

Klamali by sme, keby sme povedali, že toto používatelia iných platforiem nerobia. Práve naopak robia, avšak éra dotykových smarfónov umožňujúcich scrollovať začala tak nejak iPhonom. Prezeranie Facebooku je dnes každodennou rutinou a to predovšetkým preto, lebo novinky sa prezerajú lepšie na menšom displeji ako na obrovskej obrazovke počítača. Rovnako tak prezeranie Instagramu. To je síce možné aj na počítačoch, ale ľudia to aj tak robia na iPhone.

Je to jednoducho zvyk, rutina, umelá povinnosť, ktorú majú zaklincovanú v hlave milióny používateľov po celom svete a bez toho, aby to neurobili nemajú pokojný deň. Najhoršie je však na tom celom to, že za to môže náš iPhone (či iný smartfón). Na sociálnych sieťach sme závislí predovšetkým kvôli telefónom, nie počítačom aj keď pravda, všetko to spustili práve počítače.

S príchodom mobilných zariadení s prístupom na internet a hlavne lacnejším internetom sa ale stalo to, že ľudia zabúdajú na počítače a k novým sociálnym sieťam sa im stále otvárajú dvere. Navyše si ich otvárajú sami, lebo chcú vyskúšať niečo nové a z toho niečoho nového sa môže neskôr vykľuť závislosť či dokonca úchylka.

5. Ukladanie si všetkého možného z Facebooku do galérie, aj keď to už človek nikdy neotvorí.

V tomto prípade nájdeme hneď 3 typy ľudí. Na Facebooku nájdeme totižto veľmi veľa zábavných fotiek, ktoré ľudia milujú, no a títo ľudia sa delia do troch jednoduchých kategórií.

Prvá kategória sú zdieľači, tí zdieľajú úplne všetko, čo na Facebooku vidia a je to v ich bode záujmov. Je im prakticky jedno, že to vlastne nikoho nezaujíma, akonáhle niečo uvida, kliknú na tlačítko share a obťažujú tým svojich priateľov.

Potom tu máme ignorantov, tí väčšinu príspevkov jednoducho prehliadnu alebo sa na nich pobavia, no ďalej sa im nevenujú a pokračujú v prezeraní nástenky. Sem tam ešte hodia niekde nejaký ten like alebo komentár a zriedka dokonca aj niekoho v komentári označia. Tu to ale končí.

Nakoniec tu máme tajnú skupinku ukladačov. Títo ľudia ukladajú úplne všetko, čo sa im aspoň trošíčku zapáči do galérie vo svojom iPhone. Nie je nám úplne jasné, prečo to robia, fotky si už aj tak nikdy nepozrú a nikomu ich ukazovať asi tiež nebudú. Je to skrátka len podvedomá činnosť ľudí, ktorí majú pravdepodobne zdieľačskú krv (myslíme ľudí z prvej skupiny) ale pri tom všetkom si uvedomujú otravnosť ich príspevkov a tak si ich uložia do galérie. Je to síce zvláštny zlozvyk ale ja sám, autor článku to dosť často robím a viem, že nie som jediný, na základe sledovania svojho okolia.

Prečítajte si tiež  Apple chce pomocou prednej kamery na iPhone diagnostikovať autizmus

Ak sa ti teda niekedy niečo podobné stalo, neboj sa, nie si čudný, robia to aj iní ľudia, len o tom nevieš, pretože to, že si niekto uloží fotografiu do galérie nikto nevidí, okrem teba samozrejme.

Ukladanie - svetapple.sk

6. Všetko si fotíme

Dennodenne sa nám stáva, že nájdeme momenty a situácie, ktoré sa oplatí zvečniť pomocou fotografie či videa. Je to úplne normálne a keď už máme tých 12 megapixelov a 4K video, prečo to nevyužiť však? V takomto prípade to môžeme využiť a nie je to nič zvláštne, pokiaľ teda nefotíme úplne všetko. Akonáhle človek vidí niečo čo i len trochu zaujímavé, automaticky vyťahuje telefón a fotí, niektoré situácie, ktoré by sme si možno mohli viac vychutnať čisto očami, častokrát aj nasilu fotíme a to nie je úplne v poriadku.

Jednak sa z toho stane tak trochu rutina a rýchlejšie sa vybíja telefón, no a po druhé máme po pol roku plnú pamäť na 64GB iPhone. Samozrejme, toto nerobí každý, sú dokonca ľudia, ktorý za celý rok využijú fotoaparát na svojom iPhone možno 20 krát, no samozrejme žijú medzi nami jedinci, ktorí, to robia stále a áno aj toto je zlozvyk!

Fotoaparát - svetapple.sk

7. Neustále kontrolujeme notifikácie, máme vidiny, že iPhone zavibroval

Žijeme v dobe, kedy je komunikácia medzi ľuďmi veľmi otvorená, máme sociálne siete, SMS-ky a tiež telefón, to znamená, že je takmer nemožné s niekym sa nespojiť. Veľa ľuďom príde dennodenne obrovské množstvo notifikácií, ktoré buď ignorujú, lebo sú otravné, alebo ich zaujímajú, lebo na ne čakali (napríklad e-mail, či nejaká správa). Presne preto neustále kontrolujú, či už náhodou neprišla. Ak je človek v strese, môže sa na displej telefónu pozrieť aj 5-10 krát za 4 minúty a to už je čo povedať.

Ešte horšie štádium neustáleho kontrolovania displeja nášho smartfónu nastáva ale vtedy, keď náš telefón vo vrecku zavibruje, no na displeji sa nič neukáže. V takomto prípade nevieme, či máme vidiny alebo je to len nejaká zvláštna chyba. Popravde, osobne som čítal, že ide o „vidiny“ a stáva sa to množstvu mladých ľudí, ktorí sú na svojich telefónoch aktívni. Avšak nedávno sa mi stalo, že môj iPhone bezdôvodne zavibroval, rozsvietil sa displej ale nikde nič neprišlo.

Pokojne teda môže ísť aj o chybu. Každopádne displej skontrolujeme a to je zvyk, ktorý je zvláštny, uprednostníme totižto displej nášho telefónu pred veľmi dôležitými vecami a to si častokrát neuvedomujeme.

Notifikácie - svetapple.sk

8. Neustále vypnuté zvonenie

Ak chce používateľ iPhonu vypnúť zvuk, nemusí to robiť komplikovanými cestami cez menu ale stačí ak potiahne tlačidlo nad pridávaním/uberaním hlasitosti smerom dole, kedy sa na ňom objaví červená čiarka. Tá symbolizuje, že zvuk je vypnutý a jediné, čo môže človeka vyrušiť alebo upozorniť, že sa niečo deje sú vibrácie. Fantastická a jednoduchá vec, ktorá tu je už od prvého iPhonu ale na druhú stranu, nestalo sa ti už, že si raz dal tichý režim a tak nejako si ho nevypol?

Prečítajte si tiež  V akom stave je v súčasnosti Apple Campus 2?

Je jedno či to spravíš v práci, v škole alebo počas rodinného posedenia pri ohníku. Jednoducho to robí veľa z nás. Akonáhle zapne tichý režim a už možno ani nie je v prostredí, kde by musel byť zvuk vypnutý, nezapne si ho. Potom zisťuje, že mu niekto volal a podobne, pričom on to nepočul.

Možno budeš prekvapený, ale v tejto skupine sa tiež nájdu určite extrémy, ktoré napríklad nechajú svoj telefón v tichom režime celý deň a to všetko len z toho dôvodu, aby nikto nevedel, že im niekto volá alebo len proste nechcú v spoločnosti pôsobiť ako rušivý element. Je to síce zvláštne ale áno, stáva sa to.

iPhone - svetapple.sk

9. Nabíjačka so sebou

Tento zlozvyk je asi aj tak trošku spojený s nutnosťou. Ono totižto iPhony už dlhodobo prehrávajú testy odolnosti a po 12 hodínách bežného používania sú častokrát kaput. Je to síce smutné, ale je to tak a akonáhle potrebujeme baterku, práve v tej chvíli ju skoro nikdy nemáme. Ľudia to teda začali riešiť po svojom a nabíjačku na svoj iPhone nosia vždy pri sebe.

Pokiaľ sa pozrieme na nie až tak príliš vzdialenú minulosť, zistíme, že to tak vždy nebolo. Kedysi sme si nabili telefón a po troch dňoch mal 50% baterky, ale to žiaľ v dnešných časoch energeticky náročných procesorov, obrazoviek a podobne nefunguje. Ľudia si nabíjačky berú ale aj tam, kde by možno nemuseli. Stačí ak si odskočia do obchodu. Veď čo keby sa niečo stane a telefón sa vybije? Toto je jeden zo zlozvykov, ktorý pekne nadväzuje na ten posledný, ktorý uvidíš práve teraz!

Nabíjanie - svetapple.sk

10. Sme na ňom závislí

Tak a sme tu, vo finále tohto článku, kde je spomenutý už iba jeden zlozvyk a to je závislosť. Niekto je závislý na alkohole, niekto na cigaretách či drogách, no a skoro všetci na smartfónoch. Bez nich sa cítime neistí, nervózni a naše výsledky sú horšie, ako keď ich máme pri sebe (myslené je to v zmysle, že to eliminuje tú nervozitu). Nevieme si bez nich predstaviť jediný deň a akonáhle sa s ním niečo stane, niekde ho zabudneme alebo nedajbože stratíme, sme akýsi stratení.

Nevieme kde čo je, kto má aké číslo, nevieme si zistiť kedy nám ide najbližší autobus, pozrieť video na YouTube, prečítať článok na svetapple a podobne. Ľudia už berú smartfón ako svojho kamaráta a to možno nie je úplne správne. Stále je to len kus elektroniky, ale zároveň aj jeden veľký zlozvyk, ktorý so sebou prináša ďalšie množstvo zlozvykov.

Ak máš nejaké zlozvyky o ktorých vieš aj ty, pokojne sa o ne spolu s nami podel v komentároch. Budeme radi za každý jeden tip. Ak ich bude napokon dostatok, možno sa aj ten tvoj dostane do ďalšieho samostatného článku 🙂

iPhone 5 - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.