New Yorker prednedávnom zverejnil naozaj rozsiahly rozhovor so šéfdizajnérom kalifornského giganta Apple, no a zároveň najlepším kamarátom jeho zakladateľa, Steva Jobsa. Johny Ive odpovedal na množstvo otázok a celý rozhovor mal vyše 16 000 slov, čím sa z neho stalo čítanie na niekoľko hodín. Pozrite si najzaujímavejšie fakty, ktoré o sebe odkryl!

10 faktov

Počas naozaj dlhého rozhovoru prezradil Johny Ive aj veci, ktoré ste o ňom doteraz určite nevedeli. Tieto veci sme samozrejme zhrnuli a ponúkame vám 10 tých najzaujímavejších, v ktorých okrem osobného života odkrýva aj život v Apple!

- Reklama -

1) Johny Ive dostal na isté Vianoce od svojho dobrého priateľa 18 cm vysokú figúrku, vyrobenú zo stavebnice Playmobil. Na tejto figúrke by nebolo nič zvláštne, keby nebola prakticky jeho kópiou. Na očiach má okuliare a nosí valextra tašku krémovej farby. Johnymu sa dokonca táto figúrka páči natoľko, že si jej tvár odfotil a nastavil si ju na zamknutú plochu svojho iPhone.

2) Johny Ive je veľkým vyznávačom dizajnu áut, podľa jeho názoru sú niektoré autá v dnešnej dobe naozaj nudné a ich dizajn mu príde pomerne fádny. Naopak, niktoré autá prinášajú naozaj šokujúci dizajn, ktorý sa mu páči. Tieto správy zaujmú najmä po tom, čo sa začalo špekulovať o vozidle Titan, ktoré vraj Apple pripravuje!

iCar - svetapple.sk
iCar – svetapple.sk

3) Hodinky Apple Watch, ktoré mnohí považujú za jeden z najkrajších produktov Apple v jeho histórii sú výhradným dielom Johnyho Iva. Na dizajne sa podieľal taktiež Marcom Newson.

4) iPhone 6 Plus, ktorý jes o svojim 5,5″ displejom v súčasnosti najväčším iPhonom v histórii mal vraj ponúknuť ešte väčšiu uhlopriečku! Konkrétne to malo byť presne 5,7″, no Johnymu Ivovi sa takáto veľkosť zdala ako skutočne prehnaná a tak zostal „len“ pri súčasných 5,5″.

iPhone 2G a iPhone 6 Plus - svetapple.sk
iPhone 2G a iPhone 6 Plus – svetapple.sk

5) Johny Ive má vo svojej kancelárii karikatúru anglickej kráľovnej, ktorej tvár je vlastne tvárou šimpanza. Autorom tohto umeleckého diela je Banksy, naozaj vydarená karikatúra nemyslíte?

Karikatúra, ktorá visí v kancelárií Johnyho Iva! - svetapple.sk
Karikatúra, ktorá visí v kancelárií Johnyho Iva! – svetapple.sk

 

6) Johny Ive má naozaj zaujímavých kamarátov, patrí medzi nich napríklad anglický spevák Chris Martin, herec a komediant Stephen Fry, režisér J.J. Abramsom, hudobník Yo-Yo Ma či spevák Bonom!

7) Johny Ive pomohol svojmu kamarátovi J.J.Abramsovi, ktorý si nevedel rady s dizajnom svetelného meča v siedmom dieli Star Wars. Šéfdizajnér Apple nový meč navrhol a ten sa už stihol objaviť aj v traileroch na tento film!

Svetelný meč, ktorý je vo filme Star Wars: The Force Awakens navrhol Johny Ive! - svetapple.sk
Svetelný meč, ktorý je vo filme Star Wars: The Force Awakens navrhol Johny Ive! – svetapple.sk

 

8) Johnymu Ivovi sa nepáči životopis jeho najlepšieho priateľa Steva Jobsa, v ktorom je vraj mnoho nepresností a preto ho ani nikdy neprečítal celý. Na tieto nepresnosti však upozornil aj jeho tvorca Walter Isaacson, ktorý tvrdil, že za to môže Jobsovo pole skresľujúce realitu. Na obranu autora, tiež nebolo jednoduché napísať tak rozsiahlu knihu o človeku ako bol Jobs!

9) Potom, ako Steve Jobs zomrel, Johny kúpil jeho bývale súkromné lietadlo, ktorým lietaval na výnimočné stretnutie. Ide konkrétne o luxusný stroj Gulfstream GV. Paradoxom je, že pre Jobsa nebolo toto lietadlo tým, čím je pre mnohých boháčov. Áno, bolo luxusné, ale Jobsovi šlo hlavne o rýchlu a bezpečnú prepravu, preto existenciu lietadla nezvykol spomínať, nebol to práve chválenkár!

Interiér Gulfstreamu GV - svetapple.sk
Interiér Gulfstreamu GV – svetapple.sk

 

10) Johny Ive sa so zakladateľom spoločnosti Apple spriatelil už na ich prvom stretnutí koncom 90. rokov, kedy bol Johny pripravený na to, že celé Apple zanikne a on príde o svoju prácu. „Nepamätám si, že by sa mi niekedy niečo takéto stalo, bola to naozaj veľmi zvláštna vec, obaja sme však boli v tej dobre „trošku“ čudní“.

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.