Nokia predstavila pred pár dňami doslova legendu, respektíve vynovenú legendu, ktorá nadväzuje na svojho populárneho predka ešte z roku 2000. Hoci má klasická Nokia 3310 už slušných 17 rokov, stále je to extrémne populárne zariadenie. Za tie roky si tu totižto dokázala vybudovať istý kult, ktorý žiaden iný smartfón nedokázal ponúknuť. Jej povesť nezničiteľného telefónu, ktorý vydrží na jedno nabitie celý týždeň by mal prevziať aj nový model. Ten sa ukázala pár dni dozadu a my ti povieme, prečo by si si ho mal kúpiť.

1. Nemá Android a je jednoduchá

Prvý dôvod je asi jasný a to je samozrejme operačný systém, ktorý v tomto telefóne pracuje. Je to originál od Nokie, žiaden Android. Nech si používa kto chce čo chce, ale my sme zvyknutí mať niečo, čo spoľahlivo funguje. Teraz hovoríme samozrejme o iOS. Jednoduchý operačný systém je ale v podstate rovnaký ako iOS (v princípe). Jeho hlavná výhoda je práve spomínaná jednoduchosť. Nemá sa tu čo pokaziť a tak je veľmi rýchly. Okrem iného tu Nokia nadviazala aj na dobový trik a to v podobe prítomnosti hadíka, ktorý bol veľmi populárnou hrou práve na prvej generácii zariadenia.

Ďalej tu sú detaily ako fotoaparát, ktorý tu podľa nášho názoru vôbec nemusel byť ale kto vie, možnosti sa hodí. Celkovo tu ale bude zbytočné rozmýšľať nad nejakým sťahovaním aplikácií. Toto je proste jednoduchý systém, v jednoduchom telefóne, pre ľudí, ktorým proste stačí. Navyše nie je dotykový. Niekto to môže brať ako plus, iný zase ako mínus. Nám sa to ale páči. Dodáva to na originalite a spomíname na staré časy. Navyše teraz v zime sa pokojne môže stať, že displej od smartfónu sa napríklad zamočí a nedá sa používať prstami, nakoľko funguje na princípe vodivosti. S Nokiou žiaden problém, dokonca aj v rukaviciach.

Inžinieri to teda vymysleli veľmi dobre. Kým Nokia pred pár rokmi neohlásila pád na dno, vedeli sme, že tlačítkové Nokie proste nedokážu udržať firmu pri živote. Možno to ale nie sú zlé telefóny, len ich Nokia nevedela predať. Príchod novej 3310 by toho mohol veľa zmeniť. Navyše je aj lacná. 69 € v porovnaní s tým, čo platíme napríklad za iPhone je naozaj smiešna suma.

2. Baterka a odolnosť

Nebola by to Nokia, keby veľa nevydržala. Reč je o baterke, ktorá je v tomto prípade dôležitá. Presnú kapacitu nepoznáme, no myslíme si, že bude dosť veľká, nakoľko je celé telo telefónu pomerne hrubé. Kapacita by mohla byť určite väčšia, nakoľko ide o 17 rokov novší telefón. Hoci má Nokia farebný displej, ktorý je aj o čosi väčší a teda je tu tendencia, že bude brať viacej baterky, vôbec by sme sa toho nebáli. Ide tu skôr o to, že telefón nebude využívaný na to, na čo sú využívané naše smartfóny. Jednak to bude menej zaťažovať náš osobný čas, nakoľko tu nie sú zbytočné aplikácie, no a potom samozrejme našu kapacitu baterky.

Prečítajte si tiež  Apple plánuje vydanie ďalších Macov s čipom M3. Vieme, kedy ich môžeme očakávať

Čo by ju predsa žralo, keď tu nič nie je však? Telefón bude teda úsporný a predpokladáme, že bežnému používateľovi, ktorý ju bude používať len na telefonovanie a maximálne na písanie SMS správ potrvá niekoľko dní kým ju vyčerpá. Je tu seriózne reálna výdrž 3-6 dní. A to sa hodí!

3. Je to proste cool

Posledný dôvod ťa možno trošku zaskočí ale áno, je to cool. Je to istý spôsob ako si zaspomínať na staré dobré časy. Keby bola Nokia drahá, tak by sme asi tento argument vynechali ale za tú cenu, za ktorú je ponúkaná je to naozaj výhodná kúpa. Okrem toho, že sa ti na ulici nikto nevysmeje kvôli tomu, že používaš práve 3310 skôr sa budeš stretávať s pozitívnymi reakciami, hodí sa aj napríklad ako druhý telefón (napríklad služobný). Je dostupná v niekoľkých farbách, takže si ju môžeš individualizovať a je to pokračovanie kultového príbehu, ktorý začal ešte pred 17. rokmi. Ak bude telefón rovnako populárny, Nokia by sa mohla opäť postaviť na nohy a tvoriť súčasnému trhu so smartfónmi peknú konkurenciu. To sa jej ale musí najprv chcieť!

My ale tomuto fínskemu gigantovi držíme palce. Práve on tu bol kráľom do čias kým neprišli prvé smartfóny a samozrejme iPhone. Následne padol, ale neznamená to, že sa nemôže vrátiť späť. Ponúknuť dobré smartfóny za čo najmenej peňazí síce môže byť ťažké, no určite nie nemožné a navyše Nokia tu má stále obrovské meno. Ak ho potvrdí kvalitnými produktmi, môže byť opäť pekne vysoko! 🙂

3310 – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.