Steve Jobs bol v Apple svete ako doma. Svoju firmu neuveriteľne miloval a to bolo vidno aj počas jeho posledných rokov života, kedy sa silou mocou snažil pracovať namiesto toho, aby sa plne sústredil na liečenie svojej zákernej choroby. Jeho život sa skončil ešte v roku 2011 a dnes, po 5 rokoch, Apple predstavuje veci, ktoré by za jeho čias určite neprešla. Pozri sa na 3 z nich!

iPad mini

Začneme produktom, do ktorého by si to možno ani nebol povedal. Áno, Steve Jobs by s vysokou pravdepodobnosťou nechcel iPad mini. Ten Apple predstavilo len rok po jeho smrti a hlavným problémom, prečo by tento praktickejší tablet jednoducho neprešiel je ten, že je príliš malý.

- Reklama -

Steve vždy tvrdil, že ľudia nechcú menšie tablety ako 10″ (klasické iPady majú 9,7″). iPad mini toto pravidlo porušil, keď prišiel ešte v roku 2012 s 7,9″ displejom. Na stranu druhú, patril medzi najväčšie, “malé tablety”. Jeho konkurencia sa totiž väčšinou držala uhlopriečky 7″.

Malý iPad ale v poslednej dobe zažíva pomerne veľký úpadok. Dostal sa do situácie, kedy je umiestnený medzi dvoma príliš silnými konkurentmi, konkrétne medzi iPhonom 6S Plus a iPadom Air 2 a tak o tohto “drobca” klesá záujem. O tom, že by bol ale nepopulárny hovoriť nemôžeme. V redakcií máme hneď niekoľko týchto iPadov a sme s nimi nadmieru spokojní!

iPad mini - svetapple.sk

Apple Pencil

“Kto potrebuje stylus?” Spýtal sa Steve Jobs v roku 2007 na Keynote, počas ktorej predstavil úplne prvý iPhone, čím sa to všetko začalo. Dovtedy totiž multi-touch kapacitné displeje v telefónoch neboli a keďže ho iPhone mal a Steve stylusy doslova nenávidel, dovolil si na ne mierne zaútočiť.

Steve jednoducho tento spôsob ovládania vtedajších PDA doslova neznášal a čo najviac sa od neho stránil. Prišiel ale rok 2015 a Apple predstavilo kontroverzný produkt. Áno, hovoríme o Apple Pencil. Treba ale podotknúť, že neslúži na primárne ovládanie ale skôr sekundárne ovládanie, čím je napríklad kreslenie.

Každopádne si myslíme, že by za Steva Apple Pencil neprešlo. Nebolo by to možno ani preto, že raz na ne nadával a o 8 rokov neskôr ich zrazu začal predávať, no presvedčiť Jobsa asi nebol najľahší oriešok. Ak išlo o takto veľkú vec tak to musel byť 10 násobný problém!

Apple pencil - svetapple.sk

iPhone 6/6S Plus

Možno sa pýtaš, prečo sme do tohto zoznamu zaradili aj najväčšiu 5,5″ verziu jablkového iPhonu, no odpoveď je veľmi jednoduchá. Je to práve kvôli tým “5,5 palcom”. Telefón je doslova obrovský a jeho ovládanie najmä pokiaľ si človek nezvykne až extrémne nepohodlné.

Mierne to zlepšujú zaoblené hrany, no určite sa neovláda tak dobre ako stará dobrá “štvorka” či “päťka”. Steve mal rôzne zásady a pri iPhone bola veľmi významná zásada, aby sa dal telefón ovládať bez problémov jednou rukou. Pri 3,5″ a 4″ modeli to nebol problém ale pri 4,7″ a 5,5″ to už problém je.

Kto vie ako by to vyzeralo, keby nás Steve navždy neopustil. Kto vie, kde by dnes Apple bolo, keby Steva nevyhodili z vlastnej firmy. Jasné je len jedno. Apple predstavuje aj veci, na ktoré sa nepýta otázkou “Čo by na to povedal Jobs?”. Či je to dobré alebo zlé uvidíme až v následujúcich rokoch, no veľa z produktov po “Jobsovskej” ére nám veľmi vyhovuje!

iphone - svetapple.sk

 

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.