Je to možno neuveriteľné ale s redakciu svetapple.sk sme prednedávnom oslávili prvý rok pôsobenia na Slovenskom trhu. Počas tejto pomerne dlhej doby sme sa naučili neskutočne veľa praxi, ktorú by nám nikto iný a pravdepodobne ani nič iné nikdy nedalo. Sledovali sme aj patenty od spoločnosti Apple a s niektorých sme boli naozaj ohúrený. Pozrie si na dnešný výber tých nejlpších troch, ktoré nás naozaj dostali!

3.Patent proti škodám

V dnešnej dobe je v spoločnosti naozaj obrovský problém so smartfónmi. Ich výrobcovia ich totiž vyrábajú príliš “krehké,” keď sa aj pri obyčajnom páde na zem, neraz stane to, že sa vám na displeji objaví nepríjemná pavučina. Apple dnes prišiel so skvelým patentom, ako percento takýchto ničivých pádov zmierniť. Čo keby sa váš iPhone ešte vo vzduchu rozhodol, že dopadne na “správnu, zadnú časť” tak, aby vznikli čo najmenšie škody?

Pokiaľ by Apple naozaj prišiel s niečim podobným na trh, šlo by zrejme o ten najpokrokovejší systém, ktorý by mohol pomôcť znížiť percento popraskaných displejov.

V Coupertine vymysleli jedinečný systém, ktorý funguje na základe vibrácií z vibračného motorčeka. Vďaka nemu dokáže zmeniť smer a uhol pádu vášho iPhonu. Netreba sa však tešiť, že príde formou aktualizácie softwaru.

Apple chce totiž pri svojom patente použiť úplne iné motorčeky, aké sú použité napríklad v iPhone 6/6 Plus. Zariadenie, ktoré by malo reálne využívať tento systém, by navyše muselo obsahovať špeciálny ultrazvukový senzor, ktorý by mohol presne určiť trajektóriu, rotáciu a uhol klesania pádu.

Na základe týchto informácií by mal následne vyhodnotiť situáciu tak, aby boli následky čo najmenej deštruktívne. Aj napriek tomu, že sa to môže zdať, ako sci-fi, nie je to až tak nereálne a vzhľadom na pokrok v dnešnej dobe ani pravdepodobne nebude trvať dlho kým sa systém stane súčasťou každodennej reality.

2.Klávesnica v displeji

Hlavným problémom, prečo nie je písanie na tabletoch alebo moderných smartfónoch také jednoduché ako na počítači je to, že prsty si akosi nemôžu zvyknúť na rovnú plochu klávesnice a ťažko sa v nej orientuje. Zdá sa, že Apple tento problém vyriešilo vo svojom novom patente!

3D klávesnica

Apple si dalo patentovať svoj nový vynález, ktorý môže vyzerať veľmi zaujímavo, doslova až futuristicky. Aj napriek tomu, že ide pravdepodobne o veľmi ďalekú budúcnosť, technológia napreduje neskutočným spôsobom a možno sa ho dočkáme skôr ako by sme boli schopný predpovedať. Jablková spoločnosť chce totiž pod svoj dotykový displej integrovať akési štvorčeky, ktoré by sa v prípade potreby písania vyformovali do 3D tvaru priamo na displeji a používateľovi poskytovali akúsi oporu. K tomu by sa mala pridať aj odozva z vibračného motorčeka, ktorá by potvrdzovala stlačenie tlačidla.

Prečítajte si tiež  Operačný systém iOS 16 je úspešnejší než jeho predchodca. Za prvé tri dni si ho stiahlo obrovské množstvo používateľov

Apple-flexible-display-with-haptic-feedback-2

Zatiaľ len hmatová odozva

Aj napriek tomu, že podobnú technológiu používajú konkurenčné smartfóny už niekoľko rokov, Apple s ňou začalo experimentovať len pred nedávnom a úniky doslova naznačili, že sa jej dočkáme aj v novom iPhone 6. Písanie vrátane stláčania iných tlačidiel, by sa tak malo stať omnoho pohodlnejšie ako predtým a odozva by mala byť dostatočná.

Skryté tlačidlá

Súčasťou futuristického patentu Apple sú aj systémové tlačidlá, ktoré by mohli byť skryté priamo pod displejom. Áno ja viem, pokiaľ by sme chceli fyzicky stlačiť tlačidlo pod displejom, logicky by prešlo k jeho ohnutiu. To však Apple vymyslelo veľmi jednoducho vzhľadom na to, že jeho displej má byť ohnutý už ako taký a navyše má byť flexibilný. Znamenalo by to, že okrem toho, že by sme stlačenie naozaj cítili, pridala by sa k nemu aj už spomínaná hmatová odozva, ktorá by reagovala pohodlným zavibrovaním.

Apple-flexible-display-with-haptic-feedback-1

Netešme sa však predčasne

Aj napriek tomu, že táto správa mohla mnohým čitateľom vyčariť úsmev na tvári, pretože by šlo o naozaj revolučnú novinku v technologickom priemysle, Apple si dáva častokrát patentovať aj veci, ktoré prakticky nikdy nevyužije.

Apple-flexible-display-with-haptic-feedback-3

Optický Zoom (to najlepšie nakoniec)

Apple sa prezentuje naozaj rôznymi vecami. Má napríklad tie najlepšie produkty na trhu ale taktiež milióny úžasných  patentov, ktoré však vo svojich zariadeniach nikdy nepoužilo. Dúfajme, že tento patent bude práve tým, ktorý dostane zelenú a uvidíme ho v nejakom iPhone. Rieši totiž problém, vďaka ktorému bude možné zoomovať aj v tak tenkom tele, aké ponúka práve iPhone!

1.Súčasný problém a jeho riešenie!

V súčasnosti majú smartfóny digitálny zoom a to práve preto, že k tomu klasickému optickému, je potrebné približovanie a vzďaľovanie skiel objektívu. Ide vlastne o rovnaký princíp, aký využívajú napríklad klasické PEN fotoaparáty až na ten detail, že tie sú omnoho hrubšie, čo znamená, že sa objektív má kde schovať. Pri smartfónoch to vzhľadom na ich tenkosť možné nie je, no Apple vymyslelo naozaj jednoduchú vec, vďaka ktorej to možné bude. Pokiaľ sa pozreite na patent, pravdepodobne sa chytíte za hlavu, tak ako sme to spravili my a poviete si, prečo to nikoho nenapadlo skôr. Apple to totiž vyriešilo naozaj jednoducho a vďaka novému patentu nebude výrobcov obmedzovať hrúbka zariadenia ale skôr je výška či šírka (čo pri súčasných iPhonoch určite nebude problém).

Prečítajte si tiež  Podcasty dostanú vítanú novinku, ktorá dorazí v rámci aktualizácie iOS 17.4

Nový patent Apple, vďaka ktorému budú môcť smartfóny používať zoom! - svetapple.sk

Jednoduchý patent

Tento patent síce na prvý pohľad vyzerá zložito a nepochybujeme, že jeho konštrukčné riešenie aj zložité je. Jeho princíp je však jednoduchý a ten, koho to napadlo môže byť pyšný na to, že zrejme spôsobil revolúciu v mobilnom fotení. Načo skrývať objektív do tela smartfónu klasickým spôsobom? Je to naozaj jednoduché. iPhone by malo s týmto patentom ponúknuť prakticky rovnakú podobu ako bez neho. Fotoaparát by sa mohol nachádzať na klasickom mieste a na prvý pohľad by bol úplne rovnaký. Pokiaľ by ste potrebovali niečo priblížiť alebo fotografickými slovami “zazoomovať”, taktiež by sa zo svojho miesta nepohol. prečo?

Nešlo by totiž o čip ale o zrkadielko, ktoré by svetlo odrážalo ďalej do ďalších modulov vrátane optického zoomu. Pokiaľ by ste teda chceli niečo priblížiť, v skutočnosti by sa sklá objektívov pohli priamo v tele zariadenia a na základe obrazu zo sklíčka vytvorili fotografiu. Hoci podobný systém samozrejme prináša aj niekoľko problémov, akými sú napríklad aj strata svetla pri priblížení, je to maličkosť oproti tomu, čo má Apple v rukách. Strata svetla by sa totiž mohla vyriešiť ešte menšou svetelnou clonou.

Nový patent je v princípe naozaj jednoduchý! - svetapple.sk

Dúfajme teda, že spoločnosť Apple tento patent využije, keďže má potenciál vytvoriť asi rovnakú revolúciu ako Touch ID predstavené v roku 2013. Aj keď majú už aj ostatné smartfóny senzory odtlačkov prstov, nikto to ešte neurobil tak dobre ako Apple. Aj keď je celkom nepravdepodobné, že by sme patent mohli vidieť už v iPhone 6S, jeden nikdy nevie. Každopádne by to mohla byť jedna z vecí, pre ktorú by sa smartfón oplatilo kúpiť. Veď okrem toho, že ponúka zoom je všetko aj opticky stabilizované čím by sa mohol vyrovnať menší iPhone 6, ktorý optickú stabilizáciu nemá svojmu väčšiemu bratovi iPhonu 6 Plus, ktorý ju naopak má!

Samotný zoom alebo lepšie povedané približujúce/ vzďalujúce sa sklíčka by mohli byť zabudované v tele iPhonu - svetapple.sk

Práve toto bol posledný patent, ktorý nás ohúril takpovediac najviac. Samozrejme bolo tu aj množstvo iných, skvelých nápadov avšak vybrať sme chceli len tie najhoršie. Zvyšok možno zhrnieme v ďalšom samostatnom článku 🙂

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.