Spoločnosť Apple už skôr informovala o tom, že budúce verzie operačného systému iOS nebudú kompatibilné so zariadeniami, ktoré poháňa dnes už zastaralý 32-bitový procesor. Je tak jasné, že podporu nezískajú ani aplikácie, ktorých vývojári nevydajú aktualizáciu podpory pre 64-bitové iPhony. Pokiaľ máš v iPhone iOS 10.3, ľahko môžeš zistiť, či náhodou tvoja obľúbená hra alebo iná appka nie je takpovediac ohrozená.

32-bitové aplikácie v iOS 11 neuvidíme! Ako si overiť, ktoré to sú?

Apple stále prichádza s rôznymi novinkami, ktoré najprv nepotešia všetkých, no v konečnom dôsledku takmer všetci uznajú, že to bol správny krok. Spomeňme si na rok 2012, kedy Apple predstavilo iPhone 5 so 4″ displejom. Názory sa rôznili a ľudia tento iPhone neustále porovnávali so 4s. Nakoniec si všetci zvykli a medzičasom pribudli ďalšie dva modely s ešte väčším displejom.

- Reklama -

Najnovšia zmena, ktorá očividne nepoteší napr. majiteľov iPhonov 5 sa týka ukončenia podpory budúcich aktualizácií iOS (pred iOS 11 zrejme pre staršie modely príde ešte pár aktualizácií iOS 10.3.x) na modeloch s 32-bitovými procesormi. Medzi tieto zariadenia nepatria len iPhony 5 ale aj iPhony 5C či iPad 4. Dôvod, s ktorým Apple prichádza je pochopiteľný, a teda že zariadenia so 64-bitovými procesormi sú energeticky menej náročné a aj výkonnejšie. Je logické, že kvôli pár zariadeniam s 32-bitovým procesorom Apple a aj vývojári nebudú robiť dvojitú kompatibilitu.

Zistenie priamo v Nastaveniach

Práve táto kompatibilita v iOS a aj aplikáciách je kľúčová v iOS 11. Azda tisíce aplikácií z App Store ešte len čaká na to, kedy sa ich vývojári uvedomia a aplikácie optimalizujú na 64-bitové zariadenia. Pokiaľ tak neurobia, ich aplikácie sa nebudú dať používať alebo nebudú fungovať správne. Už teraz pri 32-bitových aplikáciách si upozornený na to, že daná appka nemusí fungovať na budúcich verziách iOS. To, ako sa Apple nakoniec rozhodne vo veci ohľadom zastaralých aplikácií zatiaľ nie je isté. Avšak už od minulého roka v App Store prebiehajú čistky, ktoré odstraňujú dlho neaktualizované, potenciálne nebezpečné alebo zavádzajúce aplikácie.

Pokiaľ používaš iOS 10.3 a nie si si istý, či v iPhone máš 32-bitovú appku, takto to zistíš: Nastavenia > Všeobecné > Informácie > Aplikácie (>). Ak áno, pri položke Aplikácie bude za počtom šípka a tam bude zoznam týchto aplikácií. Pokiaľ vidíš zmysel kontaktovať vývojárov týchto aplikácií, môžeš im napísať. Avšak ak tvoj iPhone neobsahuje žiadnu 32-bitovú appku, zobrazený bude len počet aplikácií.

Pripomeňme ešte, že predstavenie iOS 11 je naplánované počas jarnej WWDC, ktorá sa uskutoční v júni 2017. Prvé verejné beta verzie by mohli byť dostupné na prelome júna a mája. Finálna verzia bude dostupná na jeseň.

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -