O tom, že je Apple revolučná spoločnosť sa tu asi veľmi rozpisovať nemusíme. Je veľmi veľa vecí a zaužívaných zvykov, ktoré nás Apple naučilo používať ináč. Je to skrátka firma, ktorá keď spraví nejaké rozhodnutie, toto rozhodnutie je veľmi dôležité pre všetkých, ktorí pre Apple niečo robia. Inými slovami ak Apple zmení štruktúru aplikácií, musia sa prispôsobiť milióny vývojárov po celom svete. Je to zmena v prospech nás používateľov. Nové informácie hovoria, že iOS 11 totálne “zruší” dnes už zastaralé 32 bitové aplikácie, ktoré boli len prednedávnom štandardom.

iOS 11 bez 32-bitových aplikácií

Vyzerá to tak, že akonáhle vyjde najnovšia verzia mobilného operačného systému iOS 11, čo bude niekedy v septembri tohto roka (samozrejme nie betaverzia, tá príde ešte tesne pred letom), púť 32-bitových aplikácií sa pravdepodobne nadobro skončí. Už na začiatku tohto roka sa obajvovali prvé betaverzie, ktoré nám oznamovali, že budúce verzie mobilného operačného systému iOS už nebudú kompatibilné s týmito aplikáciami.

V podstate to ani nebol oznam pre nás, ako dôležitý oznam pre vývojárov (alebo skôr možno upozornenie), ktorí by mali čo najrýchlejšie zapracovať na starých aplikáciach a prerobiť ich tak, aby fungovali aj v budúcnosti (samozrejme, ak by to malo význam).

Najnovšie informácie od pomerne známeho a uznávaného vývojára Stevena Troughtona-Smitha nám naznačujú, že budúcnosť iOS 11 už neráta s 32-bitovými aplikáciami. Hoci boli vývojári na toto už dávnejšie upozorňovaní v spomínaných aktualizáciách, asi nebudú mať zas až tak veľa roboty.

Objektívne sú už všetky moderné a pravidelne aktualizované aplikácie na 64-bitovej verzií a to ide práve o tie aplikácie, ktoré ľudia najviac používajú. Zaujímavá je ale aj história samotného iPhonu. Po prvýkrát sa totižto 64-bitové aplikácie objavili ešte v roku 2013, kedy na trh prišiel iPhone 5S s procesorom Apple A7 a koprocesorom M7. Práve tento procesor bol postavený na 64-bitovej architektúre.

Pokiaľ budeš mať staršie zariadenie ako práve iPhone 5S, nové aplikácie z AppStore už nenainštaluješ. Na druhú stranu ale pre staršie zariadenia už ani iOS 11 nebude dostupný, takže to je v podstate jedno. V dnešnej dobe je navyše veľmi málo používateľov, ktorí ešte používajú staršie zariadenie ako iPhone 5S, takže to až tak veľký problém určite nebude.

Z AppStore zmizne veľké množstvo zbytočných aplikácií. Obchod sa tak prečistí a nebudú v ňom také aplikácie, ktoré v ňom skôr zavadzajú a ľudia ich aj tak nesťahujú. Zaťažuje to nielen servery Applu, ale aj nás, keď niečo vyhľadávame. Tento krok teda hodnotíme pozitívne.

AppStore - svetapple.sk

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here