Konferencia Apple WWDC18 je už oznámená a my môžeme začať premýšľať nad tým, čo si pre nás Apple tento rok pripravilo. Určite to nebude len tak a určite sa dočkáme aj nových produktov. Všetko sa to odohrá o 10:00 hodine, 4. júna 2018 v MCEnery Convention Center v San Jose, Kalifornia. Na čo všetko sa môžeme tešiť? Poďme sa na to pozrieť. 

1. Dostupnejší HomePod

Je síce pravda, že HomePod sa tvári ako nové zariadenie a v podstate ním aj je. Na trh sa dostal len pred niekoľkými týždňami s výrazným oneskorením avšak predstavený bol ešte pred rokom. Áno, bolo to práve na WWDC17 takže je celkom logické, žen a WWDC18 sa dočkáme nejakých noviniek aj v prípade inteligentného reproduktoru. Nepôjde však o jeho novú generáciu, toto zariadenie by malo na trhu ostať ešte minimálne rok alebo dva bez výrazných zmien.

Nové by malo byť niečo iné. Konkrétne by to mohla byť verzia reproduktoru, ktorá by ale nebola určená na domáce využitie. Špekuluje sa, že by bol prenosný a s tým by súviseli aj jeho kompaktnejšie rozmery (aj keď ani HomePod sám o sebe nie je žiaden obor). Keďže by bol menší, Apple by ho okresalo o niekoľko zaujímavých funkcií. Na druhú stranu by sme ale mohli získať cenovku $149, čo znie viac ako príjemne. Informácie z dodávateľského reťazca tiež dodávajú, že reproduktor by nemusel prísť len v dvoch farebných prevedeniach. To čo by si ale s klasických HomePodom určite ponechal by bol perfektný zvuk. Na druhú stranu by ale jeho meno mohlo byť mierne odlišné.

Predsa len by sa k nemu nehodilo slovíčko „Home“. To ako sa s tým ale Apple vysporiadá (ak sa s tým vysporiadá) uvidíme až na samotnej konferencií. Ak by ale Apple predstavilo dostupnejší reproduktor, mohlo by tým zasadiť na tomto trhu silný úder. Otázne je ale to, či by konkurencia nezničila Apple cenou. Predsa len sa pohybuje niekde inde.

Prenosný HomePod - svetapple.sk
Prenosný HomePod – svetapple.sk

2. Aktualizácie MacOS, WatchOS a tvOS.

WWDC je predovšetkým konferencia určená pre vývojárov a preto je s ňou už odjakživa späté predstavovanie nového softvéru. Logicky to tak tento rok nebude ináč a dočkáme sa naozaj veľké množstva vylepšení pre operačné systémy MacOS 10.14, WatchOS 5 a tiež tvOS 12.

To, čoho sa dočkáme v prípade softvéru pre hodinky a Apple TV zatiaľ nevieme. Určite to budú minimálne optimalizované novinky z iOS 12 a MacOS 10.14. V prípade Macov ale vieme o jednom konkrétnom vylepšení, ktoré nás tu čaká. V jablkovej spoločnosti totižto už intenzívne pracujú na spôsobe, ktorý umožní vývojárom vytvárať aplikácie pre viacej platforiem naraz. Znamená to teda niečo ako zlúčenie aplikácií na operačných systémoch iOS a MacOS aj keď systémy ostanú stále odlišné.

Prečítajte si tiež  Apple predstaví nové iPady už o niekoľko dní. Vieme kedy ich môžeme očakávať

Samozrejme to ale nemá byť ani zďaleka všetko. MacOS bude samozrejme úzko prepojený s novinkami z iOS 12, no tým sa budeme venovať až v treťom bode, nakoľko o tomto operačnom systéme vieme predsa len najviac. Apple navyše sľúbilo, že si lepšie posvieti na bezchybnú funkčnosť a rýchlosť oboch systémov.

Novinky prinesú operačné systémy MacOS 10.14, WatchOS 5 a tiež tvOS 12 - svetapple.sk
Novinky prinesú operačné systémy MacOS 10.14, WatchOS 5 a tiež tvOS 12 – svetapple.sk

3. iOS 12

Je to softvér rovnako ako ten, o ktorom sme písali o bod vyššie. Jeho úniky nám ale prezrádzajú najviac a tak sme sa mu rozhodli venovať v samostatnom bode. Tak ako sme už vyššie uvideli, práve iOS 12 bude úzko zameraný predovšetkým na odstránenie všetkých možných chýb a naozaj bezchybný chod na mobilných zariadeniach. Nedočkáme sa teda tak veľa zmien, ako sa predpokladalo ale Apple aspoň napraví to, čo v prípade iOS 11 totálne „domrvil“.

Ani zďaleka to ale neznamená, že iOS 12 príde bez zmien. V kuloároch sa šepká, že používatelia by sa mohli konečne dočkať napríklad plnohodnotného nočného režimu, ktorý by určite ocenili. Ďalšia vec, na ktorú sa Apple zmerá bude Animoji. Animované smajlíky budú mať zrejme väčšiu využiteľnosť. Aplikácia Health by mala byť tak isto prepracovaná a s ňou aj FaceTime (práve tu by sa dali Animoji uplatniť). Zaujímavou funkciou má byť aj rozšírená rodičovská kontrola.

Šepkalo sa tiež o vylepšení aplikácie fotoaparát, pravdepodobne budeme mať lepšie možnosti nastavenia pri fotke. Rovnako tak aj pri jej následnej úprave v aplikácii Fotky. Samozrejme toto je len malé percento s doposiaľ známych zmien. Nebude to ale revolúcia, skôr prepracovanejšia evolúcia iOS 11.

iOS 12 bude plné zaujímavých zmien. Neočakávame ale nič zásadné - svetapple.sk
iOS 12 bude plné zaujímavých zmien. Neočakávame ale nič zásadné – svetapple.sk

4. Mac Pro/Mini a príslušenstvo?

Minulý rok sme mohli vidieť na WWDC18 nový iMac Pro a mnohí sú v omyle, že práve toto je nástupca za legendárny Mac Pro. Nie je to ale údajne celkom pravda a vraj je tu takmer 100% šanca, že Apple pracuje na novej generácii svojho najvýkonnejšieho počítača. No a práve WWDC je miestom, kde by mal byť tento počítač predstavený. Zmeny nebudú len vo výkone ale aj v tom, ako bude tento produkt poňatý. Vraj sa máme dočkať modulárnej platformy, čo znamená, že si budeme môcť meniť hardvér. To sa doposiaľ v prípade Macu nikdy nestalo! Bola by to naozaj veľká a výtaná zmena.

Tak isto sa už pomaly ale isto zabudlo aj na stolný Mac Mini. Informácie ale hovoria, že Apple tiež pracuje na nástupcovi a vraj má mať dotykovú plochu podobne ako súčasný MacBook Pro s Touch Barom. Mohlo by to teda vyzerať naozaj zaujímavo.

Okrem nových stolných Macov môže prísť aj nové príslušenstvo. Hovoríme konkrétne o vylepšenej klávesnici s Touch barom či MagicMouse s Force Touch technológiou. O Macu sú ale úniky asi najviac diskutabilné a tak nikto presne nevie, čomu môžeme s určitosťou veriť a čo je len novinárska kačica. V tomto prípade sa musíme nechať len a len prekvapiť.

Možno, že aj takto by mohol vyzerať celkom nový počítač Mac Mini s dotykovou plochou - svetapple.sk
Možno, že aj takto by mohol vyzerať celkom nový počítač Mac Mini s dotykovou plochou – svetapple.sk

5. MacBook Air

Ešte pred tým, ako sa začneme venovať asi najúspešnejšiemu MacBooku súčasnej doby spomenieme, že aktuálna generácia MacBookov Pro sa dočká drobných vylepšení. To hlavné ale príde pre MacBook Air, ktorý predstavil Steve Jobs prakticky ešte v roku 2008 a je to posledný Mac, ktorý ešte stále neponúka Retina displej. To by sa mohlo zmeniť ale samozrejme tak ako informácie o stolných Macoch, ani tie o prenosných nie sú isté.

Šepká sa o tom, že pôjde o najdostupnejší počítač od Apple a dostupný bude v dvoch cenových variantoch. Jeden bude $799 a neponúkne Retina displej, no a ten druhý bude za $999 a ponúkne Retina displej, rovnako tak ako aj prívetivejšie výkonnostné parametre. Samozrejmosťou potom bude celkom nový dizajn, obstojný výkon a perfektná výdrž batérie, ktorá si ide s MacBookom ruka v ruke už prakticky celých 10 rokov.

Netreba tu zabúdať ani na celkom nový MacBook Air - svetapple.sk
Netreba tu zabúdať ani na celkom nový MacBook Air – svetapple.sk

6. iPad Pro s Face ID

iPhone X a nová funkcia Face ID zožala úspech po celom svete, tak prečo by sme sa jej spolu s displejom na celej prednej strane nemohli dočkať aj v prípade iPad Pro? Samotné Apple nám už nenápadne naznačilo, že práve výrez v hornej časti displeja plánuje aj pre ostatné zariadenia a bude dlhodobo jediným výrobcom, ktorý bude túto technológiu exkluzívne ponúkať. Na to aby to ale nepremeškala, musí predstaviť svoj iPad s Face ID čo najskôr a kedy je lepší čas ako v júni? Navyše aj posledná generácia s 10,5″ displejom bola predstavená práve v júni na WWDC17. Tohtoročná konferencia je teda ideálne mieste, kde môže Apple predstaviť nástupcu.

Nebude to ale všetko len o Face ID. Väčší displej prinesie aj väčšiu uhlopriečku, rovnako tak by sme sa teoreticky mohli dočkať aj novej Apple Pencil. S príchodom tohto displeja ale prídeme o Home Button a Touch ID. Jablková spoločnosť ho nahradí rovnako ako na iPhone X gestami. Bude to teda ešte zaujímavejšie, no na druhú stranu, už aj na súčasnom iPade nájdeme mnohé podobné gestá a tak si na tie nové nebudeme príliš dlho zvykať.

Samozrejmosťou bude potom čip Apple A11, ktorý sa už používa pri iPhone X a iPhone 8/8 Plus. Operačná pamäť RAM by mala dostať 4GB a základná verzia 64GB úložiska. Rozšíriť ho bude zrejme možné až na 512GB! Zmenu k lepšiemu prinesie aj fotoaparát a video.

iPad Pro príde s Face ID a displejom na celej prednej strane - svetapple.sk
iPad Pro príde s Face ID a displejom na celej prednej strane – svetapple.sk

7. Rozšírená realita

No a sme pri poslednom, no za to veľmi dôležitom bode. Rozšírená realita. Apple ju predstavilo prakticky len pred rokom, no už dnes je viac ako jasné, že práve toto je revolúcia v mobilnom a počítačovom priemysle. Každým jedným dňom je o ňu smerom od spotrebiteľov väčší záujem. Nehovoríme, že prídu hneď AR/VR okuliare (na tie si vraj počkáme až do roku 2019/2020) avšak môžu prísť zásadné softvérové vylepšenia, ktoré nám uľahčia život.

 

Očakáva sa podstatné rozšírenie celej platformy AR kitu. Všetci vývojári by teda mali byť na pozore. Je dosť možné, že práve v tomto duchu sa bude konať celá WWDC18!

Rozšírená realita je momentálne v softvérovom svete téma číslo 1. - svetapple.sk
Rozšírená realita je momentálne v softvérovom svete téma číslo 1. – svetapple.sk

Verdikt

Určite netreba veriť na 100% ničomu ale tiež nič netreba na 100% zahadzovať. Možné je všetko. V tejto chvíli sú už karty rozdané a my čakáme len na to, kedy Apple otvorí brány MCEnery Convention Center v San Jose. Snažili sme sa tu zhrnúť všetko s čím sa s najväčšou pravdepodobnosťou stretneme. Nevylučujeme ale, že príde aj niečo iné, čo sme vôbec nespomenuli, bolo to tak aj minulý rok.

Oficiálna pozvánka na WWDC18 - svetapple.sk
Oficiálna pozvánka na WWDC18 – svetapple.sk

zdroj: idropnews.com

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.