Apple samozrejme má možnosť použitia Emoji klávesnice a teda klávesnice, kde nájdeš samých smajlíkov. iOS má ale svoje špecifické „tváričky“, inými slovami, tieto špecifické tváričky sa na každej platforme zobrazujú ináč. Poväčšine zobrazujú rovnakú emóciu už na prvý pohľad, no v tomto prípade je to skôr naopak. Tomuto smajlíku sa určite radšej odporúčame vyhnúť, pokiaľ často píšeš ľuďom, ktorí svoje správy čítajú na iných zariadeniach!

Akú emóciu vlastne vyjadruje tento rozporuplný smajlík?

Každý jeden smajlík by mal na každej platforme vyjadrovať rovnakú emóciu, no ako sme si už zvykli, táto emócia môže byť sem tam rozličná. Presne preto si teda treba dávať pozor na to, čo a komu posielaš. Sú totižto smajlíky ako tento, ktoré môžu vyzerať negatívne, no v skutočnosti sa niekomu zobrazia až moc pozitívne a to je presne to, čo nechceš.

- Reklama -

Najnovší výskum sa týkal tohto jedného smajlíka, kedy tím z GroupLens zobral niekoľko študentov do výskumu aby ohodnotili celkom 22 smajlíkov, ktoré v GroupLens vyhľadali cez niekoľko platforiem a opračných systémov. Úlohou študenta bolo určiť na stupnici od -5 po +5, ako negatívne či pozitívne na nich daný smajlík vplýva výsledky sú veľmi zaujímavé a ak týchto smajlíkov používaš aj ty, mal by si asi zbystriť pozornosť.

Emoji - svetapple.sk

Emoji - svetapple.sk

Táto štúdia sa nakoniec ukázala ako veľmi zaujímavá, pretože veľmi veľa ľudí si tohto smajlíka interpretuje pomerne nesprávne. Na iPhone získal skóre -1, čo znamená, že je jemne negatívny. Na iných platformách bolo ale priemerné skóre niekde medzi +3 až +4. V praxi to teda znamená, že pokiaľ z iPhonu pošleš svojej frajerke smajlíka, ktorý by mal vyjadrovať negatívnu energiu, v skutočnosti sa jej zobrazí ako veľmi pozitívny a tvoja správa môže vyzerať celkom divne.

Preto ti odporúčame dávať si pozor, komu takúto ikonku posielať, pred odoslaním si spomenúť napríklad na to, či má daná osoba stále iPhone. Druhým riešením je smajlíka nepoužívať vôbec. Veď stále je tu veľké množstvo nových náhrad, za ktoré ho môžeš vymeniť 🙂

Emoji - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.