Spoločnosť Apple je v súčasnosti jedna z najekologickejších firiem na svete. Okrem toho sa snaží čo najviac modernizovať svoje výrobné náklady a tiež dohliada na to, aby neboli porušované práva zamestnancov, ktorí vyrábajú iPhone, s čím bol minulý rok problém. Tentokrát sa ale ukázalo, že na Apple stále pracuje niekto, kto by nemal. Pracujú deti, ktoré ťažia kobalt!

Detská práca

Amnesty International vydalo svoju správu, ktorú vydáva pravidelne každý rok, aby upozornilo na rôzne problémy veľkých spoločností, ktoré ku výrobe svojich zariadení využívajú detskú prácu. Akoby prekvapením sa v rebríčku objavilo opäť aj Apple, hoci v minulosti prisľúbilo, že detskú prácu netoleruje. Okrem Applu sme tu však našli aj napríklad spoločnosť Samsung, Sony či Microsoft. Apple v tom teda nie je úplne sám ale na rovinu, nemal by v tom byť vôbec.

- Reklama -

Ťažba kobaltu v Kongu je potrebná najmä na výrobu batérií a ako ukazuje výskum Amnesty International, v kobaltových baniach stále pracujú aj nezletilí. Ide o deti od veku už 7 rokov a za 12 hodinovú zmenu väčšinou dostanú približne $1 či $2, čo je pri pohľade na naše malé slovenské platy niekoľkonásobne menej. Z 84 respondentov, ktorých sa Amnesty International pýtalo otázky týkajúce sa ťažby kobaltu bolo až 17 detí a to je naozaj dosť, organizácia tiež dodala, že podľa jej odhadov takto pracuje v baniach až 40 000 detí.

Vyjadrenie Apple

Samozrejme tvrdenie takejto organizácie nenechalo Apple dlho čakať a to sa už stihlo na danú problematiku patrične vyjadriť. Podľa jeho politiky je doslova vylúčené, aby deti pracovali na výrobe jeho zariadení a je zásadne proti tomu. Celý tento nepríjemný prípad momentálne vyšetruje vedenie spoločnosti a bude sa ho pokúšať promptne vyriešiť. Každopádne, hoci deti pracujú na výrobe batérií pre iPhone, nepracujú priamo pre Apple, ale pre mnohé iné spoločnosti, ktorými materiál prejde aby z neho vznikla baterka. Apple je teda v značnej nevýhode kvôli tomu, že je naozaj prísne sledované ale to k pozícií najväčších spoločností sveta hold patrí. Držíme palce s vyriešením problému!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.