Apple ako Marketingový guru je celkom nový seriál, v ktorom si budeme rozoberať významnejšie reklamy alebo marektingové počiny spoločnosti s nakúsnutým jablkom v logu. Dnes sa pozrieme na jednoduchú, no za to výnimočnú reklamu, ktorá sa objavila v roku 2007 s prvým iPhonom. Reklama niesla názov „Hello“ a po prvý krát bola odvysielaná v noc Oscarov 25.2.2007.

Apple ako marketingový guru – Reklama „Hello“ – v jednoduchosti je krása

Apple ako marketingový guru nie je úplne nesprávne pomenovanie. Táto firma jednoducho vždy vedela ako ma na ľudí zacieliť aby sa jej produkty predávali ako teplé rožky.

Reklamy boli a aj sú vždy jednoduché a maximálne výstižné. Kampaň, ktorú si dnes ukážeme bola spustená v roku 2007, teda v čase, kedy prišiel úplne prvý iPhone. Samozrejme, odvysielaná bola až po jeho januárovom predstavení. Stále to bolo ale pomerne dosť skoro pred oficiálnym spustením predaja, ktoré sa uskutočnilo v júni toho roku.

iPhone 2G oslavuje 12. rokov od svojho predstavenia. - svetapple.sk
iPhone 2G oslavuje 12. rokov od svojho predstavenia. – svetapple.sk

Ako si môžete všimnúť samotný produkt, o ktorý v nej primárne ide sa vyskytuje v 30 sekundovom spote len približne 4 sekundy. Zvyšok sú buď útržky z filmov/seriálov, logo spoločnosti Apple alebo text. Nešlo o to ukázať každú jednu novinku, ktorú nový iPhone v tom čase dokázal.

Bolo ich dosť. Išlo o to, vsunúť ľuďom do hlavy myšlienku toho, na čo sa má telefón používať (samozrejme, že primárne na komunikovanie). Apple do tejto doby nevyrábalo žiaden oficiálny smartfón a ani mobilný telefón. iPhone bol preto neuveriteľne populárny a priniesol ešte viac možností, ako možno očakával aj Steve Jobs. Vývoj ktorý odštartoval sa dostal za 13 rokov existencie veľmi ďaleko. Dnes sme svedkami špičkových modelov 11 Pro…

Správne načasovanie a hra na emócie

Ako bolo uvedené vyššie, táto reklama bola odvysielaná na noc Oscarov v roku 2007. Nie je to samozrejme náhoda, útržky z filmov a seriálov nadväzujú na túto každoročnú udalosť. Zároveň ale práve tieto útržky (ktorých je až 31) vyvolali v ľuďoch silné emócie.

Dôvodov bolo viacero. V prvom rade to bola časová os, pokiaľ si pozriete reklamu, všimnete si, že začína čiernobielym seriálom („I Love Lucy Show“ z roku 1956) a končí „moderným“ animovaným filmom („Mr Incredible in The Incredibles“ z roku 2004).

Časová os nie je celkom postupná, podrobne si filmy/seriály aj s rokom vydania môžete pozrieť nižšie (je tu ale dodržaná zásada, že sa striedajú v podstate novšie a novšie filmy/seriály, čo v divákovi zanechá dojem akejsi postupnosti).

Prečítajte si tiež  Apple chystá veľkú zmenu pre svoje zariadenia. Pripravte sa na príchod kvalitnejších MicroLED obrazoviek

Aj herci urobili svoje…

Samozrejme sú to potom herci, na ktorých boli jednotlivý diváci naviazaný. „Svojich“ si tu našli či už mladšie alebo staršie ročníky a dá sa povedať, že každý si reklamu okamžite zapamätal.

Nešlo v nej ani o to, aby v človeku vyvolala potrebu zakúpiť si okamžite nový iPhone, čo bolo vzhľadom na to, že prišiel na trh až o tri mesiace neskôr viac ako logické. Išlo o to vyvolať u ľudí túžbu, po kvalitnom smartfóne (ktorý bolo v tej dobe naozaj ťažké zakúpiť).

To sa reklame veľmi dobre podarilo. Apple potom marketingovo mohol cieliť ďalej až sa dostal každý potencionálny zákazník k svojmu zariadeniu.

Apple ako marketingový guru - Reklama Hello na prvý iPhone. - svetapple.sk
Apple ako marketingový guru – Reklama Hello na prvý iPhone. – svetapple.sk

Reklama „Hello“ na Slovensku možno nie je až taká známa. V USA je ale jednou z tých, ktorým hovoríme „ikonická“. Takmer v každom rebríčku najlepších reklám od Applu v histórií sa pravidle umiestňuje na popredných miestach.

Filmy a seriály

1. Lucille Ball – I Love Lucy Show 1956-64
2. Jackie Gleason – The Honeymooners 1955-56
3. Humphrey Bogart as Sam Spade in The Maltese Falcon 
4. Marlon Brando
5. Jerry Lewis in The Bellboy, 1960
6. Marilyn Monroe in Some Like It Hot, 1959
7. Clark Gable in It Happened One Night, 1934
8. Peter Sellers in The Pink Panther, 1963
9. Steve McQueen in The Getaway, 1972
10. Richard Dreyfuss – American Grafitti, 1973
11. Burt Reynolds in Boogie Nights, 1997
12. Bea Benaderet as Betty Rubble in The Flintstones 1959-66
13. Robert Redford in Three Days of the Condor 1975
14. Michael J. Fox in Back To The Future 1985
15. Harrison Ford as Dr Richard Kimble in The Fugitive, 1993
16. John Cusack Rob Gordon in High Fidelity, 2000

https://www.startstop.sk/
https://www.startstop.sk/

17. Audrey Tautou as Amelie, 2001
18. Kevin Spacey – L.A. Confidential, 1997
19. William H. Macy in Fargo, 1996
20. Dustin Hoffman, Meet The Fockers, 2004
21. Will Ferrell in The Anchorman, 2004
22. Sarah Jessica Parker, Sex and the City
23. Jeff Bridges – The Big Lebowski, 1998
24. Billy Crystal, When Harry Met Sally, 1989
25. Cameron Diaz in Charlie’s Angels, 2000
26. Samuel L. Jackson in Shaft, 2000
27. John Travolta – Face Off, 1997
28. Robert De Niro, City By The Sea, 2002
29. Ben Stiller as Derek in Zoolander, 2001
30. Michael Douglas, The American President, 1995
31. Craig Nelson as Bob Parr, Mr Incredible in The Incredibles, 2004

Prečítajte si tiež  Európsky parlament chce aby mali iPhony vstup USB-C.
https://www.youtube.com/watch?v=9hUIxyE2Ns8&t=19s

zdroj: youtube

Ak sa vám seriál bude páčiť, Apple ako marketingový guru bude pokračovať už onedlho.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.