Apple je spoločnosť, ktorá stále vyvíja nové a nové technológie a pracuje na nich, aby ich mohla použiť vo svojich projektoch budúcnosti. Sú tu napríklad aj senzory pre hodinky Apple Watch či iPhone, ktorých tu nájdeme pomerne dosť. Podľa najnovších informácií CNBC Apple najalo celú skupinu biomedikov pracujúcich na projekte, ktorý by mal vedieť zmerať hladinu cukru v krvi. Senzor má za účel pomôcť cukrovkárom. Túto chorobu má až 370 miliónov ľudí po celom svete!

Ako to funguje dnes

V prvom rade by sme sa mali pozrieť na celú túto problematiku z dnešného pohľadu. Súčasne totižto majú všetci ľudia trpiaci cukrovkou možnosť nosiť so sebou špeciálne zariadenie (ktoré sa zmestí aj do vrecka), pomocou ktorého si môžu okamžite skontrolovať hladinu cukru v krvi. Toto zariadenie je jedno z najrozšírenejších, aj keď pri ňom musia ľudia použiť nepríjemný spôsob merania. Na zmeranie totižto musia urobiť ihlou dierku do prsta a následne z neho vytlačiť trošku krvi. Existujú aj rôzne ďalšie možnosti, ale to tu teraz nebudeme rozpisovať.

Stručne je samotná cukrovka pomerne dosť rozšírená a určite ňou trpí aj nejeden používateľ jablkových produktov. Apple by však chcelo takýmto ľuďom zjednodušiť život. Ako sa to chystajú urobiť?

Vývoj

V prvom rade by sme mali asi napísať, že Apple začalo s vývojom špeciálnych čidiel, ktoré by mali byť aplikované predovšetkým v hodinkách Apple Watch, nakoľko práve to je zariadenie, kde dnes nájdeme asi najviac senzorov. Tak či onak, mohlo by byť aj inde, napríklad v rôznych medicínskych pomôckach, ktorým by Apple svoje riešenie predalo. Poďme sa ale na túto problematiku pozrieť z pohľadu Apple Watch.

Senzor, ktorý by sa v nich nachádzal by mal totižto fungovať na technológií, vďaka ktorej by si cukrovkári mohli sledovať hladinu krvi bez prekážok a kedykoľvek. Apple Watch by mali mať v sebe taký senzor, ktorý bude schopný zmerať hladinu cukru v krvi priamo cez kožu tzv. optickým spôsobom.

Samozrejme takéto meranie bude musieť byť veľmi presné, pretože aj malé odchýlky môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy. Samotné Apple Watch teda budú musieť prejsť náročnými medicínskymi testami, čo znie tiež zaujímavo. Okrem iného to má ešte jednu obrovskú výhodu. Hodinky by merali cukor v podstate stále, teda omnoho častejšie ako si to meria bežný cukrovkár sám. Mohli by poskytovať lepší prehľad.

Apple vraj na tomto projekte pracuje už celých 5 rokov a vyčlenených má na to 30 ľudí, respektíve ide o 30 členný tím, ktorý má na čele Johnyho Sroujiho, pracujúceho na pozícií Apple Senior Viceprezident pre hardvér. Aj z Apple Watch by sa teda mohlo stať pomerne dôležité lekárske zariadenie a spoločnosť by možno predala viac hodiniek, pretože by si ich kupovali aj pacienti, ktorí by ho skutočne potrebovali. Uvidíme kam sa vývoj bude poberať ale dúfajme, že to Apple dotiahne do úspešného konca!

Prečítajte si tiež  Druhá generácia Apple Watch Ultra dorazí už čoskoro. Kedy sa ich dočkáme?

Senzor - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.