Apple CarPlay je fantastický software, ktorý podporujú jednotlivé automobilky, aby zlepšili používateľom iOS zariadení život. Po napojení iPhonu na vozidlo totiž môžeš napríklad telefonovať, využívať Siri, navigáciu alebo len počúvať hudbu. Všetko pomocou hlasových či dotykových povelov. Software sa od budúceho roka rozšíri do obrovského množstva automobilov. My ti ukážeme, ktoré to budú!

Automobily

CarPlay prinesie veľa nových modelov už v roku 2016 a nebudú tu chýbať ani populárne Európske značky ako VW, Škoda či Mercedes-Benz. Pre niektoré vozidlá je CarPlay pripravený v základnej výbave, no a pri iných si zaň treba zase priplatiť. To však vôbec nevadí, pozri sa, kde ho budeš môcť očakávať.

- Reklama -

Acura/Honda –  Spoločnosť Acura oficiálne neoznámila CarPlay pre svoje modely, no jej materská spoločnosť Honda (Acura je akoby luxusnejčia odnož tejto značky) už ponúka CarPlay pre modely Accord 2016 a Civic 2016. Čoskoro by sa mal systém dostať aj do modelov ako CR-V či HR-V.

Audi – S výnimkou najväčšieho terénneho modelu Q7 uvidíme CarPlay takmer vo všetkých modeloch pre rok 2016. Systém by sa mal tiež vyskytnúť aj v novej A4 (2017), ktorej predaje začínajú už budúci rok. Máme sa teda na čo tešiť!

BMW – BMW síce potvrdilo podporu CarPlay ale nepotvrdilo, v ktorých modeloch systém nájdeme a ani to, v akom roku to bude. Je dosť možné, že sa vyskytne už v najbližšej dobe napríklad v novej “sedmičke.” Ak ho neuvidíme tento rok, príde až v roku 2017.

Ford – Ford je jednou zo spoločnsotí, ktorá stále pre modelový rok 2016 CarPlay nepotvrdila. Podľa inofrmácií by ale platforma SYNC 3 mohla systém podporovať, no tak uvidíme.

Jaguar, Land Rover, Mazda a Subaru, Fiat, Chrysler – Zatiaľ nepotvrdili to, v akých modeloch napokon uvidíme CarPlay.

Nissan – Nissan prinesie podporu CarPlay už na budúci rok. Prvým modelom by mal byť Altima, no nie je vylúčené, že ho uvidíme aj v o čosi lacnejších vozidlách ako napríklad Qashqai či Note.

Mercedes-Benz – Mercedes podporuje CarPlay už dnes a to v modeli C-Class Sedan 2015, podporu však oficiálne dostalo aj nové Áčko a to konkrétne to pre modelový rok 2016. Zvyšné vozidlá budú musieť čakať pravdepodobne až na rok 2017.

Toyota – Na oficiálnom plagátiku spoločnosti Apple síce Toyotu nájdeme, no žiaľ nepotvrdila žiaden model s podporou systému. Pravdepodobne chce využívať radšej systém TeleNav. Uvidíme.

Kompletný zoznam vozidiel  podporou pre budúci rok

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here