Najväčšia technologická firma na svete, ktorá patrí medzi TOP 3 najhodnotnejšie a posledné roky je na samotnom vrchole tohto rebríčka má po oznámení finančných výsledkov za druhý štvrťrok 2016 nepríjemné problémy. Jej akcie začali klesať a zaznamenali dokonca sériu poklesov, ktorú sme tu nevideli už 18 rokov! Čo sa deje a prečo má Apple zrazu takéto problémy? Dôvodov je viac!

Apple má akési podozrivé problémy s akciami, takto zlé to nebolo 18 rokov!

Je pomerne známe, že iPhone 6S sa nepredáva tak dobre ako jeho predchodca model 6, ktorý všetci chceli, pretože sa zväčšil jeho displej. Rovnako tak je známe aj to, že predaje už dlhodobo klesajú aj napríklad takým iPadom, tie majú ale problémy už niekoľko rokov. Toto je presne impulz pre akcionárov, ktorí videli finančné výsledky za druhý štvrťrok 2016, aby urýchlene predali svoje akcie. Presne to už niekoľko dní robia a akcie klesli na $93,64 za kus.

Je to vôbec po prvý krát od roku 2003, čo akcie medzikvartálne klesli. Doteraz bol totižto každý jeden kvartál lepší ako kvartál, rok predtým, no tentokrát sa tak nestalo a Apple mal úspešnejší rok 2015 ako rok 2016, čo určite zneistilo všetkých, korí držali akcie Apple. V pondelok je ôsmy deň, odkedy začali akcie klesať takým rapídnym spôsobom. Dnes večer sa teda uvidí, či pokles hodnoty pokračuje alebo sa ustáli.

Apple - svetapple.sk

Takéto niečo, kedy už ôsmy deň po sebe akcie klesajú tu nebolo už 18 rokov. Naposledy sa podobná vec datuje ešte do roku 1998, tesne po tom, ako Steve Jobs prišiel do Apple a predstavil prvý iMac (áno, prvý iMac bo predstavený už v roku 2001). Je teda otázne, ako sa bude situácia vyvíjať naďalej, dúfajme, že sa akcionári aspoň trošíčku spamätajú a nebudú akcie predávať naďalej. Taktiež by sa ale mali spamätať aj chalani v Apple a predstaviť konečne niečo, po čom pôjde úplne každý. Myslíme tým nejaký predajný trhák, akým je iPhone.

Ten tvorí vyše 65% všetkých ziskov a pokiaľ by sa prestal predávať, bol by to ozajstný problém. Apple sa predsa nemôže spoliehať len na jeden jediný produkt. Kto by bol ešte pred dvoma rokmi povedal, že iPad nikto nebude kupovať? Jeho klientela kupuje väčšie smartfóny alebo rovno MacBooky. Doba sa mení a v Apple ju nesmú zaspať, veď o čom budeme potom písať? 🙂

Apple - svetapple.sk

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here