Apple ponúka vo svojich iPhonoch 16 GB, ktoré bolo donedávna tou najpopulárnejšou voľbou pre ľudí, ktorí nepotrebovali veľa fotiť, natáčať video či hrať hry, ale zariadenie využívali predovšetkým pre biznis. 16 GB je pri tomto používaní tak akurát, no ako všetci dobre vieme, v skutočnosti má používateľ k dispozícií len nejakých 11,5 GB (pri iOS 8), no a to je problém!

Žaloba za málo pamäte!

V dnešnej dobe je už takmer samozrejmosťou, že pri kúpe zariadenia so vstavanou pamäťou máte k dispozícií v skutočnosti o čosi menej, ako udáva výrobca. Za všetko môže operačný systém, ktorý je častokrát pomerne rozsiahly a tak si vypýta svoju daň v podobe menšej pamäte. To sa rozhodli využiť právnici zo spoločnosti Cuneo Gilbet & Laduca, ktorí na problém zareagovali a tvrdia, že Apple zámerne okráda svojich používateľov o pamäť a nabáda ich ku kúpe väčšej kapacity, či rozšírenia úložiska na iCloud. Ide o to, že pokiaľ si zakúpite iPod Touch iOS 8 vám zaberie približne 23,1 % voľného miesta. Pokiaľ si však zakúpite model 5S, tu vám nové iOS zaberie „len“ 18,1 % voľného miesta. Aj keď to nie je veľa, predsa je to 5% a právnici tvrdia, že ide o zámerný krok od spoločnosti. Pravda je však niekde inde.

Formátovanie

V dnešnej dobe sa získavajú peniaze naozaj rôznymi spôsobm,i a tak nie je nič neobvyklé obviniť Apple z niečoho, čo je vlastne úplne absurdné. Pokiaľ sa pozrieme na rozdiel rovnakého operačného systému na dvoch takmer rovnakých zariadeniach, zistíme, že pri iPhone 5S zaberie systém o 5% menej miesta, ako pri iPode Touch. Právnici spoločnosti Cuneo Gilbet & Laduca si síce mysleli, že Apple okráda svojich zákazníkov o voľné miesto ale rozdiel 5% mohol pokojne vzniknúť pri formátovaní operačného systému, ktorý má prakticky na každom jednom zariadení inú veľkosť. Tak či onak, Apple by mal ísť pred súd, no nemyslíme si, že právnici spomínanej spoločnosti, ktorí žalobu podali tento súd aj vyhrajú. Aj keď je pravda, že reklama tvrdí 16 GB a nie 11,5 GB. Pokiaľ sa však pozrieme na konkurenciu zistíme, že sú na tom ešte horšie. Napríklad taký Samsung ponúka pri 16 GB kapacite svojej vlajkovej lode len nejakých 9 GB a to všetko kvôli nadstavbe TouchWiz. Môžme však ísť aj do väčších extrémov, ako je napríklad Microsodt Surface. V tom dostanete namiesto 32 GB len polovičku! Je teda jasné, že ide len o to, opäť nejako ponižovať Apple a poprípade na tom ešte zarobiť nejaké tie peniaze. Čo si o tomto spore myslíte vy?

Prečítajte si tiež  Predaje iPhonov v Európe a USA opäť rastú
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.