Súčasná doba nie je boj za tie najlepšie technológie. Spoločnosti už dávno neposúvajú svoj vývoj extrémne dopredu. Nie je to len preto, že je to čoraz ťažšie, čo sa technickej stránky nových technológií týka. Problémom sú aj časté patentové spory, ktorých je stále čoraz viac a veľké firmy ako napríklad Apple doslova trpia tým, že ich neustále oslovujú menšie spoločnosti, ktorých patent údajne zneužili. Cupertinsky gigant musí teraz zaplatiť 302 miliónov amerických dolárov a áno, je to kvôli absolútnej hlúposti!

302 miliónov dolárov?

Pre niekoho je 302 miliónov dolárov asi suma, ktorú si nevie predstaviť ani keby na ňu pracoval niekoľko životov, pre iného zase môže byť 302 miliónov ako peniaz, ktorý je síce vysoký pre bežného smrtelníka, no v skutočnosti je to nič. Toto je aj prípad spoločnosti Apple, ktorá už od roku 2010 vedie patentové spory so spoločnosťou Virntex. Tá zažalovala Apple ešte veľmi dávno kvôli porušeniu patentov, ktoré sa týkali iMessage a FaceTime.

Na jednej strane je pravda, že Virntex technológie patentoval skôr a tak má plné právo súdiť sa s gigantom akým je Apple, no na druhú stranu, netýka sa to celkovo služieb ale skôr len detailov službách, ktoré umožňujú, že môžu vôbec fungovať. Ako už asi tušíš Virntex nie je nijako obzvlášť veľká firma, práve naopak, je to len maličká firma, ktorá využila svoju šikovnosť a získala tým neuveriteľné odškodné $302 400 000. Zdá sa ti to veľa? To ešte nie je všetko. Virntex totižto s Applom nevyhral prvý spor. Začiatkom tohto roka sa Apple odvolalo po tom, čo súd prikázal zaplatiť odškodné neuveriteľných 600 miliónov amerických dolárov.

Facetime - svetapple.sk

Samozrejme pre spoločnosť ako Apple nie je 300 a dokonca ani 600 miliónov dolárov v podstate žiadne extrémne číslo. Podobnú sumu zarobí behom niekoľkých dní, či možno hodín. Pre malú firmu, ktorá zneužila bohatstvo Apple a právoplatne si obhájila svoje práva sú to však peniaze, ktoré pravdepodobne konateľom alebo konateľovi zabezpečia zahojený život až do smrti. S takým veľkým množstvom peňazí si už človek môže robiť čo len chce. Otázne len zostáva či je odškodné adekvátne tomu, do akej miery Apple patent porušilo.

Povedzme si na rovinu, že tak globálne, ako Apple behom niekoľkých rokov rozšírilo iMessage či FaceTime by podobnú službu nerozšírila asi žiadna iná spoločnosť na svete a už určite nie firma Virntex, o ktorej si do dnešného dňa ani nepočul a obávame sa, že ani počuť nebudeš. Nám sa zdá odškodné príliš vysoké, hoci je pravda, že Apple porušilo patenty, ale 302 miliónov dolárov je 302 miliónov dolárov. Nie sme však sudcovia a prípad nepoznáme tak, ako všetci zainteresovaní. Nech už je to teda akokoľvek, Apple bude mastne platiť, aký máš na toto názor ty?

Súd - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.